Work and travel USA

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Вчера само што си ја земав визата и имам едно прашање оти сум страшно револтиран а денес не работи Коузон гледам на визата пишува Issue date 28.04.2011 a Expiration Date 16.09.2011. Па што ке ми е мене визата одма еден ден после интервујуто кога работниот договор ми почнува од после 20ти Мај?Од агенцијата ми кажаа дека до 20ти Октомври треба да ми трае визата и повратна карта имам закажано на 10ти Октомви и сега ме интересире дали тоа што го читам е само колку ми трае визата за работа па после имам уше еден месец туристичка виза или ?
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
58
Поени од реакции
13
Вчера само што си ја земав визата и имам едно прашање оти сум страшно револтиран а денес не работи Коузон гледам на визата пишува Issue date 28.04.2011 a Expiration Date 16.09.2011. Па што ке ми е мене визата одма еден ден после интервујуто кога работниот договор ми почнува од после 20ти Мај?Од агенцијата ми кажаа дека до 20ти Октомври треба да ми трае визата и повратна карта имам закажано на 10ти Октомви и сега ме интересире дали тоа што го читам е само колку ми трае визата за работа па после имам уше еден месец туристичка виза или ?
Issue date е денот на издавањето на визата а визата почнува да трае од датумот на работниот договор кој е наведен во DS-2019 формуларот.
Во САД можеш да влезеш најмногу 5 дена пред пред тој датум (броејќи го и него). До 16.09.2011 можеш легално да работиш во САД. Исто така до тој датум можеш да излегуваш и влегуваш (доколку ти пишува во визата: Entries M) во земјата. После 16.09.2011 ти следува туристичкиот месец во кој можеш да шеташ но доколку излезеш од САД не можеш повеќе да се вратиш.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Вчера само што си ја земав визата и имам едно прашање оти сум страшно револтиран а денес не работи Коузон гледам на визата пишува Issue date 28.04.2011 a Expiration Date 16.09.2011. Па што ке ми е мене визата одма еден ден после интервујуто кога работниот договор ми почнува од после 20ти Мај?Од агенцијата ми кажаа дека до 20ти Октомври треба да ми трае визата и повратна карта имам закажано на 10ти Октомви и сега ме интересире дали тоа што го читам е само колку ми трае визата за работа па после имам уше еден месец туристичка виза или ?
Se zavisi od rokot sto ce ti go odredat na vlez t.s. ko ce stignes na pasoska kontrola vo SAD, samata viza ne ti garantira vlez vo SAD. Ti pisuva na listot sto go dobi koga go podigna pasosot od ambasada.
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
Имате ли некој документ за осигурувањето?
 
C

cige

Гостин
Вчера само што си ја земав визата и имам едно прашање оти сум страшно револтиран а денес не работи Коузон гледам на визата пишува Issue date 28.04.2011 a Expiration Date 16.09.2011. Па што ке ми е мене визата одма еден ден после интервујуто кога работниот договор ми почнува од после 20ти Мај?Од агенцијата ми кажаа дека до 20ти Октомври треба да ми трае визата и повратна карта имам закажано на 10ти Октомви и сега ме интересире дали тоа што го читам е само колку ми трае визата за работа па после имам уше еден месец туристичка виза или ?
Пасошот требаше да си го земеме од агенција, така? Сум заборавил :)
 
Член од
20 март 2008
Мислења
107
Поени од реакции
12
Вчера само што си ја земав визата и имам едно прашање оти сум страшно револтиран а денес не работи Коузон гледам на визата пишува Issue date 28.04.2011 a Expiration Date 16.09.2011. Па што ке ми е мене визата одма еден ден после интервујуто кога работниот договор ми почнува од после 20ти Мај?Од агенцијата ми кажаа дека до 20ти Октомври треба да ми трае визата и повратна карта имам закажано на 10ти Октомви и сега ме интересире дали тоа што го читам е само колку ми трае визата за работа па после имам уше еден месец туристичка виза или ?
Ja pak znam neso slicno kako postot na Take it Easy... deka... tvoite 5 (4+1) ili 4 (3+1) pocnuvaat da se racunaat od ko ke vlezis vo usa.. t.e. ko ce pojs da ti go proveret pasosot, a to trebit da e neposredno pred da pocnis so rabota vo rokot kkako so kaza take it easy ...
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Здраво на сите :smir:
Значи откако поминав неколку часа во читање на претходните 56 страници не можам а да не го споделам моето искуство. Значи вака:
Јас оваа година втор пат одам за USA. Лани бев со Наром затоа што имав слушнато као демек за тие што прв пат заминуваат, Наром им е најдобра опција. Значи комплетно сум незадоволна од нивната услуга и непрофесионалност. Заминав за Америка на 2-ри јуни а договор за работа добив дури средината на мај. Значи недела-две пред да тргнам немав никаква информација за тоа кај ќе одам и што ќе работам. Конечно кога ја добив понудата која баш и не ми се допадна, Славица која кога се пријавив во Наром ми кажа дека ако не ми се допаѓа понудата што ке ја добијам, можам да ја одбијам и да ми најдат друга, беше со сосема нов став дека освен оваа понуда не можат да ми понудат друга. Ок се помирив со тој факт и ја прифатив, и подоцна сватив дека не згрешив, затоа што можев да поминам и полошо. Сите сте запознаени дека преку Наром студентите престојуваат 2 дена во NY, е таму запознав студенти кои воопшто немаа работен роговор. Значи кога се пријавиле во Наром, агенцијата им гарантирала дека 100% ќе им најде работа а сега овие дечки беа оставени така - сами да се снаоѓаат како знаат и умеат. Исто така имаше група од 5-6 другари со договор сите да работат на исто место. Само што стасавме во NY Славица им пиша као демек имало грешка во понудата и неможело да работат заедно туку секој на различна страна од USA ке биде пратен. И сега можете да замислите колку пцовки имаше:baeh: хаха Мислам хелоу колку професионална работа е ова???? Мене со договорот се ми беше ОК и не можам да се пожалам од работата али целиот тој период додека се предаваа документите мене ми помина со нервози. Значи кога требаше да се носат документите за во амбасада, се јавувам во агенцијата и прашувам што и до кога треба да однесам. На Славица мајка и (постарата жена што работи во агенцијата, ако не се лажам на Славица и е мајка) ми кажа као демек не се секирај ти, кога ке треба нешто ние ке те побараме, и си велам ОК. Али од нивното побарување ништо. Си чекам јас така некое време и повторно се јавувам и таа мене ме кара као демек на време не сум ги однела документите за да ми закажеле во амбасада!!! Ја потсетувам јас што и како беше работата...и оваа со сет памет ми вели: Леле ние тебе скрос те заборавивме! Мислам хелоу, не за џабе платив некаде околу 2000$ за да добијам ваква услуга??? И така после 3 презакажувања во амбасадата конечно си добив виза и заминав, али крајно незадоволна од услугите на агенцијата.
Оваа година повторно аплицирав за USA со дечко ми, сестра ми и уште 3 другарки. Аплициравме во AmeriQuest. Првично се пријавививме таму затоа што ние сте 4-ца што сакаме да одиме заедно, а тие гарантираа дека можат да ни најдат таква понуда. Во Наром лани ми кажаа дека можат да средат 2-ца или 3-ца најмногу на исто место. Во AmeriQuest 3-ца мислам дека работат али јас најмногу контакт имав со Милена. Ние уште немавме ни аплицирано во агенцијата, а девојчето се потруди, ни најде ОК работен договор...и немаше простор поише за размислување, се пријавивме и ептен сум задоволна, како ветија така и направија. Нормално, прва година им е и сега сакаат да се покажат за да има позитивни коментари догодина за нив, али работата професионално си ја завршија. :bravo: за Милена и дечките од AmeriQuest!!
Очекувам коментари од типот дека правам евтина реклама за оваа агенција, али јас само го споделувам моето искуство со вас. Да се информирав лани малку поише за Наром, сигурна сум дека немаше да аплицирам кај нив туку сигурно во Зип или Коузoн.
И сега прашање за вас :costumed3 Ке работам во забавен парк оваа година (лани работев собарка во хотел) и слушам некои позитивни а некои негативни коментари за работата во забавен парк, па сакам некој од прва рака (што има работено во забавен парк, или има другар/ка што ја има работено таа работа) да ми даде неколку информации.
:smir:Благодарам:smir:
Ке беше супер да го споделиш твоето искуство многу порано,многу луге сега поминуваме низ истото што ти си поминувала,за жал
Истото ова можи да ви се случи и со Коузон ве информирам пред време да си знаете што може да очекувате од нив и ДВА ПАТИ РАЗМИСЛЕТЕ НА КОГО ГИ ДАВАТЕ ПАРИТЕ
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Па според вас сите агенции се преваранти...Како и да е јас сум задоволен од Коузон имаше моменти на незаинтересиранот но со излезе како што треба...Уште не сум отишол во УСА ама еве петок одам па ке видиме што ке се случи сега за сега се е ок.
 
C

cige

Гостин
Има некој што ќе оди за Софија во сабота сабајле?
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Може да ми каже некој што да очекувам од мојата работа како housekeeper.
- дали е напорна за работа
- колку познавање бара од англиски
- и т.н

Тоа со НАРОМ е точно. Многу живци ќе искинете додека да средите со документите, термини, интервјуа и сл. Поготово доколку не сте од Скопје, многу незаинтересирано ќе делуваат кон вас. Доколку сте од СК ќе имате многу повеќе предност пред останатите и повеќе привилегии за добивање работа и сл.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Гледам сите се жалите. Кој од Коузон кој од Наром

Јас ја избрав ЗИП и во еден момент се каев но и тоа брзо помина. Јас барав работа за NYC а кај нив немаше. (значи зборам за градот)
Откако моите ми најдоа таму работа си реков ај ќе одам со нивна раб. понуда. Ама после неколку дена излезе раб. понуда од ЗИП, имав интервју преку Скајп и ме примија. Сега ќе си работам на 2 места (можам да кажам) благодарение на ЗИП. Мислам дека сите си добија работни понуди какви што посакуваа.

Ете тоа е тоа :)

Поздрав
 
Член од
20 март 2008
Мислења
107
Поени од реакции
12
Може да ми каже некој што да очекувам од мојата работа како housekeeper.
- дали е напорна за работа
- колку познавање бара од англиски
- и т.н

Тоа со НАРОМ е точно. Многу живци ќе искинете додека да средите со документите, термини, интервјуа и сл. Поготово доколку не сте од Скопје, многу незаинтересирано ќе делуваат кон вас. Доколку сте од СК ќе имате многу повеќе предност пред останатите и повеќе привилегии за добивање работа и сл.
Sho znam be.. nema vrska.... to za rabota so "kasnet" to mojt da se kazit deka e taka.. ali za drugo barem vo mojot slucaj bese ok..
 
Член од
27 мај 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Samo nekolku prasanja ve molam za odgovor :)

Znaci jas sum student prva godina, ali nemam polozeno nitu eden ispit i imam samo eden potpis zbereno, se drugo mi e skart. Pravat problemi okolu ova ili ?
 
Z

ziko bt

Гостин
Samo nekolku prasanja ve molam za odgovor :)

Znaci jas sum student prva godina, ali nemam polozeno nitu eden ispit i imam samo eden potpis zbereno, se drugo mi e skart. Pravat problemi okolu ova ili ?
Изгледа..
Јас колку шо сум информиран треба редовно да си земаш испити а без положен испит се сомневам дека ке ти дат виза.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Samo nekolku prasanja ve molam za odgovor :)

Znaci jas sum student prva godina, ali nemam polozeno nitu eden ispit i imam samo eden potpis zbereno, se drugo mi e skart. Pravat problemi okolu ova ili ?

Aj најтазе инфо.
Денес бев во амбасада.
Запишана сум на 2 факултети. На тој кај што сум редовно немав ниеден положен испит. Ништо. Ама баш ништо. Имав пријавено во априлска и нормално си ги положив тие. Ама документите кога ги носеа во амабасада, ни уверение за испити дадов ни ништо. И нормално празен индекс.

Денес бев една од оние што поминаа најлесно.
Сите што ги гледав пред мене ги прашуваа доста работи, па дури и оние што одат по втор пат.
Ме викнаа на шалтер, ме праша ... Каде одиш? NYC.
Во ред, документите од агенција да си ги подигнеш. Имај убаво лето.
Јас останав... со отворена уста :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom