Work and travel USA

Член од
24 јануари 2011
Мислења
8
Поени од реакции
5
Ок луѓе, последните неколку страници се станати плукања и разоткривања на маски и алтер-еговци, не можев да најдам ни приближно поврзано мислење во релација за она кое мене ме донесе на темата, па да си прашам нешто во врска со понудите за наредно лето.
Ова лето работев во МcDonald's во Rhode Island, одев преку Викинг, задоволен углавно од нивната ангажираност и комуникација пред, за време и по престојот во Америка, трошоци горе-долу во нормалата на она што го нудат сите агенции (ова без никакви рекламации и сл.).
Наредно лето ќе одам пак преку нив, само ќе ја сменам работата. Имам прашано неколку луѓе кои имат работено како спасувачи во High Sierra Pools, во околината на Бостон, (имат базени ширум цела Америка, но така географски ми одговара повеќе Масачусетс) кои се прилично задоволни од работата и кај сите што прашав имале 50+ саати неделно. (8$/саат- 12$ прекувремено). Е сега, доколку има некој да сподели искуство, или некои информации од блиски што биле, најопшто позитивни/негативни работи, за подетални прашања ќе распрашам подоцна доколку се најде некој таков.
Само ова ќе го поставам овде, најдов некои мислења преку пребарувачот од 2010, некој од членовите, а исто така и од агенцијата, спомнаа дека за оваа работа можело да се аплицира онлајн, или преку некој претставници за МК... ако некој има некоја информација како одат овие работи да ме информира, бидејќи излегува околу 250 евра поевтино преку self-arranged програма.
Другар,мој совет како инструктор ... немој никако за High Sierra ! Коа ке дојде време ке те репнат 250евра за обуката и за инструкторот,а тие пари нема ни јас да ги земам ни Црвен Крст,така да мој совет ти е да си одиш преку другиве агенции кај што нема измислени давачки ... ова ти кажувам реално како што е.Ако ти требаат дополнителни информации околу програмата за спасувачи контактирај ме на e-mail - lifeguard.macedonia@hotmail.com .... поз
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
Се согласувам(y)А и парпл пума е со нас
јас па имам во план да одам преку Наром травел или некоја друга дека имам сигурни човеци :) btw колку год сте хаха
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
јас па имам во план да одам преку Наром травел или некоја друга дека имам сигурни човеци :) btw колку год сте хаха
моментално ја разгледуваме амери како сигурна опција, па сеа...
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Другар,мој совет како инструктор ... немој никако за High Sierra ! Коа ке дојде време ке те репнат 250евра за обуката и за инструкторот,а тие пари нема ни јас да ги земам ни Црвен Крст,така да мој совет ти е да си одиш преку другиве агенции кај што нема измислени давачки ... ова ти кажувам реално како што е.Ако ти требаат дополнителни информации околу програмата за спасувачи контактирај ме на e-mail - lifeguard.macedonia@hotmail.com .... поз
ти пратив меил :) благодарам
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
Супер би било да се договориме со заедничко одење, оти ако немаш барем некој таму како што слушам тешко било. :)

Иначе јас веќе аплицирав, ова основната апликација што е, е сеа ми се јавија пред некој ден ми рекоа дека можам веќе да почнам да почнам со вадење на потребните документи , али пошто се префрлав оваа година од еден на друг факултет сеуште документите ми се во процедура, па ми рекоа за 15тина дена.

Шо се однесува до работните позиции , што сум слушал од искуства на другите кои биле викаат дека работа имало доста , само финтата е зошто си отиден таму, да шеташ и да ја видиш Америка , или да се вратиш со блиндиран џеб. :) Едно другарче од Штип што беше лани летото вика дека за 4ипол месеци се вратил со 8500 $ , работил на 2 работни места му се фаќало по 13-14 работни саата на ден.
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
За да донесиш добри пари мора да работиш 2 работи.Тоа е факт.Е сеа ако имаш "дупнат џеб" и ако удриш на луксуз си свршил работа.
Горе долу тоа е тоа.
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
ај да не се повторувам ама алооо дај бе не верувајте на оној бил и заработил милион долари и изградил куќа или хотел и направил милион долари
Ако некој е стварно заинтересиран ќе почне да чита од почеток до крај и ќе види реално колку може да се заработи..
Плус пола од постовите се дека или некој сакал да работи во њујорк или работел па заработил незнам колку пари итн...
мислам дека претходно напишав решете што ви се приоритетите и одлучете, неможе да работите и во менхетен и да се вратите со 10.000 долари
плус сите мислат дека УСА е Њујорк и ајде таму...или не само тоа него и другите 5 градови кои ги слушнале или ги виделе на некоја серија на HBO
Ако сакате да заработите нема да идете кај што одат сите т.е. популарните дестинации за work and travel кај што идат сите студенти како џерси и слично...мада сите мислат еј супер идам во џерси или околина па поевтина карта па блиску до њујорк (кој ќе го посетат 2 пати цело лето) ама да ќе закачат слики на ФБ и топ...
ако ви се прави пари ќе си одите кај што има пари а не нешто друго
затоа ви викам ако ви е приоритет некое албумче на ФБ со 100 лајкови одете во некој голем град кој нормално сите го знаат пример јас си го сечам ако некој знае кој е главен град на Флорида (не отваравајте сега гугл) да се разбереме прост народ сме и знаеме 5 града...њујорк, вашингтон, сан франциско, чикаго, Мајами...и слично
и реално ако има некој апонуда таму ќе биде 7 долари на час и некои мин 30 часа неделно со некој смештај од 100-150 долари неделно па ти сега види...а да не збориме за транспорт од дома до раб зошто сигурно нема да биде смештајот одма до продавницата кај што треба да работите
е сега...ако не ви е приоритет некое албумче на ФБ т.е. пак ќе го имате де..сигурно ќе посетите барем еден од овие градови или плус минус 2-3 што не ги набројав..е тогаш може и да заработите нешто повеќе од тие 7 долари начас..
и после некој друг ви е крив што заработил повеќе од вас..
плус
тоа со прекувемено плаќање..супер ама ако не се плаќа 7 пример начас ако нормално ти е пример 9 па да имаш прекувремено13.5
а ако имаш 7 и прекувремено10.5 тогаш ништо не правиш а да не зборам дека никој не ти гарантира прекувремено плаќање..ќе изработиш 40 часа неделно и ќе ти каже фала не треба повеќе па не се ни они луди место тебе да те плаќаат прекувремено ќе земат уште еден и ќе ве плаќаат двајцата по 9 или 7
така да не си правете филмови искрено ви кажувам ако ви се заработуваат пари идете и заработете кај што се плаќа повеќе ако имаат мама и тато да ви платат да се сликате на ФБ одете во Вегас и крај..нема потреба да се залажуваат и другиве луѓе тука
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Шерман се прават пари и во поголеми градови само треба и среќа и желба за работа.Јас со само една работа живеев во Л.А у куќа со базен 3 ипол месеца,бев во вегас со истите пари и плус бев 2-3 недели без работа трошев од истите пари облека искачања тоа се со една работа од 10 долари сат(нормално покрај се ова не вратив пари)Ни еднаш не земав пари од дома.Е сега за малку повеќе треба или две работи со тоа автоматски помалку се троши зошто немаш време каде да трошиш ама и нема да видите бел ден или во превод ништо од америка ако работите само ќе ви биде куча-посо.А може да се заработи и со една работа како другарот мој ама како сервер во некој по елитен ресторан.Е сега треба да го набилдате сивито за да ви се зголемат шансите за влез во ресторан се прават многу пари доагаше со 200 долари минимум бакшиш а пред тоа немаше никакво искуство со сервер.
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
Па тоа да, скроз нормално. Има студенти што одат да потрошат некоја пара на родителите, да го прошетат Њујорк и да си дојдат со еден куп спомени, а има и студенти што црнчат по цел ден и се враќаат со пари. За тие што имаат сакаат да печалат треба да се распитат убаво кај се најплатени работите, треба да одаат во некоја повеќе индустриска развиена земја, а не на Менхетен како што кажа другарот погоре. Се зависи од тоа зашто си ојден. Иначе еден стан на Менхетен од 35 квадрата е со кирија од 700 долари најмалце месечно. :)
 
C

cige

Гостин
Кога си бегаш од Америка треба на некој на соопштиш? На коузон? Или на CCI?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
Па тоа да, скроз нормално. Има студенти што одат да потрошат некоја пара на родителите, да го прошетат Њујорк и да си дојдат со еден куп спомени, а има и студенти што црнчат по цел ден и се враќаат со пари. За тие што имаат сакаат да печалат треба да се распитат убаво кај се најплатени работите, треба да одаат во некоја повеќе индустриска развиена земја, а не на Менхетен како што кажа другарот погоре. Се зависи од тоа зашто си ојден. Иначе еден стан на Менхетен од 35 квадрата е со кирија од 700 долари најмалце месечно. :)
А чекај малку, стан сам си бараш или ти наоѓаат од агенцијата? Ваљда не се до толку луди да ме пуштат сам да си барам :D
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 20:42 ---
И дали бараат да знаеш ептен добро англиски, или може онака лајт? Еве на пример сакам да работам како Baywatch (од истоимената серија :D ) и дали ќе ми треба како таков доста добро познавање на англискиот?
-Затоа што слушам по пријателиве што биле и ми викаат и немора да си некој експерт за англиски (таму се стекнуваш со поголемо искуство) можеш да се вклопиш ако знаеш и помалку англиски, па да си донаучиш во САД.

И ајде ви се молам не плукајте во агенцииве повеќе, секој си има право да си избере кај што сака да оди, во која агенција. Напишете повеќе за искуствата таму...еве како на пример поновиве 2-3 поста. ;)
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
А чекај малку, стан сам си бараш или ти наоѓаат од агенцијата? Ваљда не се до толку луди да ме пуштат сам да си барам :D
--- надополнето: 19 ноември 2011 во 20:42 ---
И дали бараат да знаеш ептен добро англиски, или може онака лајт? Еве на пример сакам да работам како Baywatch (од истоимената серија :D ) и дали ќе ми треба како таков доста добро познавање на англискиот?
-Затоа што слушам по пријателиве што биле и ми викаат и немора да си некој експерт за англиски (таму се стекнуваш со поголемо искуство) можеш да се вклопиш ако знаеш и помалку англиски, па да си донаучиш во САД.

И ајде ви се молам не плукајте во агенцииве повеќе, секој си има право да си избере кај што сака да оди, во која агенција. Напишете повеќе за искуствата таму...еве како на пример поновиве 2-3 поста. ;)
во принцип сите агенции го средуваат сместувањето, мислам дека имам видено само понуди од викинг каде сам треба да си најдеш сместување и слично
али муабетот ми беше и претходно за сите да не гледаат многу филмови и исто како тебе сега да се замислуваат во улаготе на тие колегите на памела андресон од Baywatch немам поима ккао се викаа..дека целото лето ќе им биде како на филм него да се спуштат на земја и да имаат превид дека ќе работат на базени а не на плажа бидејќи да работиш на плажа треба да си профи а реално ако знаеш да пливаш не си професионалец веројатно постојат различни критериуми..незнам веројатно имам понуди и за спасувачи за плажи ама е различно тоа што го бараат да бидеш спасувач на плажа и спасувач на базен
Имаше доста постови претходно за спасувачи прашај ги нив и најдобро ќе ти одговорат.
Муабетот ми беше како шт кажа scarfaceto дека има понуди за секој во зависност од тоа дали им е до правење пари или трошење на иститие од дома
Само не се залажувајте со помислата од некој филм дека ќе одите во вегас (или некој таков град) и ќе се вратите со пари...нема едноставно ќе преживеете летото (нормално на некој тоа му одговара) нема да ги вратите парите дома и тоа е тоа
Дај боже да имате среќа ккао што спомна некој и ќе ви упали па ќе работите во некој ресторан и да заработите доста ама реално тоа е случај еден во милион
Ама никогаш не се знае, како и да е на крај краева секој за себе си одлучува
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.847
Постои ли опција да работам две работи, да шетам, и да се вратам со + пари? Му се случило на некој такво нешто до сега?
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Постои ли опција да работам две работи, да шетам, и да се вратам со + пари? Му се случило на некој такво нешто до сега?
Да бе и ко ќе се разбудиш жива вода ќе бидиш!
Тоа е скоро невозможна опција, а постојат 2.Па сеа бирај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom