Windows Vista

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
јас имам Делл и да ставам крак за ЦДто (/Microsoft_Genuine_Maker_2009_by_softcracked.blogspot.com.rar ) не знам
дали ке ја активирам Ултимејт верзијата од ЦД-во
Пробај ништо не губиш и кај мене е делл компјутерот ја корени фанав додека ја активирав мојата машина и потоа го направив мојот крак за виста ако не ја активираш ке ти кажам една инструкција да ја направиш ако не успее тогаш ке ми кажеш кој модел го имаш па ке гледаме да ја средиме некако
 
D

drle

Гостин
Давајте активациски код за Vista Ultimate x64 итно!!!!!!!!!

Едит: Средено.:vozbud:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Активирајте го firewall-от во две насоки

Zaštitni zid u Visti blokira sav zlonameran ili sumnjiv dolazni saobraćaj, ali zaštita izlaznog saobraćaja nije standardno uključena.

Nijedan računar ne bi trebalo da radi bez zaštitne barijere, ali ni potvrda Security Centra da ste zaštićeni ne garantuje i da to jeste. Windowsov Firewall u Visti blokira sav zlonameran ili sumnjiv dolazni saobraćaj, što je izvesno dobro. Međutim, izlazni saobraćaj se sa standardnim podešavanjima i ne proverava, a to je opasno u slučaju da se neki nov zlonameran program ipak uvuče u računar. Microsoft je omogućio da zaštitni zid u Visti zaista bude dvosmeran, ali je njegovo podešavanje donekle složeno. (Savet: Nemojte ni pomišljati da ga tražite u dijalogu za podešavanje Windowsovog zaštitnog zida.)

Da biste obezbedili dvosmernu zaštitu u Visti, pritisnite dugme Start; u polje za pretraživanje unesite wf.msc i pritisnite Enter, zatim pritisnite ikonicu Windows Firewall with Advanced Security. U interfejsu za podešavanje će se pojaviti pravila za ulazni i izlazni saobraćaj. Pritisnite Windows Firewalls Properties. Trebalo bi da se pojavi dijalog s nekoliko kartica. Za svaki profil (Domain, Private i Public) prvo promenite podešavanje na Block i potom pritisnite OK.

Uključivanje dvosmerne barijere će istovremeno zabraniti svim aplikacijama da pristupaju Internetu. Zato pre nego što izađete iz podešavanja Advanced Security za zaštitni zid, pomerite sadržaj dijaloga i pritisnite Outbound Rules, a zatim New Rule u gornjem desnom uglu. Izaberite Program i u sledećem ekranu pronađite programsku putanju za Internet Explorer, iTunes i sve ostale aplikacije koje koristite, a zahtevaju vezu s Internetom. U sledećem ekranu za svaku od njih izaberite Allow the connection i potom dodelite naziv svakom pravilu koje definišete – moraćete da uobličite novo pravilo za svaku aplikaciju koja pristupa Internetu.


 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
Windows Vista SP2 RC достапен за преземање

Како што претходно вети, Microsoft ги исфрли во јавност Windows Vista и Windows Server 2008 Service Pack 2 RC (release candidate). Двете верзии сега се достапни за презамање, а според компанијата вклучуваат бројни подобрувања.
Главните подобрувања кои можат да се издвојат од Service Pack 2 RC верзијата се Windows Search 4.0 со подобрен интерфејс и побрз одзив на пребарување, поддршка за нов хардвер, подобрени WiFi перформанси, можност за режење на Blu-Ray дискови. Различните верзии можат да се симнат од следниве линкови: - Пет јазична инсталација DVD ISO (32 и 64bit) / сите јазици DVD ISO (32 и 64bit)
- 32bit верзија на пет јазика / 32bit верзија сите јазици-инсталација
- 64bit верзија на пет јазика / 64bit врзија сите јазици-инсталација
- ia64 верзија на пет јазика / ia64 сите јазици-инсталација


Извор:
www.tehnologija.com.mk


Ајде удрите на Download
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Windows Vista SP2 RC достапен за преземање

Како што претходно вети, Microsoft ги исфрли во јавност Windows Vista и Windows Server 2008 Service Pack 2 RC (release candidate). Двете верзии сега се достапни за презамање, а според компанијата вклучуваат бројни подобрувања.
Главните подобрувања кои можат да се издвојат од Service Pack 2 RC верзијата се Windows Search 4.0 со подобрен интерфејс и побрз одзив на пребарување, поддршка за нов хардвер, подобрени WiFi перформанси, можност за режење на Blu-Ray дискови. Различните верзии можат да се симнат од следниве линкови: - Пет јазична инсталација DVD ISO (32 и 64bit) / сите јазици DVD ISO (32 и 64bit)
- 32bit верзија на пет јазика / 32bit верзија сите јазици-инсталација
- 64bit верзија на пет јазика / 64bit врзија сите јазици-инсталација
- ia64 верзија на пет јазика / ia64 сите јазици-инсталација


Извор:
www.tehnologija.com.mk


Ајде удрите на Download
Ова го имаше за download од пред 3 месеци.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
Ама мислам дека беше бета, бета и RC се исти во MB
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
RC (release candidate) Не е уште целосен, и може да ви направи само повеќе проблеми него корист. Барем такво искуство имав со СП1...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
RC (release candidate) Не е уште целосен, и може да ви направи само повеќе проблеми него корист. Барем такво искуство имав со СП1...

Кај мене идеше подобро од било кога со SP2 a никогаш не сум имал никаков проблем со SP1, само подобрување :)
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Колку се движи цената на инсталирање на Winows Vista, односно колку чинат Cd-ата ?
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
многу, не се исплаќа да го купуваш освен ако не си фирма што работи со компјутерот па мора ради инспекција
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Колку се движи цената на инсталирање на Winows Vista, односно колку чинат Cd-ата ?
Windows Vista Home Basic 32-bit English OEM
4450 ден.

Windows Vista Home Premium 32-bit English OEM
6500 ден.

Vista Ultimate мислам дека е накај 12000.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
9500 ден е ultimate барем ја продавам лиценциран софтвер како што ти кажаа не се исплака да купуваш Vista само крак му е мајката
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
9500 ден е ultimate барем ја продавам лиценциран софтвер како што ти кажаа не се исплака да купуваш Vista само крак му е мајката
После Јуни ќе се иплаќа. :) Зошто? Па сите што ќе земат Vista лиценца ќе добијат и бесплатен upgrade за Windows 7.

Само не сум сигурен дали тоа ќе важи и за retail верзиите преку попознатите онлајн продавници (Амазон и слично) или ќе биде само за оние позастапените OEMs (Dell, HP, Alienware...).
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
абе за домашни услови не се исплака да даваш 500 евра за Software секако за 1 месец ке биде кракнат Windows 7 cracking comming soon така да ке го ставиш на траил период и после 30 дена ке има крак
 

Kajgana Shop

На врв Bottom