Windows vs Linux

Член од
3 август 2006
Мислења
76
Поени од реакции
1
NikolaP напиша:
Неможев порано...
Зашто Мек? Затоа што паднав на гс кога ги видов, ем надворешно, ем како работи, ем како изгледа.
Како гс и гаќа се системот и хардверот. Се функционира! Нема грешки.
Зашто? Затоа што системот е правен баш за тој хардвер. Кастм мејд.
Да дадам сликица колку да илустрисам:


Ѕирни ја и оваа http://iindigo3d.com/macos/macosx104.png.
Не ја ставив, зато што е ептем гољамка.

Фалат уште и widgetite од новиот Tiger. И овој сељово германски користи еxplorer, наместо Safari(кој иде со Mac).
А и многу други работи има кои не можеш да ги видиш овде.
Вака изгледа iMac. Пази ова е цел, целосно функционален десктоп компјутер.
Фалат само маус и тастатура. Имаш и високорезолуциска вебкамера интегрирана.



Ама мора уживо да го видиш како работи, за да стварно паднеш на г'с.
Вака изгледа маус:


А испод хаубе: Јуникс кернел. Нема лабаво :star:.
Сакаааааааааааам!
Ама скупо у п.м.
Од прва плата, уплатувам на рати.

Не знам дал се користaт PowerMac-овите за сервери, али сумњам.
За сервер, најдобри се јуниксите.
FreeBSD, GNU/Linux, Sun.
Апачито го тепа вашингтонското лигле и тоа како!
Пеер мене кде-то вака ми изгледа
 
P

Princ

Гостин
Apokalipsa, и тука глупости и необразложени муабети трескаш. Ќе те следам. Опамети се дур не е касно.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Jас сум за Линукс... не е тежок за компjутерот за разлика од Windows-от можеш да си го кустомизираш како сакаш ... во поглед за сигурност посигурен , заради малиот броj на вируси ... а деновиве на работа го тестирав Ubuntu 7.04 и искрено кажано се изненадив колку добро го средиле и се развил Ubuntu Linux... секоj што сака да започне со Линукс му препорачувам Ubuntu или Mandriva ... натаму како ке се развивате ке си наjдета дистрибуциjа коja наjмногу лежи ;).... и да дополнам ме изненади понудата за Development програмки...
 
Член од
14 март 2007
Мислења
86
Поени од реакции
2
Princ напиша:
Apokalipsa, и тука глупости и необразложени муабети трескаш. Ќе те следам. Опамети се дур не е касно.
me iteresira za so zboras. linux nekako polesen mene licno mi e za snaoganje i mi nudi podobri moznost no sekoj si ima svoe mislenje i patem
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
linux definitivno, ovaj windows moze da mu se fati
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
240
Поени од реакции
3
Aleee напиша:
linux definitivno, ovaj windows moze da mu se fati

да дефинитивно linux red hat новиов е 100 пати поубав од виста
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Godfather напиша:
да дефинитивно linux red hat новиов е 100 пати поубав од виста
Било кој Линукс можеш да го направиш да изгледа поубаво од било кој Џам... тоа е убавината... можеш да направиш се како што ТИ сакаш !

Башка... многу побитни работи се во прашање ... не убавината... битни се сигурноста, безбедноста... :smir:
 
Г

Гоццццце

Гостин
Точно, ама џабе кога видоусот е најраспространет, односно најупотребуван низ цел свет. Нема кој не го пробал . Така да......
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
GoCcCcCe напиша:
Точно, ама џабе кога видоусот е најраспространет, односно најупотребуван низ цел свет. Нема кој не го пробал . Така да......
Normano koga nema pametni luge vo MKD.... uste nemozam da si prostam sto potpisaa so Microsoft cela drzavna aministracija da e pod Windows ... koga site pametni drzavi gledaat da gi namalat trosocite okolu plakjanje na Win.Licenci ... davaat podrzka na Linux-ite, duri razrabotuvaat sobstven ... nie sma najpametni .... i najbogati.... Germanija cela koristat Suse, Gentoo linux - Brazil , Francija Mandriva ..... Makedonija nie sme najpametni .... Ova se fakti decki, fakti .... Windowsot e nametnata potreba ... treba samo da go probate Linux, da se otkazete od Windows .....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Да ама мора да признаете дека уште од основно треба да се почне да се изучува работење со линукс, а не со DOS или Windows мислам далеку од тоа дека не терба и виндоусот да се научи ама треба поинтензивно линукс да се учи.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Bacillus gagous напиша:
Да ама мора да признаете дека уште од основно треба да се почне да се изучува работење со линукс, а не со DOS или Windows мислам далеку од тоа дека не терба и виндоусот да се научи ама треба поинтензивно линукс да се учи.
Vidi ... vo osnova DOS i Unix(rabota so terminal) se slicni t.e. navigacijata po direktoriumi , kreiranje fajlovi i direktoriumi.... razlikata i mokta na Unix se sogleduva vo poprofesionalno nivo na rabota, primer rabota so serveri i nivna podrska i konfiguracija .... a deka Linux e tezok za rabota , naprotiv Ubuntu Linux e tolku User frendly sto so dva klika instaliras, brises i se snaogjas so programki, samo ti treba internet posto na CD-to ne gi stavaat site paketi... primer vklucuvas da gledas film i ti fali kodek vo noviot Ubuntu 7.04 klikas na dialog box sto ke ti otvori i avtomatski ti instalira paket so kodeci .... polesno zdravje .... e problemot e so igrite .... treba da razbiras malku od malku za da si sredis Cadega emulatorot za igri .... poveketo igri rabotat bez problem i na Linux ... koga ke pocnete da se zanimavate so Linux ke svatite sto znaci dinamicen i progresiven operativen sistem ...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Убо ти кажува Princ, за сервер ти зборува. И јас не би користел Windows сервер кога имам Linux во секаква изведба.

А проблемот со Linux от, барем за мене, е само еден збор - Adobe.
 
P

Princ

Гостин
slasa, "хакериште" старо, ова си ти...

**.***.***.**
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; sv-SE; rv:1.8.1.3) Gecko/20070309 Firefox/2.0.0.3

Издржани ставови (и хакери) овде ќе ве молам :)
 
P

Princ

Гостин
Не фала, не е тоа темата (треба да те избришам патем).

Инаку ова е компјутерот на син ти рече? Зошто од мал на го учиш на линукс? Затоашто вин е подобар за секојдневно користење? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom