Windows Vista

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
WINDOWS VISTA VO MAKEDONIJA ZAINTERESIRANOST I KORISNICI



DALI NEKOJ KORISTI WINDOWS VISTA I DALI NEKOJ ZNAE STO E WINDOWS VISTA
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
torrent напиша:
WINDOWS VISTA VO MAKEDONIJA ZAINTERESIRANOST I KORISNICI



DALI NEKOJ KORISTI WINDOWS VISTA I DALI NEKOJ ZNAE STO E WINDOWS VISTA
Wow...како го најави ко некоја РОК група да идат :icon_lol:. Јас имав инсталирано бета верзија и уште се каам што толку се мачев:icon_lol:. Уште е рано за Vista, можда кога ќе менвам конфиурација (за 1-2 години) ќе земам графичка со DirectX 10 (како што препорачуваат од Microsoft за Vista-ва) па ќе ја возам со вистава...до тогаш be cool & relax :icon_lol:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А ние што имаме 64 битни процесори пак џабе. Проблем ќе биде тоа што сите драјвери се за 32 битна платформа и најверојатно ќе треба да зимаме нови компјутери (освен ако не направат нови драјвери за 64 битниот оперативен систем)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Ќе треба да се чека *најмалку* една година за да може да се ужива во Виста..
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
torrent напиша:
WINDOWS VISTA VO MAKEDONIJA ZAINTERESIRANOST I KORISNICI
DALI NEKOJ KORISTI WINDOWS VISTA I DALI NEKOJ ZNAE STO E WINDOWS VISTA
Јас! WIndows Vista е најновиот оперативен систем на светската корпорација Microsoft кој се планира да излезе во почетокот на наредната година.
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
P.Overdrive напиша:
Ќе треба да се чека *најмалку* една година за да може да се ужива во Виста..
:ne: :ne: :ne: Пoмалку од една. :wink:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Топка напиша:
:ne: :ne: :ne: Пoмалку од една. :wink:
Не зборев за тоа кога излегува. Пишав "за да може да се ужива во Виста" - квалитетни драјвери за сите компоненти, DX10 графички, да нема проблеми со поддршка за 64bit процесори.. so you better wipe that smirk from your face..
 
Член од
31 мај 2006
Мислења
58
Поени од реакции
0
Abe Izleze MICROSOFT WINDOWS VISTA ! Microsoft javno go pretstavija noviot windows..ama kompjuterot treba da ti bidi zakon za da mozis da go koristis...ne znam kolku bese minimalna konfiguracija za da mozis da go koristis...taka da ..nie ke si sonvame...btw jas go imam windowsot na CD :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А со драјверите решен ли е проблемот?
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
a so mojot kompjuter intel pentium 4 3.00 Ghz,1024 RAM,256 NVidia 6800
kako ke ojt dobro ili DOBRO
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
kaj mene ova so e kako update go instalirav extra e!
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Crazy P0Y0L напиша:
a so mojot kompjuter intel pentium 4 3.00 Ghz,1024 RAM,256 NVidia 6800
kako ke ojt dobro ili DOBRO
na tvojot PC ke odi najdobro Windows Vista Build 5342(i jas ja koristam)odlicna e
mene malce mi e bavna na BOOT ali toa e oti imam samo 512mb RAM
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Jane напиша:
А ние што имаме 64 битни процесори пак џабе. Проблем ќе биде тоа што сите драјвери се за 32 битна платформа и најверојатно ќе треба да зимаме нови компјутери (освен ако не направат нови драјвери за 64 битниот оперативен систем)
za 64 bitni procesori Windows Vista build 5365 mislam deka ke odi dobro
a NVidia ima drajveri za windows vista x64
STAY RELAXED
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
filip_sk напиша:
kaj mene ova so e kako update go instalirav extra e!
to so e kao update se samo temi od vista ako ti koristis windows vista transformation pack za windows xp
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
SaseRulez напиша:
Abe Izleze MICROSOFT WINDOWS VISTA ! Microsoft javno go pretstavija noviot windows..ama kompjuterot treba da ti bidi zakon za da mozis da go koristis...ne znam kolku bese minimalna konfiguracija za da mozis da go koristis...taka da ..nie ke si sonvame...btw jas go imam windowsot na CD :)
Па минималната конфигурација и не е така невероватен ѕвер. Еве видете ја тука . Иначе Windows Vista не е излезен и ти тоа што го имаш највероватно е некоја бета верзија. Истотака ќе постојат повеќе верзии на Vista и сите ќе ги има во 32 битна и 64 битна варијанта освен starter верзијата која ќе биде само 32 битна.
Crazy P0Y0L напиша:
a so mojot kompjuter intel pentium 4 3.00 Ghz,1024 RAM,256 NVidia 6800
kako ke ojt dobro ili DOBRO
Вака сега незнам дали ова стварно ти беше прашање или поентата ти беше само да се повалиш демек имаш јак компјутер. Иако процесорот ти е доволно брз и имаш доволно рам графичката ти е DX 9, а не DX 10. Така да windowsот ќе ти работи во еден вид на compatibility мод во DX 9. Еве да не пишувам се пак овде, еве во еден друг топик што сум напишал:

krusha03 напиша:
Те поздравија 15GB слободен простор за инсталација. Иначе за Vista важно е да се напомене дека ќе користи DX10 и ќе боде единствениот оперативен систем со DX10. За Windows XP и останатите DX10 нема да излезе. Истотака DX10 не е назадно компатибилен со DX9 и останатите. DX10 e кодиран од корен и за да се добијат оптимални перформансти. Vista иако ќе доаѓа со DX10 ќе има DX9 „емулатор“ наречен DirectX 9L. DX9L Не би требало поспоро да работи од DX9 бидејќи се пушта преку DX10 АPI. Значи тоа горе што го имаш DX9 картичка за Vista таа ќе ти работи со софтверска емулација и за да се доживее вистински Vista ќе ти треба DX10 картички. ЗАтоа и јас ќе си ја почувам мојава 9800PRO и кога ќе излезе DX10 графичка тогаш ќе си купам таква исто од ATI. Причината поради која ќе купам од ATI е бидејки DX10 има подршка за графички со Unified Architecture, a АТI за разлика од NVIDIA веќе има направено вакви графички за XBOX360 и нема да биде нов кон ваквата архитектура. Истотака и сегашните X1000 картички имаат некои елементи од оваа архитектура и ATI работи заедно со Microsoft за DX10, за разлика од NVIDIA.
Заклучок: Луѓе не трошете пари за нова графичка и компјутер, почекајте да излезе VISTA и DX10 и тогаш појачајте си го компјутерот
torrent напиша:
za 64 bitni procesori Windows Vista build 5365 mislam deka ke odi dobro
a NVidia ima drajveri za windows vista x64
STAY RELAXED
Има понова верзија излезено Build 5384.4(Beta 2), кој сака да го симне може од овде
http://www.about-vista.com/windows-vista-download/windows-Vista-download.htm
јас лично го немам пробано и не ни мислам да го пробувам додека не излезе финалната верзија зашто разликата од бета, до финална може да биде многу голема, а и на пазарот уште нема DX10 картички
 

Kajgana Shop

На врв Bottom