Work and travel USA

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не се замарам веќе, уште оваа година ми е. Ако не, на крај краева преку факултет во Грција ќе одам да работам. Добро плаќаат и таму, но се разбира, не е како во САД.
Подобро плаќаат во Европа, но не во Грција. Јас работев за 30 евра на ден, со се платено од газдата. Другарка работеше во Германија, W&T Саатнина 8 евра, под 60 евра дневно нема земено.
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
А има ли нешто за Канада како за УСА? Би бирал за канада, незнам зашто сите сте запнала за УСА да идат.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Подобро плаќаат во Европа, но не во Грција. Јас работев за 30 евра на ден, со се платено од газдата. Другарка работеше во Германија, W&T Саатнина 8 евра, под 60 евра дневно нема земено.
W&T во Германија?!
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Друже,

Молим те најди го тој линк или адреса од таа агенција преку која си бил во Србија и стави го тука.
Очајно барам агенција да одам во Германија.
Сите се фалат од Германија.
Одлично зборам германски.
Кажи ми за виза која е процедурата, знам дека треба виза за работа.
Или можда грешам, да не не треба работна виза за во Германија.
Дали ти беше платено осигурувањето?
Колку ти траеше визата?
Дали ти правеа проблем на влез во Германија?
Дали можеш да ја смениш работата ако не ти се допаѓа.

Ај те молам ако го најдеш тој линк те частам што сакаш
Бидејќи си толку заинтересиран за Германија, еве ти име на агенција што посредува за Германија, ама само ако си студент (не мора редовен) и имаш барем основни познавања од Германскиот јазик - Агенција „Контекст“, Бул. Свети Климент Охридски 23 (веднаш до книжарницата Матица). www.kontext.com.mk; E-mail: contact@kontext.com.mk и тел. 02/ 3 223 579. Поздрав !!!
--- надополнето: Nov 23, 2011 5:52 PM ---
Дајте нешто за Европа. Германија поточно.

Стварно не ми е јасно, што толку сите сакате да одите во Америка.
Америка е за губитници.

Златна Германија е на два саати од вас.
Има ли некоја агенција да посредува за Германија. И да се жалат сите од неа
дајте ми ја со име да одам да се пријавам. Нигде неможам да најдам за Германија
________________________

Agencija Kontekst, Bul. Sveti Kliment Ohridski 23, vednas do knizarnicata Matica. Samo so poznavanje na germanski jazik !!! tel. 3223579
 
T

Tetro

Гостин
Бидејќи си толку заинтересиран за Германија, еве ти име на агенција што посредува за Германија, ама само ако си студент (не мора редовен) и имаш барем основни познавања од Германскиот јазик - Агенција „Контекст“, Бул. Свети Климент Охридски 23 (веднаш до книжарницата Матица). www.kontext.com.mk; E-mail: contact@kontext.com.mk и тел. 02/ 3 223 579. Поздрав !!!
--- надополнето: Nov 23, 2011 5:52 PM ---

________________________

Agencija Kontekst, Bul. Sveti Kliment Ohridski 23, vednas do knizarnicata Matica. Samo so poznavanje na germanski jazik !!! tel. 3223579
* ПРИЈАВУВАЊАТА ЗА СЕЗОНСКА РАБОТА ВО ГЕРМАНИЈА ЛЕТО 2009 СЕ ЗАВРШЕНИ. КАНДИДАТИТЕ КОИ САКААТ ДА УЧЕСТВУВААТ ВО ОВАА ПРОГРАМА НАРЕДНАТА ГОДИНА ГИ ИЗВЕСТУВАМЕ ДЕКА ПРИЈАВУВАЊАТА ЗА ИСТАТА ЌЕ ЗАПОЧНАТ ОД 01.10.2009.

Напрајте еден апдејт. Пласирате информации стари 3 години, срамота.
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
2
Ајде некој нека сподели доживување до оваа година како си поминавте како беше смештајот, јадењата, работата, газдите...дали е лесно да се добие втора работа и дали се издржуваат две работи? :):)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.492
Поени од реакции
14.038
На страната на Викинг пишува цени само од 13.11 до 30.11 и 1.12 до 15.12. Ќе може ли и после тие датуми да се аплицира ? Иначе јас планирам да одам преку нив, и сестра ми две години по ред оди преку нив и е многу задоволна. Планирам како Self Arranged, затоа што она е веќе таму и имам најдено работа. Иначе ќе одам во Wisconsin Dells.
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
дечки што викате да одам ли на ориентација во њујорк 2 дена или директно кај работодавецот да одам бидеќи во њујорк треба малку повеке да истрошам што мислите
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
а што се прави на таа ориентација?
што се прави?? па се наплаќа дополнително за да отидеш во њујорк и таму да ти кажат дека е нелегално да крадеш, нелегално да пиеш ако немаш 21, дека американците се тушираат барем еднаш во денот и дека користат дезодоранс и дека ти треба истото да го правиш додека си во америка и така.. куп глупости кои ќе ти ги наплати наром ама да ќе ти каже ќе спиеш 2 дена во њујорк брееее..свашта глупости невидени ама додека има овци ќе има и волна така? :sneaky:
[
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
има попуст , па иста е цената со job placement i job placement premium и што викате да одам со премиум или ?
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
има попуст , па иста е цената со job placement i job placement premium и што викате да одам со премиум или ?
не те разбрав за кои понуди прашуваш? а тоа за њујорк незнам дали имаш опција да не одиш тоа мислам ти е пресметано во цената ако збориш за наром ако не одиш нема да ти намалат во цена, ако збориш за други понуди од друга агенција тогаш незнам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom