Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.922
Над 3 сати мислам, и тоа зависи која е причината за каснењето,ако е поради временски непогоди не исплаќаат.

На другарка пред некој ден не ги качија на авион поради пребукиран лет, му стигна вечерта меил дека нема да бидат на летот. Ги исконтактираа ќе им исплатат пари колку што ги кошташе хотелот и трошоците за тие два дена.
Заебана работа е тоа со пребукиран лет, не знам дали и со другите авиокомпании има такво нешто или само визз се клошарат
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Ми стигна меил сабајлево, ќе ми исплатат за летот шо каснеше за Валенсија.
Преку Airhelp, по 250 евра од патник
Таман толку ме коштаат картите сега за Барселона :LOL:
Ако може да споделиш колку провизија зимаат овие_
А колку време треба да ти касни авионот за да ти исплатат некаква оштета? Ја последното патување со Рајанер седев два саати у авион, и плус пола саат пред тоа каднеше.
Има многу за објаснување кои се услови што како зашто, барај назад (последниве 10 страни мои постови ке најдеш)
Над 3 сати мислам, и тоа зависи која е причината за каснењето,ако е поради временски непогоди не исплаќаат.

На другарка пред некој ден не ги качија на авион поради пребукиран лет, му стигна вечерта меил дека нема да бидат на летот. Ги исконтактираа ќе им исплатат пари колку што ги кошташе хотелот и трошоците за тие два дена.
Заебана работа е тоа со пребукиран лет, не знам дали и со другите авиокомпании има такво нешто или само визз се клошарат
Сите го прават тоа па дури и Катар аирвејс и останата багра од тој калибар, само разликата е виз/рајан летаат 2 пати неделно и ке ти сјебат неколку дена (иако ке те обестетат нели како сто гледас)
А овие добриве агенции летаат по неколку пати у денот или ке ти врзат со конекција со нешто пак ке стигнеш со некој саат каснење
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.199
Поени од реакции
917
Мене не ми е јасно кој е тој glitch во системот што дозволува пребукирање летови?
Ако во авионот има, тропам, 200 седишта тогаш како системот дозволува за определен лет да се продадат повеќе?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.922
Ако може да споделиш колку провизија зимаат овие_

Има многу за објаснување кои се услови што како зашто, барај назад (последниве 10 страни мои постови ке најдеш)

Сите го прават тоа па дури и Катар аирвејс и останата багра од тој калибар, само разликата е виз/рајан летаат 2 пати неделно и ке ти сјебат неколку дена (иако ке те обестетат нели како сто гледас)
А овие добриве агенции летаат по неколку пати у денот или ке ти врзат со конекција со нешто пак ке стигнеш со некој саат каснење
Скоро пола од сумата мислам, баги провизија земаат.
Сега ми стигна и нов меил шо апсолутно ништо не разбирам
Important: While transferring us your compensation Wizz Air Malta will subtract from it a processing fee equal to the amount of €50 per each claimant included in the claim. Unfortunately, we will not be pursuing the outstanding amount.

Don’t worry! In accordance with our Terms of Service, our fee will be adjusted to reflect the amount received from the airline.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Скоро пола од сумата мислам, баги провизија земаат.
Сега ми стигна и нов меил шо апсолутно ништо не разбирам
Important: While transferring us your compensation Wizz Air Malta will subtract from it a processing fee equal to the amount of €50 per each claimant included in the claim. Unfortunately, we will not be pursuing the outstanding amount.

Don’t worry! In accordance with our Terms of Service, our fee will be adjusted to reflect the amount received from the airline.
фала на инфо ке си останам сам да си ги бркам не е проблем :)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.922
фала на инфо ке си останам сам да си ги бркам не е проблем :)
Јас се нафатив со нив оти искрено не ми се замара, а и од искуства од други викаат дека шансите се поголеми да земиш преку нив.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.420
Поени од реакции
22.007
Мене не ми е јасно кој е тој glitch во системот што дозволува пребукирање летови?
Ако во авионот има, тропам, 200 седишта тогаш како системот дозволува за определен лет да се продадат повеќе?
Затоа што продаваат поќе а знаат во просек колку проценти не идат и со тоа заработуваат повеќе пари. Е сега може да се деси и сите луѓе да дојдат тогаш има незгодни ситуации.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.524
Поени од реакции
5.097
Decki ako aviovot poletuva vo 12:00h.
Koga treba da ste najkasno na Aerodrom?
So online check in!
Uf ne e lesno da se odgovori toa prasanje, bi ti rekol poradi dve pricini. Ednata e dali i pokraj online check-in moras da odis na salter ili ne (zasto za nekoi drzavi baraat da im pokazes pasos i sto ti znam uste sto, ova ti potenciram zasto na temava skoro sekoj sto letal nakaj DE go imal problemot) drugata rabota e i pokraj check-in dali imas i kuferi sto treba da gi ostavis ili ides so rance

Ako nemas potreba od poseta na salterot (ova jas nemozam da ti go kazam izvini) i nemas kuferi sto treba da im pravis check-in togas 90tina min pred let ti se za komotno se pomalku od toa moze da ti napravi problemi

Ako imas potreba od poseta na salterot togas bi ti rekol 2+ saati
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
528
Поени од реакции
975
Decki ako aviovot poletuva vo 12:00h.
Koga treba da ste najkasno na Aerodrom?
So online check in!
Ako doagas navamu ako si so kufer odi porano... jas ke se vrakam kupiv karti pisuva so kufer porano oko 2 saata pred a bez kufer eden saat pred.... nemam mnogu iskustvo so avioni ali taka pisuvase na wizz air koga gledav opcii za cekiranje...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.026
Поени од реакции
17.922
Два саати дечки, поготово во овие гужви летна сезона. Мене така ми избега авионот од Малме за Охрид
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.575
Поени од реакции
7.164
Abe koga da bidat lujgevo vo Skopje na Aerodrom mi beshe prashanjeto( Losho se izraziv) ako poletuva vo 12h
Ne nosat nikakov bagazh.
Dali 1h porano e dovolno
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.190
Поени од реакции
2.177
Abe koga da bidat lujgevo vo Skopje na Aerodrom mi beshe prashanjeto( Losho se izraziv) ako poletuva vo 12h
Ne nosat nikakov bagazh.
Dali 1h porano e dovolno
Све зависит од кога го затвараат Gate....1 саат е доволно ако е све чекирано
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.420
Поени од реакции
22.007
Abe koga da bidat lujgevo vo Skopje na Aerodrom mi beshe prashanjeto( Losho se izraziv) ako poletuva vo 12h
Ne nosat nikakov bagazh.
Dali 1h porano e dovolno
Планирај си подобро најмалце саатипол би рекол и 2 не е лошо. Сигурно си е сигурно.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
528
Поени од реакции
975
Abe koga da bidat lujgevo vo Skopje na Aerodrom mi beshe prashanjeto( Losho se izraziv) ako poletuva vo 12h
Ne nosat nikakov bagazh.
Dali 1h porano e dovolno
Pak pravis nekoj biznis... Doagaj navamu da se odmoris na Salza See...ovde 28 stepeni ke se potis tamu na zeskoto..... so kufer 2 bez kufer 1 - 1.5 h taka pisuva na kartite.... porano podobro.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom