Work and travel USA

Член од
21 септември 2008
Мислења
14.492
Поени од реакции
14.038
Добро, до кога е крајниот рок за пријавување ? Им пишав меил на Викинг не враќаат, а на нивната страна има цени само за до 15.12. Ќе може ли и после тој датум, или ? Сакам преку нив да одам затоа што од сите што заминаа преку нив слушав само позитивни коментари.
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Дали некој има искуство со програмиве за "Work and Travel" , а притоа отишол сам? Како се снашол? Искуства ? Фала однапред..
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
Добро, до кога е крајниот рок за пријавување ? Им пишав меил на Викинг не враќаат, а на нивната страна има цени само за до 15.12. Ќе може ли и после тој датум, или ? Сакам преку нив да одам затоа што од сите што заминаа преку нив слушав само позитивни коментари.
тоа дека си слушнал само позитивна критика за нив и ова твоево дека не ти одговараат малку не се совпаѓа, ако се така добри како што викаш ќе ти врателе на маилот за останатото процени си сам
Пријавувањето обично трае до март-април не е сега крајот веројатно цената им е друга после тој датум
--- надополнето: Dec 1, 2011 10:33 PM ---
Дали некој има искуство со програмиве за "Work and Travel" , а притоа отишол сам? Како се снашол? Искуства ? Фала однапред..
ако одиш на селф опција или треба да си бил претходно таму или да идеш со некој другар, а ако идеш на некоја понуда што си ја нашол на интернет постои голема шанса да бидеш извисен
ако знаеш кај одиш т.е. ако имаш веќе искуство нема што да прашуваш други бидејќи само тој што ти го препорачал знае за таа понуда, другиве што ќе ти одговорат е нивно искуство на понудата на која заминале селф, а која не е понудата на која заминуваш ти што значи дека нема да ти е релевантно мислењето
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Па не мислев на селф аранжман туку на фул од некоја агенција ама сам да отидам и таму сам да се снаоѓам за втора работа и сл , додека првата да ми биде обезбедена. Колку ќе ми биде потешко или полесно ако отидам сам?
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
Па не мислев на селф аранжман туку на фул од некоја агенција ама сам да отидам и таму сам да се снаоѓам за втора работа и сл , додека првата да ми биде обезбедена. Колку ќе ми биде потешко или полесно ако отидам сам?
абе тоа е пак индивидуално ако отидеш на место кај што има 10 000 студенти и сите бараат 2 работа ќе биде потешко, ако отидеш на место со помалку студенти ваљда ќе ти е полесно плус ако отидеш крајот на јуни кога веќе сите стигнале и си нашле втора работа нормално дека изборот е помал а ако отидеш во мај ќе најдеш полесно
во секој случај е индивидуално
а тоа дали ќе одиш со другар или сам нема врска со втората работа вие нема колективно да барате втора работа секој за себе нормално ако има повеќе позиции за исто место ќе аплицирате заедно
ти треба друштво за да не патуваш сам или таму да имаш некој ама и сам ако идеш има толку студенти што нема ни да осетиш
во секој случај е до некаде среќа до некаде снаодливост, индивидуални мислења на оваа тема може само да те збунат
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Во право си. Но сепак прва година ќе ми биде ако отидам , па затоа ми е малку страв по шо одам во непознат свет и сл.Ама мислам дека би се снашол. Фала на одговорот. поздрав
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.492
Поени од реакции
14.038
тоа дека си слушнал само позитивна критика за нив и ова твоево дека не ти одговараат малку не се совпаѓа, ако се така добри како што викаш ќе ти врателе на маилот за останатото процени си сам
Пријавувањето обично трае до март-април не е сега крајот веројатно цената им е друга после тој датум
Фала на одговорот. Сестра ми втора година по ред отиде преку нив и нема никакви замерки. А и она што ми кажува и други што оделе, никој не се жали. Тоа со меилот нема врска, еве уште на 2-3 агенции им пишав и тие не ми враќаат. Не сакам да им ѕвонам без врска, сеуште е рано, не е до толку сериозна работава..

И уште едно прашање, колку положените испити ќе влијаат ? Дали ако на пример од 5 испити 2 не ти се положени може да не ти дадат виза ? Затоа што некој ми кажуваше дека имало и такви случаеви..
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
има ли некој што има аплицирано преку наром а нема со кого да оде :)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Има ли некој веќе аплицирано во америквест и шо тест е то шо го даваат за англиски?
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
Има ли некој веќе аплицирано во америквест и шо тест е то шо го даваат за англиски?
чиста формалност се тестовите без разлика преку која агенција заминуваш треба да решиш некој тест. Немам слушнато некој да не помине на тестот. Тоа е да докажат они пред амбасада дека ти направиле тест и си го положил. Тестот е најмал проблем
 
M

Mario Gómez

Гостин
Сега иде тешкиот дел, праење муабет со домашните дома. :pos:

Hi mom, i wan't to go to USA during the summer.



Ok son, finnish your exams and go!


Thanks mom, you are the best!




How much does it cost son??






It's 2000 euros mom!






GTFO SON!




И знам дека тое ќе се случи!!
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
биди ти среќен што ќе поминеш со 2000 еур мене дупло ќе ме кошта јас ќе одам на интерншип зошто неможам веќе на work and travel:) па така мајка ти кога ќе ти каже многу пари се ти кажии ама интерншип кошта дупло :sneaky:
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Успешно ги завршив преговорите со татко ми, е сеа ќе ми опни и тој некоја камата а најлошо сценарио е да се активира хипотеката:D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Успешно ги завршив преговорите со татко ми, е сеа ќе ми опни и тој некоја камата а најлошо сценарио е да се активира хипотеката:D
И другарка ми ги убеди нејзините. Ќе бидеме голема дружина :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom