Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.927
Поени од реакции
10.931
Тажно...

На времето идевме во Америчкиот културен центар со главна цел да ги листаме броевите на „Научниот амер“ (и подоста постери беа шверцани и лепени на ѕидовите од собите). Многу кул научни работи можеа да се прочитаат во списанието, посебно за палеонтологија и археологија општо... Сега кога ќе видам дека станале исти шљам од SJW пропаганда како и повеќето други медиуми, навистина е тажно. Се просераваат на култен серијал филмови како Star Wars, пошто биле разбудените се нашле погодени... Заеби тоа, сега џабе да ми го даваат списанието - не би го земал ни за виткање на лушпи од компири.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.897
Поени од реакции
3.548
Тажно...

На времето идевме во Америчкиот културен центар со главна цел да ги листаме броевите на „Научниот амер“ (и подоста постери беа шверцани и лепени на ѕидовите од собите). Многу кул научни работи можеа да се прочитаат во списанието, посебно за палеонтологија и археологија општо... Сега кога ќе видам дека станале исти шљам од SJW пропаганда како и повеќето други медиуми, навистина е тажно. Се просераваат на култен серијал филмови како Star Wars, пошто биле разбудените се нашле погодени... Заеби тоа, сега џабе да ми го даваат списанието - не би го земал ни за виткање на лушпи од компири.
Е де има холакоус динајерс, рамнозенјаши, масономанијаци, антиваксери и што ли не ако ги барате најзабеганите и се опесирате со нив има сериозен избор. Туку искрено мислам дека тука има многу неофашисти или секташи(не мислам на тебе) и се замараат со вакви чукнати. Си бараат екстремисти од спротивниот табор и сакаат да покажат колку се лоши тие а со цел да докажат дека спротивниот екстрем е добриот.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.425
Поени од реакции
16.171
Како вакцини и рамна земја...
Ај пошо сакаш да се праиш паметен.

Ако алудираше на тоа демек десничари=антиваксери, рамно-земљаши, па водејќи се според ова дека и јас сум таков, да ти кажам од старт дека воопшто не сум против вакцините ниту сметам дека земјата е рамна, напротив, имам пишувано дека ми се ужасна група на луѓе и ги вбројувам со тие про-ваксерите, кои две години ги трпиме на социјалните мрежи како шират морална супериорност врз другите, и ги напаѓаат тие што не мислат исто како нив.

Нема врска, секој си има право на мислење па така и овие анти-ваксери имаат право на мислење дека со вакцините не чипираат, и рамно-земљашите имаат право на мислење дека Земјата е рамна плоча.

Но, мислењето на овие групи колку и да е глупаво, никој не пробува да го вметне во образованието и наредни генерации да се уништат со тоа што ќе учат научно лажен факт дека Земјата е рамна плоча, никој не губи работа ниту му се уништува животот ако рече дека Земјата е округла, за разлика од забеганата левица, која има далеку помоќна пропаганда, пред се поради социјалните мрежи, и го наметнува своето мислење врз сите вклучително и врз најмалите, па така децата учат дека постојат повеќе од два пола, дека машко може да има менструација, и дека женско може да оплоди маж.

Лоша ти е споредбата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.927
Поени од реакции
10.931
Лоша ти е споредбата.
Намерата не му е да направи споредба... Само повторува некои шеми на социјалниот инжинеринг на кој сите сме сведоци а пораката е: Игнорирај ги сите идиотштини од „разбудените“ борци за социјална правда (демек левичари), а критикувај ги конзервативно ориентираните (десничари демек).

Поделбата лево-десно во овој облик е вештачки наметната, и целта е перење мозок и индоктринирање на популацијата.
Не тераат или да се сложиме со „разбудениве“, или да ги игнорираме нивните идиотштини... И наскоро ќе нема ни Star Wars ни ништо од филмската уметност, а што нема 100% да се совпаѓа со догмата на разбудените SJW.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.897
Поени од реакции
3.548
Ај пошо сакаш да се праиш паметен.

Ако алудираше на тоа демек десничари=антиваксери, рамно-земљаши, па водејќи се според ова дека и јас сум таков, да ти кажам од старт дека воопшто не сум против вакцините ниту сметам дека земјата е рамна, напротив, имам пишувано дека ми се ужасна група на луѓе и ги вбројувам со тие про-ваксерите, кои две години ги трпиме на социјалните мрежи како шират морална супериорност врз другите, и ги напаѓаат тие што не мислат исто како нив.

Нема врска, секој си има право на мислење па така и овие анти-ваксери имаат право на мислење дека со вакцините не чипираат, и рамно-земљашите имаат право на мислење дека Земјата е рамна плоча.

Но, мислењето на овие групи колку и да е глупаво, никој не пробува да го вметне во образованието и наредни генерации да се уништат со тоа што ќе учат научно лажен факт дека Земјата е рамна плоча, никој не губи работа ниту му се уништува животот ако рече дека Земјата е округла, за разлика од забеганата левица, која има далеку помоќна пропаганда, пред се поради социјалните мрежи, и го наметнува своето мислење врз сите вклучително и врз најмалите, па така децата учат дека постојат повеќе од два пола, дека машко може да има менструација, и дека женско може да оплоди маж.

Лоша ти е споредбата.
Си работат на велико креационизам да внесат во образованието и други од тој тип глупости. Некои поорганизирано некои помалку ама си имаат агенда и едните и другите. Самите коментари тука зборуваат барем некои за кампања и агенда. Очигледно штом им се дава значење на ЈЏВ има нешто што смета и боли. Мувата на капата...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.407
Поени од реакции
13.498
Добро е нема да се изглупираат и Џемс Бонд да го направат женско.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.927
Поени од реакции
10.931
...си имаат агенда и едните и другите. Самите коментари тука зборуваат барем некои за кампања и агенда. Очигледно штом им се дава значење на ЈЏВ има нешто што смета и боли. Мувата на капата...
Кажувај ти гачки, приказни за наводни две спротиставени страни, и глуми некаква неутралност... Ама реалноста е дека се поголеми се шансите утре да ти се десат работи, како во јавен тоалет заедно со ќерка ти да може да влезе осудуван силувач пошто нели се изјаснил дека тој се осеќа како жена. Да не биде после работата накај плачка а не играчка.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.897
Поени од реакции
3.548
Кажувај ти гачки, приказни за наводни две спротиставени страни, и глуми некаква неутралност... Ама реалноста е дека се поголеми се шансите утре да ти се десат работи, како во јавен тоалет заедно со ќерка ти да може да влезе осудуван силувач пошто нели се изјаснил дека тој се осеќа како жена. Да не биде после работата накај плачка а не играчка.
100 пати е поверојатно е да цркнам од Корона од некој антиваксер од да добијам казна за грешење на лична заменка од 41 род.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.021
Поени од реакции
668
100 пати е поверојатно е да цркнам од Корона од некој антиваксер од да добијам казна за грешење на лична заменка од 41 род.
Можеш да цркнеш од т.н. грип ковид-19 и од ваксер кој примил 2 дози вакцина бидејќи и тие може да те заразат,ти текна на ова? Немој да се правиш многу паметен пошто гледам дека некои твои ставови се чисто неолиберално просеравање,мисли со својата глава и не се подведувај мноуг на новивие трендови пошто тие доаѓаат од еден центар чија цел е-контрола на целокупното светско население преку наметнување нови,извртени вредности,од неморалното ќе прават морално и исправно,од фриковите како што се гејовите,трансџендерите или педофилите ќе ги прават да изгледаат како нешто сосема прифатливо во новото т.н. воук општество и многу други работи кои тек ќе следат,ама како што гледаме веќе и почнаа....Само како пр.дека некој ова одамна го планирал е т.н. ковид-19 грип пандемија која беше најавена уште во Лондон на отварањето на летните олимписки игри во 2012-Кажи ми,каква врска има оваквото отварање со спортот?!? Корона најава -ЛОИ 2012 Лондон.jpg Корона најава -ЛОИ 2012 Лондон 3.jpg Корона најава -ЛОИ 2012 Лондон 2.jpg Значи ваквите сцени во иднина ќе бидат сосема нормална појава,едноставно тајните владари у сенка (сатанистите милијардери) ќе ни ги сервираат пред нос оваквите работи ама само свесните и морални луѓе ќе го гледаат ова со јасни очи и ум и ќе знаат за какво подметнување станува збор,останатите или нема да имаат појма или ќе велат-ова е модерно,прогресивно,не тролајте против ова и слични просерувања
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.897
Поени од реакции
3.548
Ај пошо сакаш да се праиш паметен.

Ако алудираше на тоа демек десничари=антиваксери, рамно-земљаши, па водејќи се според ова дека и јас сум таков, да ти кажам од старт дека воопшто не сум против вакцините ниту сметам дека земјата е рамна, напротив, имам пишувано дека ми се ужасна група на луѓе и ги вбројувам со тие про-ваксерите, кои две години ги трпиме на социјалните мрежи како шират морална супериорност врз другите, и ги напаѓаат тие што не мислат исто како нив.

Нема врска, секој си има право на мислење па така и овие анти-ваксери имаат право на мислење дека со вакцините не чипираат, и рамно-земљашите имаат право на мислење дека Земјата е рамна плоча.

Но, мислењето на овие групи колку и да е глупаво, никој не пробува да го вметне во образованието и наредни генерации да се уништат со тоа што ќе учат научно лажен факт дека Земјата е рамна плоча, никој не губи работа ниту му се уништува животот ако рече дека Земјата е округла, за разлика од забеганата левица, која има далеку помоќна пропаганда, пред се поради социјалните мрежи, и го наметнува своето мислење врз сите вклучително и врз најмалите, па така децата учат дека постојат повеќе од два пола, дека машко може да има менструација, и дека женско може да оплоди маж.

Лоша ти е споредбата.
Нормално зборуваме за екстреми, на едни екстреми им се дава значење на други не...
Автоматски споено мислење:

Можеш да цркнеш од т.н. грип ковид-19 и од ваксер кој примил 2 дози вакцина бидејќи и тие може да те заразат,ти текна на ова? Немој да се правиш многу паметен пошто гледам дека некои твои ставови се чисто неолиберално просеравање,мисли со својата глава и не се подведувај мноуг на новивие трендови пошто тие доаѓаат од еден центар чија цел е-контрола на целокупното светско население преку наметнување нови,извртени вредности,од неморалното ќе прават морално и исправно,од фриковите како што се гејовите,трансџендерите или педофилите ќе ги прават да изгледаат како нешто сосема прифатливо во новото т.н. воук општество и многу други работи кои тек ќе следат,ама како што гледаме веќе и почнаа....Само како пр.дека некој ова одамна го планирал е т.н. ковид-19 грип пандемија која беше најавена уште во Лондон на отварањето на летните олимписки игри во 2012-Кажи ми,каква врска има оваквото отварање со спортот?!? Прегледај го приврзокот 308854Прегледај го приврзокот 308853Прегледај го приврзокот 308852Значи ваквите сцени во иднина ќе бидат сосема нормална појава,едноставно тајните владари у сенка (сатанистите милијардери) ќе ни ги сервираат пред нос оваквите работи ама само свесните и морални луѓе ќе го гледаат ова со јасни очи и ум и ќе знаат за какво подметнување станува збор,останатите или нема да имаат појма или ќе велат-ова е модерно,прогресивно,не тролајте против ова и слични просерувања
Еве ти пример за забеган теоретичар на заговор.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.021
Поени од реакции
668
Нормално зборуваме за екстреми, на едни екстреми им се дава значење на други не...
Автоматски споено мислење:


Еве ти пример за забеган теоретичар на заговор.
Ти си забеган и говеџа школа, па и аваторот ти е таков, говедо :pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.924
Поени од реакции
20.237
Ти си забеган и говеџа школа, па и аваторот ти е таков, говедо :pos:
па друже ти го прочитав постот и сите точки на чеклистот ти се маркирани, сатанисти, владари од сенка, антиваксер. Сите точки ги имаш за теоретичар на заговори.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.897
Поени од реакции
3.548
Ти си забеган и говеџа школа, па и аваторот ти е таков, говедо :pos:
:) За постот нема да ти многу коментирам. Само ако ти се појават гласови во глава и мислиш дека е чипот и ЦИА оди на доктор има таблети за тоа. Пријателски совет. Инаку аватарот е симбол на бул маркет на хартии од вредност мојот поглед на моменталниот пазар. Чисто информативно. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.927
Поени од реакции
10.931
100 пати е поверојатно е да цркнам од Корона од некој антиваксер од да добијам казна за грешење на лична заменка од 41 род.
Лажна дихотомија... Како и повеќево клизачи стартови со кои упаѓаш во дискусијава, ниту па јас ги спомнав.
Двете работи кои (целосно неразумно) ги споредуваш не се тема на дискусијата.

Ти се објасни во неколку наврати зошто работите излегуваат надвор од контрола. Дека децата во училиште почнуваат ги учат на „разбудена“ пропаганда, работи како дека не постојат машки и женски пол, туку дека тоа се е слободен избор. Ги учат да се изразуваат со глупости како „трудни луѓе“ наместо трудници или трудни жени, и „тела со вагина“ наместо жени, за да не се најдат „исклучени“ и навредени пациентите кои живеат во фантазија и одбиваат да ја прифатат реалноста за биолошките факти за телото во кое живеат. Во тие држави кои некои како вас ги претставуваат како пример на кој треба да се угледуваме, таму волови од 40-50+ години со лежени затворски казни за силување, се декларираат како жени и можат да влегуваат во женски тоалати (се разбира, во надеж пак да силуваат).
Ако сето тоа не е доволно за нормален човек да се плаши за иднината кон која упорно не насочуваат, тогаш ништо не е доволно.

Патем само ќе напомнам дека нормален човек не игнорира факти и не избегнува дискусија со глупави досетки.
Ама заебавај го ти Марфи со онакви „статистички“ предвидувања што е поверојатно тебе лично да ти се деси, па кажи после како си поминал.
Автоматски споено мислење:

Еве ти пример за забеган теоретичар на заговор.
На секоја тема има ликови кои кога немаат што да кажат, се фаќаат за ад хоминем и и се занимаваат со етикетирање на соговорниците. Тоа „ти си теоретичар на заговори“ стана како „ти си фашист/нацист“. За мене тоа е признавање дека се немаат аргументи или со други зборови - признавање пораз.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom