Windows vs Linux

Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Princ напиша:
slasa, "хакериште" старо, ова си ти...

**.***.***.**
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; sv-SE; rv:1.8.1.3) Gecko/20070309 Firefox/2.0.0.3

Издржани ставови (и хакери) овде ќе ве молам :)
bate ti si postaro od mene, 23 god sum ..... ako za mene bese nameneto .... inace za info imam i Win i Linux.... Win go uklucuvam koga mi treba Dreamweaver .... so drugi zborovi sakas da kazes deka mi vadete info koj OS, IP... oooooo stara novost , ne se sekiraj i jas rabotam na PHP ... znam kako idat tie raboti....inace ti so 256MB Ram pokreni Virtualna masina za Dreamweaver.... ja ne za dzabe rekov Windows-ot e nametnat ;)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Ако веќе користиш Linux, зошто поѓаволите би користел Dreamweaver? Златни BlueFish и Code::Blocks..
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
P.Overdrive напиша:
Ако веќе користиш Linux, зошто поѓаволите би користел Dreamweaver? Златни BlueFish и Code::Blocks..
Ko so nekoj pretpocita nekoja alatka , taka i jas pretpocitam Dreamweaver... sum sviknal na nego.... poglej sega na sto sum .... Windows ili Linux .... ne znaci deka ako mi dosadeno Windows-ot deka nemam pravo da go koristam ... ok , aj nema veze .... ja neznam so ve maci coek da si ima stav ....
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Orion2 напиша:
Ko so nekoj pretpocita nekoja alatka , taka i jas pretpocitam Dreamweaver... sum sviknal na nego.... poglej sega na sto sum .... Windows ili Linux .... ne znaci deka ako mi dosadeno Windows-ot deka nemam pravo da go koristam ... ok , aj nema veze .... ja neznam so ve maci coek da si ima stav ....
Не, во ред е.. само гледам се буниш дека не можеш да кренеш виртуелна машина, па затоа одиш на dual-boot, а јас се чудам која е логиката за еден програм да се инсталира Windows, посебно што за истиот има неколку (подобри) алтернативи..
Ако веќе мора да е Dreamweaver - може и со Wine.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
P.Overdrive напиша:
Не, во ред е.. само гледам се буниш дека не можеш да кренеш виртуелна машина, па затоа одиш на dual-boot, а јас се чудам која е логиката за еден програм да се инсталира Windows, посебно што за истиот има неколку (подобри) алтернативи..
Ако веќе мора да е Dreamweaver - може и со Wine.
Ne, Wine cedi mnogu Ram.... probav pocnuva PC-to kako traktor da raboti... mani onaka so e baven ;P ..... uste sum na retro masina PIII 800MHz hahahha, 256MB Ram .... klasika .... hahahah , bolje ke restartiram nego da si kinam zivci ... a gi imam probano i ponudite na resenija so se pod linux, ama koga poefikasno rabotis na nesto so veke go znaes.... nema smisla da se sviknuvam na novo ....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Гледам има многу лунуксаши овде, па ај да прашам можи незнам.

Значи квалитетна замена за овие програми под Linux:

- Photoshop
- Dremweaver
- Flash
- Corel
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
teneke напиша:
Гледам има многу лунуксаши овде, па ај да прашам можи незнам.

Значи квалитетна замена за овие програми под Linux:

- Photoshop
- Dremweaver
- Flash
- Corel
za Photoshop kvalitetna zamena e Pixel Image Editor (alatkite i izgledot e 90% ist kako na Photoshop) aaaa za drugive i jas se nadevam da najdam dobri zameni ;P ....
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
* Photoshop = Pixel Image Editor, GimpShop
* Dreamweaver = NVU, Bluefish.. или самиот DW преку wine
* Flash = Flash :) (се инсталира преку wine)
* Corel немам користено од '93, така да не би можел да кажам, ама ништо чудно и тој да може да се инсталира преку wine или CrossOffice
 

Cyber lord

Кајгански Лорд
Член од
3 мај 2007
Мислења
348
Поени од реакции
3
Abe treba da im se pruzi ruka na momcite so go praat i razvivaal LINUX za bespari.A ne skapanion Bill Gates nacukal milijardi pa use piratite mu zemale 1.2 milioni dolari.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Нема, и нема ни да има у блиска иднина. Кој и да ти каже друго ке те излаже. Се додека WIN може да се најде пиратиран на секое ќоше нема ни да има.

Земи пример, ти прашаш дали има некаде да возиш кола и некој ти иде и ти вика, абе кола нема каде да возиш ама има едно што е замена за кола, точак се вика (или магаре) ама истата работа ја врши, ке те однесе каде што сакаш и нема да одиш пешки итн итн итн....

п.с. пред да почнете со хејтање живеам и лебот си го вадам последните 15 години од линукс девелопмент, али реалноста е таа дека на десктоп основа уше е тапа. Можам да кажам дека е на некое ниво на win 98 сега за сега линуксот стигнат. А тоа шо каноникал серат за глупунту дека воа бил или ноа бил.... за мене се приказни за мали деца.

Ебате пред 2 недели ставив онака чисто да сменам глупунту 13.10 мислам дека беше и не ми се верува дека амд драјверите се уште рипаат фрејмови, и дека на ХД приклучотот немаше звук. И додека некој ке ми каже дека тоа се поддесува јас ке му кажам дека немам време да губам саати и да поддесувам работи кој што што у секој нормален ОС треба да работат по дефолт.

Додека за серверска страна, е тука немам збор. За ништо не би го менувал. Ванила кернелот со мали промени и неколку саата изгубени во компајлирање се прави да работи со само 30 МБ РАМ, е тоа кога ке го направи некој у WIN нека ми се јави. Или да тераш веб сервер, маил сервер и база со само 512 или 256 МБ и сето тоа ставено и ОС не него и сето тоа да работи.... е тука веке е нешто друго.

Гледам има многу лунуксаши овде, па ај да прашам можи незнам.

Значи квалитетна замена за овие програми под Linux:

- Photoshop
- Dremweaver
- Flash
- Corel
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Нема, и нема ни да има у блиска иднина. Кој и да ти каже друго ке те излаже. Се додека WIN може да се најде пиратиран на секое ќоше нема ни да има.

Земи пример, ти прашаш дали има некаде да возиш кола и некој ти иде и ти вика, абе кола нема каде да возиш ама има едно што е замена за кола, точак се вика (или магаре) ама истата работа ја врши, ке те однесе каде што сакаш и нема да одиш пешки итн итн итн....

п.с. пред да почнете со хејтање живеам и лебот си го вадам последните 15 години од линукс девелопмент, али реалноста е таа дека на десктоп основа уше е тапа. Можам да кажам дека е на некое ниво на win 98 сега за сега линуксот стигнат. А тоа шо каноникал серат за глупунту дека воа бил или ноа бил.... за мене се приказни за мали деца.

Ебате пред 2 недели ставив онака чисто да сменам глупунту 13.10 мислам дека беше и не ми се верува дека амд драјверите се уште рипаат фрејмови, и дека на ХД приклучотот немаше звук. И додека некој ке ми каже дека тоа се поддесува јас ке му кажам дека немам време да губам саати и да поддесувам работи кој што што у секој нормален ОС треба да работат по дефолт.

Додека за серверска страна, е тука немам збор. За ништо не би го менувал. Ванила кернелот со мали промени и неколку саата изгубени во компајлирање се прави да работи со само 30 МБ РАМ, е тоа кога ке го направи некој у WIN нека ми се јави. Или да тераш веб сервер, маил сервер и база со само 512 или 256 МБ и сето тоа ставено и ОС не него и сето тоа да работи.... е тука веке е нешто друго.

Бамп му направи на пост од 2007 :)

Значи 7 години од тогаш и уште ништо не е сменето, еден NetBeans не ми работи како што треба под Ubuntu. To e.

Но за разлика од тогаш сега има Android :)
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Osx e na baza na freebsd , nesto drugo (unix)moknosta na linux e vo cli (komandna liniija) kde gnome ubuntu user friendli e dzabe , bi vi preporacal , centos , redhat(ne e free) gentoo , slackware , debian , ili od unix , openbsd freebsd , sunos , rabota na linux vo komandna linija e uzivanje , a za stabilnost i secure windows e mnogu daleku , instalirajte i cepkajte voedno i kje naucite ahttpd server , sshd , iptables i se so red ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
S

Sagan

Гостин
Ја се обидов некое време (5-6 месеци) да се прилагодам на Ubuntu, па експериментирав и со Linux Mint, Puppy, Joli (на netbook)... ама не иде човече. Ubuntu на прв поглед изгледа кул, ама све се руши кога ќе отвориш фолдер. Естетика нула, толкав невкус, тоа чудо некое. Сеа, ја не сум некој што користи компјутер за да програмира или сл., го користам за нет, музика, филмче, па не ни можам да коментирам за тоа „какви све неверојатни предности има Linux“, да, може е така, ама од аспект на просечен корисник, Windows е незаменлив.

Сакате оперативен со глупи бои?
А да изгубите денови во оправање на драјверите?
Сакате да го срушите цел Windows ако се обидете да направите dual boot?

Тогаш време е да инсталирате некое Linux дистро!
Ако тоа го направите со Ubuntu во наредните 60 минути, добивате гратис дупло цицање на ресурсите на вашиот PC...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom