Work and travel USA

Член од
7 август 2012
Мислења
172
Поени од реакции
11
Дали има некој искуство од South Yarmouth, MA. Wellfleet, MA. South Wellfleet, MA. South Chatham, MA. Hyannis, MA. да ми каже дали може лесно да се најде втора работа?
 

Sikimco

ALL BAD THING MUST COME TO AN END!!
Член од
25 јули 2011
Мислења
409
Поени од реакции
60
Дали има некој искуство од South Yarmouth, MA. Wellfleet, MA. South Wellfleet, MA. South Chatham, MA. Hyannis, MA. да ми каже дали може лесно да се најде втора работа?
Cape Cod е добар за заработувачка и лесно се наоѓа втора па и трета работа. Таму најдобро е да најдеш работа како сервер зошто има многу богати туристи кои доаѓаат, единствена маана е сместувањето. Тешко се наоѓа и е прилично скапо.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
79
Поени од реакции
3
Втора година сум на стоматологија сакам да аплицирам за USA, прва ми е исчистена, а од втора зимски семестар 6/3 предмети, сакам да прашам ако има некој исто од стоматологија што бил,дали се запоставува година ми е страв да не заглавам?Втора год секако е тешка да се исчисти o_O
 
Член од
7 август 2012
Мислења
172
Поени од реакции
11
Дали некој бил во Duck North Carolina да ми каже смештај дали се наога и дали се наога 2ра работа?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Искуство од Mission Point, Mackinac Island? Има некој што бил или планира да иде годинава? :)
Барај назад на страните имаме огромен пост за Макинак. Mission Point е добро место но има подобри. Најдобро е да одиш порано некаде крајот на Мај и да си земиш добра работа Пинк Пони.
 
R

Rubyruby

Гостин
Дали некој бил осигурен на работно место додека е редовен студент, и дали тоа ви играло улога при земањето виза?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.928
Поени од реакции
2.670
Да ми пише некој што има враќано данок дали знае зошто толку ми кратат од 1550 вкупно што треба да ми вратат само 772 долари ми пресметаа дека ќе ми врателе. Да ме посоветувате тие што сте имале поголем данок за враќање и ви вратиле поголем дел од сумата предлог некоја агенција. Другарите од 800 долари данок 99% им го враќаат, мене од 1550 ни 50% тоа ми нема логика. Или некој ако има сам враќано данокот и сака да ми помогне околу тоа нека пише.
 
Член од
8 април 2015
Мислења
19
Поени од реакции
1
Zdravo edno prasanje dali nekoj ima aplicirano za H2B viza za rabota na opredelen period za amerika ili poznava nekoj sto bil kako ide so viziranjeto davaat vizi ili potesko ,inace ednas sum odbien za J1 i turisticka pa sea najdov ponuda za H2B ako nekoj ima poznavanje okolu ova neka spodeli
 
Член од
21 март 2013
Мислења
369
Поени од реакции
1.080
Да ми пише некој што има враќано данок дали знае зошто толку ми кратат од 1550 вкупно што треба да ми вратат само 772 долари ми пресметаа дека ќе ми врателе. Да ме посоветувате тие што сте имале поголем данок за враќање и ви вратиле поголем дел од сумата предлог некоја агенција. Другарите од 800 долари данок 99% им го враќаат, мене од 1550 ни 50% тоа ми нема логика. Или некој ако има сам враќано данокот и сака да ми помогне околу тоа нека пише.
Пишуваше некаде по групите на фб...многу деца имале таков проблем.
Колку поголема сумата ваљда некоја поголема стапка пресметуваат.
Мене ми пресметаа 150$ помалце од стејт данокот. Не знам дали таа политика им е од оваа година зошто знам на многу деца до минатата година цели износи им ги враќаа.
Ако знае некој повеќе нека пише.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.928
Поени од реакции
2.670
Пишуваше некаде по групите на фб...многу деца имале таков проблем.
Колку поголема сумата ваљда некоја поголема стапка пресметуваат.
Мене ми пресметаа 150$ помалце од стејт данокот. Не знам дали таа политика им е од оваа година зошто знам на многу деца до минатата година цели износи им ги враќаа.
Ако знае некој повеќе нека пише.
Логички да, ама да скрателе 100-200$ ајде ама 800 на 1500? Другар само 70-80$ од +1500 му скратија. Колку и да има разлика од држава во држава ова не ми е јасно.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.119
Поени од реакции
7.099
Мене од 2200 само 990 ќе ми вратат годинава. :D Лани од 1900 ми вратија 1400.
Колку повеќе заработка имаш толку помалку данок ти враќаат, програмата предвидува 7000 усд заработка за студентите. Имам слушнато на некој му побарале да доплатат стејт данок. :ROFLMAO:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.381
Поени од реакции
11.142
Стејт ви кратат или? Пошто и 2015 и 2016 бев во држави каде што нема state tax, немав проблеми околу данокот. Лани редовно ми стигна, и чекам од летово што измина сега.

И како аплицирате за враќање на данок? Мене Интракс ми посредува, инаку они имаат некој тип кој после таму ги прави сите работи со IRS. Нормално, и лани и оваа година си плаќам за услугата, 50-60$, ама битно сум си мирен и само си го чекам чекот.
 

Aristotel :D

Mk151
Член од
13 декември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Jackson Hole WY, искуство некое?
Или West Yellowstone MT.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom