Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Што е работава со картиве за Малта по 10000 повратни за август и септември, за еден ден дупло рипнаа. Да се чека на смалување или тешко. Мислење

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Od koga be za besplaten bagaz kufer e 55cm? neli bese 85cm

btw skolski ranec ke pomine kako besplaten bagaz?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Od koga be za besplaten bagaz kufer e 55cm? neli bese 85cm

btw skolski ranec ke pomine kako besplaten bagaz?
Никогаш не бил 85см, порано беше дури и помал околу 42 или 45.
Иначе што се поминува (па ранец за лаптоп сигурно поминува) или имаш мали куферчиња за рачен багаж исто можеш со нив.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Здраво

Пробувам да букирам лет Будимпешта - С. Петерсбург и ми јавува дека багажот во кабината не е гарантирано дека ке биде качен.

Во Cabin baggage селектирам 1 hand luggage и ми дава included, но стои со розово your hand luggage not guaranteed on board!

Мислев дека секако ти влегува рачен багаж ама еве тука изгледа можно е да се летне без багаж.

Има некој искуство со ваква порака?
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Здраво

Пробувам да букирам лет Будимпешта - С. Петерсбург и ми јавува дека багажот во кабината не е гарантирано дека ке биде качен.

Во Cabin baggage селектирам 1 hand luggage и ми дава included, но стои со розово your hand luggage not guaranteed on board!

Мислев дека секако ти влегува рачен багаж ама еве тука изгледа можно е да се летне без багаж.

Има некој искуство со ваква порака?
Имаш опцоја за 4-5 евра да си земеш wizz priority, ем ќе ти биде гарантиран ем ќе можеш да земеш плус и ранец.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Имаш опцоја за 4-5 евра да си земеш wizz priority, ем ќе ти биде гарантиран ем ќе можеш да земеш плус и ранец.


Sent from my iPhone using Tapatalk
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/travel-information/baggage#/

Го најдов ова на нивната страна. Пишува дека доколку нема место во кабиуната ке се префрли багажот во каргото и ке се земе од ародромотг на слетување.

Е сега незнам зошто пишува дека не може да гарантираат дека ке биде on-board, дали ке биде во кабинмата или воопшто на летот :) .
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.625
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/travel-information/baggage#/

Го најдов ова на нивната страна. Пишува дека доколку нема место во кабиуната ке се префрли багажот во каргото и ке се земе од ародромотг на слетување.

Е сега незнам зошто пишува дека не може да гарантираат дека ке биде on-board, дали ке биде во кабинмата или воопшто на летот :) .

ima 0,1% sansi da e prepuno so torbi gore, ti da ne si stignal da ja stavis tvojata pa ni so pomos na stujardesite da nemoze nikade da se smesti... demek u takva situacija ke go prefrlat bas tvojot kufer dole... ova e samo plasanje nisto drugo. sekoja minuta sto kasni avionot se naplaka taka da apla treba da si maler ova da ti se desi.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
ima 0,1% sansi da e prepuno so torbi gore, ti da ne si stignal da ja stavis tvojata pa ni so pomos na stujardesite da nemoze nikade da se smesti... demek u takva situacija ke go prefrlat bas tvojot kufer dole... ova e samo plasanje nisto drugo. sekoja minuta sto kasni avionot se naplaka taka da apla treba da si maler ova da ti se desi.
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/travel-information/baggage#/

Го најдов ова на нивната страна. Пишува дека доколку нема место во кабиуната ке се префрли багажот во каргото и ке се земе од ародромотг на слетување.

Е сега незнам зошто пишува дека не може да гарантираат дека ке биде on-board, дали ке биде во кабинмата или воопшто на летот :) .
Багаж секако ќе имаш, е сега прашањето е дали ќе биде со тебе горе во кабина или доле во чекиран багаж тоа само не ти го гарантираат. Во будимпешта се телетабиси на аеродром тие што го опслужуваат визаир дремат пред да ви почне бординг и на рандом луѓе им ставаат налепници на багажот да им оди доле. Значи не си се ни качил во авион ти викаат да го оставиш багажот доле и да ти го возат како чекиран. Ама секако багажот ќе биде со тебе на летот и ке стигнете во исто време. Ако идеш со ранец најверојатно ќе го имаш горе со тебе, ако идеш со куферче тогаш може да им текне да ти го пратат во чекиран (заклучок не ставај лаптоп или таква работа во куферчето)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.625
Багаж секако ќе имаш, е сега прашањето е дали ќе биде со тебе горе во кабина или доле во чекиран багаж тоа само не ти го гарантираат. Во будимпешта се телетабиси на аеродром тие што го опслужуваат визаир дремат пред да ви почне бординг и на рандом луѓе им ставаат налепници на багажот да им оди доле. Значи не си се ни качил во авион ти викаат да го оставиш багажот доле и да ти го возат како чекиран. Ама секако багажот ќе биде со тебе на летот и ке стигнете во исто време. Ако идеш со ранец најверојатно ќе го имаш горе со тебе, ако идеш со куферче тогаш може да им текне да ти го пратат во чекиран (заклучок не ставај лаптоп или таква работа во куферчето)
toa e najcesto ako imas pogolema torba od dozvolenoto ili ako epten e krcat letot. obicno go pravat na tie sto nosat bebeska kolicka ali za kufer epren maler treba da si... sto znam jas letam dosta cesto mi se nema deseno vakvo nesto
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
toa e najcesto ako imas pogolema torba od dozvolenoto ili ako epten e krcat letot. obicno go pravat na tie sto nosat bebeska kolicka ali za kufer epren maler treba da si... sto znam jas letam dosta cesto mi se nema deseno vakvo nesto
На другите аеродроми е мн ретко, баш како што пишуваш. Ама будимпешта се мизерни, се преселив тука пред некој месец и доста често летам за скопје и редовно има некој што му зимаат куферот/торбата без да му ја мерат или слично едноставно им вика полн е авионот, само тука го имам приметено, а пример во скопје ако дојдеш порано те прашува дали сакаш да ти ја чекира(или ако ти е малку над дозволеното прогледуваат низ прсти ако прифатиш чекиран багаж)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.625
На другите аеродроми е мн ретко, баш како што пишуваш. Ама будимпешта се мизерни, се преселив тука пред некој месец и доста често летам за скопје и редовно има некој што му зимаат куферот/торбата без да му ја мерат или слично едноставно им вика полн е авионот, само тука го имам приметено, а пример во скопје ако дојдеш порано те прашува дали сакаш да ти ја чекира(или ако ти е малку над дозволеното прогледуваат низ прсти ако прифатиш чекиран багаж)

stvarno cudno... obicno i pod sediste dozvoluvaat da se ostavat sitni torbi. koj gi znae moze si baraat model za ekstra zarabotka
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
zdravo cekiranje za Ajndhoven se vrsi preku internet
kolku casa pred letot za nekoi e 24 casa pred letot.
nekoj iskustvo so ova ima?
fala.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Кога се букира со Wizz discount club мроа за двајцата наеднаш да се резервира? Јас резервирав за еден и сега не дава за колегата да резервирам со Wizz discount.

Има начин да се додаде и тој за да ги искористам од привбилегиите на Discount Club?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Кога се букира со Wizz discount club мроа за двајцата наеднаш да се резервира? Јас резервирав за еден и сега не дава за колегата да резервирам со Wizz discount.

Има начин да се додаде и тој за да ги искористам од привбилегиите на Discount Club?
Би требало да може да купиш и за колегата ама од твојот акаунт не од негов. А има и шанса намерно да им е глупав системот направен за да не може да купуваш накнадно за други луѓе да мора во една трансакција да биде се
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Дечки ај малку помош. Резервирав карти за Малта, и доплатив за Wizz Priority, каде што ми гарантираат дека рачниот багаж ќе биде со мене во кабината, како и една таканаречена "Small Bag" со димензии 40х30х18.

- Што точно значи Small Bag? Дали под Small Bag може да се рачуна обичен ранец, училишен да го наречам (димензиите се тука некаде +- 5cm), не од оние големите за планинарење?
- Дали смеам да носам козметики во багажот? Претпоставувам не, но дали воопшто има некаков начин да понесам со мене (мислам едно време имаше правило да ги ставиш во прозирни пластични најлончиња, или се лажам)?

Update: прочитав дека можеш да понесеш "течности" само до 100ml и тоа во пластични прозирни кеси. Под тоа ваљда спаѓа парфем/дезодоранс, паста за заби, шампон, пена за бричење. Дали истото важи за креми и масти за сончање? И тие се рачунаат како "течности"?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom