Windows vs Linux

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Што мислите кој е подобар Windows или Linux?
Windows има по friendly interface и е пионер во GUI оперативните системи. Исто така за Windows знаеме дека е цел за напади на хакери додека Linux хакерите го сметаат за свое чедо и помалце го "чепкаат". Исто така водечкиот пребарувач google на своите 60 000 машини користи Linux OS. Се зборува дека Linux е постабилен во однос на Windows, но сепак Windows подржува многу повеќе апликации одколку Linux. Windows го произведува Microsoft а додека Linux го произведуваат повеќе фирми...ок доста зборував дај кажете ваше мислиње.

Јас сум за Windows


Прегледував по темите мислам дек не е отворена ваква или слична тема, доколку е се извинувам.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.569
Види, Линуксот секако дека ќе ти обезбеди подолго време работа без да се умори, повеќе апликации на рамот и слично, но мноогу повеќе работа ќе имаш околу заштрафувањето и чепкањето работи по системот. Секако, новиве верзии (кои излегоа последнава година-година и пол) се нешто фанстастично и многу блиски јузер-френдли со XP-то.

Меѓутоа, најголемата новина што ја прочитав за Vista е дека кернелот (срцето на системот) ќе биде доста сличен како кај линуксот и вирусите и опасните софтвери нема да можат да се покренуваат сами (како досега) туку преку главниот рут (најверојатно како кај линукс) што значи и двата системи земаат многу особини од едниот и другиот што значи дека во иднина и двата ќе бидат подобри и подобри.

Доколку сакате да држите сервер и слично, набавете Линукс. Доколку сакате да сурфате, гледате филмови, музика, разни клипови и слично, земете си Windows, бидејќи не постои по пријателски и пораспространет систем во светот.

За да купите добра дистрибуција од Линукс (Редхет и сл) исто треба да потрошите пари (100$ мислам беа едно време) со што ќе ви следи помош како да ја инсталирате и ќе имате подршка за работа. Ако ја спуштите дистрибуцијата од интернет кој ќе ви помогне? Ќе барате водичи? Имајте на ум Линукс заедницата не е баш најрасположена за помагање, јас знам најдобро кога прв пат се сретнав со Линукс (пред некојси 6 години).

Има многу да се зборува да на оваа тема, ова е само површината.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Види сега, Microsoft си има посебен оперативен систем за сервери Windows Server 2003 и немам слушнато лош збор за него, мислам дека беше избран за најдобар ОС за сервери. Мислам дека ако почне да се анализира Linux ќе се најдат многу дупки, не случајно има којзнае колку дистрибуции, а се знаe Windows си е еден XP i sega Vista...мислам ме сваќаш што сакам да кажам. Во Windows почнаа во последно време да ги имплементираат сите неопходни алатки, а за во SP3 се зборува дека ќе има имплементиран Antivirus и Antispyware што голем дел од проблемите ќе се решат.За Windows имаш литература на секој чекор а во Linux додека да средиш некој поголем проблем...мислам знајш си имал искуство го користиш веќе 6 години.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
7.569
CEDi 62.162.***.*** Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.0.1) Gecko/20060111 Firefox/1.5.0.1

Еве ги хард-кор линуксашите! :)

CEDi, овде разговараат луѓе кои имаат барем мало искуство на оваа тема, а не вана-бе хакери кои слушнале дека може да се хакува преку нешто наречено Линукс.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
За каква ќе биде Vista-та не можам да зборам однапред. Значи ќе зборам за основните конфигурации на Windows и Ubuntu Linux. Во поглед на сигурноста постојат повеќе причини зошто е на страната на Linux.
Гледано од социолошка природа како што кажа deXterce е распространетоста и етиката кон условно речено „своите оперативни системи”, другата е архитектурата на Linux кернелот-постоење на root корисникот, трета е формата на роот фолдерот, постоењето на пермисии и сопственици. Но сето тоа е „хакабилно”. Кога ќе седне обичен корисник и некој програм му побара шифра да се изврши тој ќе ја внесе. Значи останува на знаењето на корисникот. Но тука има уште една компонента е: Параноидноста на Linux корисниците-после првото седнување и парање низ Linux форумите забележуваш дека голема енергија се троши токму на тој проблем.
Факт е дека иницијална инсталација на Windows e многу понесигурна од Linux. Со самото тоа што при првото бутирање Linux-от доаѓа со дифолт затворени портови го прави посигурен во првите неколку минути егзистирање на интернет.
Околу серверската околина: Секоја линукс дистрибуција сонува да биде ентерпрајз сервер кога ќе порасне(истото се случува и со Ubuntu). Така да не држи вода дека Windows е број еден серверска околина, дури и кога треба да платиш неколку илјади долари за лиценци и уште толку за адвокати да ти кажат што смееш што не смееш.
Office-не треба да зборам дека секоја поактуелна дистрибуција доаѓа со OpenOffice или КOffice.
Multimedia-поле на кое Linux губии многу. Подршката за мултимедија изостанува од почетната верзија на секоја дистрибуција од причина што сакаат да останат на легалната страна. А знаеме како стои работата со кодеци и подршка на пиратската индустрија и каков однос има Европа и Америка кон тоа.
Значи на крај: И двата се добри. Не е лошо да се познаваат чисто да знаеш дека имаш избор. А како што се движат работите за неколку години ќе биде прашање на вкус, убедување и буџет, а не прашање на достапност на софтвер(М$), сигурност(L).
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Абе кога би користел компјутер професионално ама ептен професионално би земал Linux бидејќи е open sorce па можеш да си го коваш по свои потреби, ама сега бидејќи и windows отвори дел од кодот би размислил малце што би одбрал. ОК за заштита е топ ама за други работи некако не ми штимат. Ај времето ќе покажит, штом Microsoft почна да копират од Linux значит имат сепак нешто квалитетно и во него:)
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Не знам дал си погледнал KDE desktop околина. Жива копија на Windows. Од кантата за ѓубре до изглед на десктоп. Само работите се нашминкани ептен да не е апла. :) Копираат они едни од други. Истите работи не се проблем. Разликите се важни. Затоа не одбрав фаворит иако сум благонаклонет кон Linux(повеќе кон GNU филозофијата одколку кон самиот систем).
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Абе се е то навика. Desktop-от е тој неможет нов да измислет, важни се алгоритмите што се употребени, начинот на работа, пристапност, а околина ко околина за неколку месеци ќе се навикниш. Јас лично мислам дека может многу повеќе од ова да истает и Linux и Microsoft.
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
abe so znam mislam windows toj ima sve na nego
dodeka so linux niedna igra nemozes (ili programa) da imas
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Ни Linux ни Windows.
MAC OS X
Ама скупо. Епа скупо.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Па образложи зошто мислиш дека MAC OS X.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Epa kompjuteri so Windows ima mnooogu poveke od kompjuteri so Linux. Normalno ne gi racuname tie 60.000 na Google so Linux i drugi takvi ogromni kompanii so Linux i Windows OS. Koga kupuvate kompjuter vo Makedonija ili nekoja druga drzava vi go davaat so Windows osven ako vie ne pobarate Linux(ne vazi za Makedonija i nekoi drugi drzavi). Koga kupuvate laptop od HP, DELL, SONY ili nekoja druga kompanija oni so laptopot davaat Windows. Toa e edna od pricinite zosto Windowsot e mnogu porasiren. Druga pricina e toa sto mislime deka toa sto e poskapo e podobro (Windows=xxx$ a Linux=0$) i ke go najdeme seriskiot i "sme go zaebale Microsoft" ko oni neznaat koj e piratski a koj licenciran, nego oni znaat kako razmisluvame i namerno gi davaat seriskite za da bide Windowsot pomasoven, a vladite i nekoi golemi kompanii mora da platat za nego i Microsoft ke dobie i popularnost i mnogu pari. Inaku malku se tie sto znaat sto e podobro (zborime za domasni korisnici i mali firmi) vo sporedba so ostanatite korisnici. Mene kompjuterot mi e glavno za igri i internet, a kako mene ima uste mnogu deca sto glavna namena im e toa. Ako zememe Linux najglavnoto (igrite) ne mozeme da go pravime. Plus toa site sme naviknati na Windows i zosto ga go menjame koga dobar ni e. I da ni provalat vo kompjuterot osven pesni filmovi klipcinja i nekoi nebitni dokumenti nema sto da mi zemat. A kaj Linuxot e i mnogu zafrknato za korisnici so nemaat pojma od Linux i koga ke sakaat da go probaat ke vidat eden kup verzii, nema da znaat koja i ke go batalat
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
:kajg:I zaboraviv da pisam. Jas sum za Windows i Кајгана:kajg:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom