Windows vs Linux

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Sebastian напиша:
Fala backo, ke probam pa ke ti kazam so sum naprail. :smir:
Немора по странски форуми да се зачленуваш па да преведуваш. Има доволно Линуксаши на форумов што можат да ти помогнат. Јас знам нешто за Убунту ако ти треба. Има и тема Ubuntu Help Desk и таму можеш да прашаш се што сакаш за таа дистрибуција. Јас бев исто како тебе почетник и го избрав Убунту зошто е најлесен за работење и е нај јузерфрендли.
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
E a ke mi trebaat drajveri za maticna, graficka, TV kartica, UPS etc.?
 
P

Princ

Гостин
Само да те потсетам дека ќе имаш повише проблеми од што во моментов очекуваш :)
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Znaci ne bi bilo loso da proveram na CD-ata softver sto idat so niv dali ima drajveri za linux.
p.s. a ima vrska koj linux ili ako ima za eden ke ima za site (verzii na linux)?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Sebastian напиша:
Eве вака: до сега немам допрено Линукс, многу сакам да експериментирам, ама не знам никого што би ми помогнал ако заглавам. Користам Виндоус од почеток.
Прашањето ми е: Дали да ставам Линукс (многу сакам да пробам) и која верзија би одговарала на мојава машина: Атлон 2000+, 256МБ РАМ, графичка GeForce FX 5200 128MB RAM.

Any suggestions?

p.s. Имам Убунту линукс (од тие што ги праќаат гага)

Ако ти е само да испробуваш,јас би ти препорачал да си го видиш од Live CD.Е сега не можеш се да правиш али само да го разгледаш е супер па одлучиси...
А за конфигурацијата не се секирај добра ти е.Линукс не бара многу рам ни процесор...:toe:
 
P

Princ

Гостин
И овде ставете крај на правецот на муабетов. Темата е Windows vs Linux. Што мислите, кој оперативен систем е подобар и зошто баш тој?
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
so ima razlika od windows i linux.jas imam windows xp.i super mi e
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Pa spored mene dvata da si gi imas super ke bidi, bidejki za nekoi raboti open source operativnite sistemi se mnogu podobri od close source kako win sto e. Jas poveke koristam Win, ama ni linux ne e za potcenuvanje.
 
Член од
2 февруари 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
spored mene e windowsot najdobar zosto ne me pitaj i jas ne go znam odgovorot na toa prasanje ama koga go vidov linuxot kaj eden drugar na kom pravo mi se slosi
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
201
Поени од реакции
0
Искрено до сега не сум има инсталиран линукс....но повекето ми велат дек е подобар од виндоус....
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
DevilHunter напиша:
spored mene e windowsot najdobar zosto ne me pitaj i jas ne go znam odgovorot na toa prasanje ama koga go vidov linuxot kaj eden drugar na kom pravo mi se slosi
Баш ме интересира од шо ти се слоши?
Не дека јас сум некој голем Линуксаш ( користам XP 90% од времето на ком. и само 10% Ubuntu ) ама баш ме интересира. Графиката на линуксите т.е. на Gnome и KDE ( тоа се desktop managers за линукс ) е 100 пати подобра од секој WIN ( со исклучок на Vista зошто уште го немам користено и не можам да кажам ).

Единствено нешто шо е посложено на Win од Linux e инсталацијата на програмите. Но со Debian-based дистрибуција и конекција на интернет инсталација се сведва на пишење на една линија во терминалот (apt-get install <ime na app>)

Според мене и linux и win. имаат и слаби и јаки страни, но мислам дека Linux -от е подобар (најповеќе во безбедноста ) но уште ние не сме навикнати на Linux.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
128
Поени од реакции
0
linux mene mi bese katastrofa, ama jas neznam da go koristam taka da...
 
Член од
3 август 2006
Мислења
76
Поени од реакции
1
Андроник напиша:
Види, Линуксот секако дека ќе ти обезбеди подолго време работа без да се умори, повеќе апликации на рамот и слично, но мноогу повеќе работа ќе имаш околу заштрафувањето и чепкањето работи по системот. Секако, новиве верзии (кои излегоа последнава година-година и пол) се нешто фанстастично и многу блиски јузер-френдли со XP-то.

Меѓутоа, најголемата новина што ја прочитав за Vista е дека кернелот (срцето на системот) ќе биде доста сличен како кај линуксот и вирусите и опасните софтвери нема да можат да се покренуваат сами (како досега) туку преку главниот рут (најверојатно како кај линукс) што значи и двата системи земаат многу особини од едниот и другиот што значи дека во иднина и двата ќе бидат подобри и подобри.

Доколку сакате да држите сервер и слично, набавете Линукс. Доколку сакате да сурфате, гледате филмови, музика, разни клипови и слично, земете си Windows, бидејќи не постои по пријателски и пораспространет систем во светот.

За да купите добра дистрибуција од Линукс (Редхет и сл) исто треба да потрошите пари (100$ мислам беа едно време) со што ќе ви следи помош како да ја инсталирате и ќе имате подршка за работа. Ако ја спуштите дистрибуцијата од интернет кој ќе ви помогне? Ќе барате водичи? Имајте на ум Линукс заедницата не е баш најрасположена за помагање, јас знам најдобро кога прв пат се сретнав со Линукс (пред некојси 6 години).

Има многу да се зборува да на оваа тема, ова е само површината.
pred edno 100 kompjuterite bea na mnogu loso nivo na razvitok
 

Kajgana Shop

На врв Bottom