Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.640
Поени од реакции
58.033

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.636
Поени од реакции
1.528
У ТинТин стриповите стварно има бордерлајн расизам.
Не само бордерлајн туку и апла 100% расизам, посебно во 30-тите.

Но такви биле времињата и мислам дека подобро е да се учи од минатото одколку да се брише истото.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.927
Поени од реакции
10.931
Во тоа време добар дел од „доморотците“ опишани во стрипот сеуште биле канибали, и јаделе белци. Така да фита-фит е работата, само никој не ги критикува дивјаците за расизам (или барем за лошо гурманство). :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.927
Поени од реакции
10.931
Хаха... :ROFLMAO:
Гневот е и околу двојните стандарди, бидејќи пред само неколку денови Лансет објавува текст за 10 милиони мажи кои живеат со рак на простата, во кој ниту еднаш не е искористен терминот „тела со пениси“.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.640
Поени од реакции
58.033
Наводно пушачите имале лош вкус.
Ако веќе сериозно збориме, белците имале полош вкус од обоените. Ова од сведоштво на канибали од Нова Гвинеја.
Автоматски споено мислење:

Занемарување на основни биолошки и научни факти им е како добро утро на освестените левичари.
не се тие левичари, туку леваци
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.636
Поени од реакции
1.528
Ако веќе сериозно збориме, белците имале полош вкус од обоените. Ова од сведоштво на канибали од Нова Гвинеја.
Има логика, локалците се "free range" без адитиви цел живот, само со природна здрава храна се хранат а белците ем ГМО ем секакви хемикалии во хранаа цел живот.:D

Она за пушачите исто го прочитав како наводно сведоштво.

На тема:


Washington university creates segregated housing specifically for Black students

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.927
Поени од реакции
10.931
Organic... free range луѓе, и не се хранети со житарики! :D
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.406
Поени од реакции
16.093
Има логика, локалците се "free range" без адитиви цел живот, само со природна здрава храна се хранат а белците ем ГМО ем секакви хемикалии во хранаа цел живот.:D

Она за пушачите исто го прочитав како наводно сведоштво.

На тема:


Washington university creates segregated housing specifically for Black students
Искрено секоја чест за Демократската партија, пробуваа во минатото со разни кланови со убиства, со закони да ги сегрегираат црнците и не успеаа, за 50-60 години подоцна, истото ова да им го продадат како прогресивност и напредок и да почнат самите да се двојат од белците. :pos:

Нема да ме изненади ако утре пуштат посебен јавен транспорт само за обоени, посебни фонтани за вода и глупациве да се гордеат со тоа.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.636
Поени од реакции
1.528

They’re meant to be heroes within the Star Wars universe, but the Jedi are inappropriate symbols for justice work

They are a religious order of intergalactic police-monks, prone to (white) saviorism and toxically masculine approaches to conflict resolution (violent duels with phallic lightsabers, gaslighting by means of “Jedi mind tricks,” etc.). The Jedi are also an exclusionary cult, membership to which is partly predicated on the possession of heightened psychic and physical abilities (or “Force-sensitivity”). Strikingly, Force-wielding talents are narratively explained in Star Wars not merely in spiritual terms but also in ableist and eugenic ones: These supernatural powers are naturalized as biological, hereditary attributes. So it is that Force potential is framed as a dynastic property of noble bloodlines (for example, the Skywalker dynasty), and Force disparities are rendered innate physical properties, measurable via “midi-chlorian” counts (not unlike a “Force genetics” test) and augmentable via human(oid) engineering. The heroic Jedi are thus emblems for a host of dangerously reactionary values and assumptions. Sending the message that justice work is akin to cosplay is bad enough; dressing up our initiatives in the symbolic garb of the Jedi is worse.

:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom