Windows Phone Apps/Games

Член од
3 октомври 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
Новио апдејт на Вибер е одличен и конечно ми се реши проблемот што го имав. Од 10 отварања 7 пати не ми ги покажуваше контактите, па кога сакав да контактирам со некој што не ми е во историја морав да му правам уклуч-исклуч додека не ми ги покаже. Многу сум среќна... :cuc:
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Тоо беејбее, излегло моето омилено онлајн радио за WP :drk: ... само за љубители на електро музиката, преку 30 правци од dubstep,house,trance,chill,progressive,techno,goa,psy,ambient.... мој омилен канал chillstep . MUST HAVE !!! Уживајте ;)

 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
И сеуште не може да се види кој е online на вибер, или јас не знам како :/
А како знаеш дека си онлајн уопште? Треба да ја уклучиш апликацијата и да си седи отворена?
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
114
Поени од реакции
18
А како знаеш дека си онлајн уопште? Треба да ја уклучиш апликацијата и да си седи отворена?
Да, само ако ти е отворена во моментот си online, а кога не ти е, може да ти стигнуваат пораки или некој да ти врти, али offline те покажува
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Џои, давај неколку препораки:

- Начин за да се закачи Wlan/Bluetooth во старт (on/off да е побрзо да немора да се бара во Settings)
- Некој подобар индикатор за батеријата по можност да покажува во %... (имав ајфон, така да ми недостига тоа 35%)
- Нешто шо ќе покажува час/ден/датум во старт (календаро на Win само датум покажува на најголем tile, а сум видел дека има таква некаква апликација на нет)

Edit:
Најдов апликација за сат/време/батерија/датум - линк за down


Еве како изгледа кога е закачена во старт, на најголема коцка (најгоре)...


али има проблем, апдејтира на 20-40 минути...

Еве и скриншот од мојот телефон (сато горе во ќошо, и сато на апликацијата :))
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Џои, давај неколку препораки:

- Начин за да се закачи Wlan/Bluetooth во старт (on/off да е побрзо да немора да се бара во Settings)
- Некој подобар индикатор за батеријата по можност да покажува во %... (имав ајфон, така да ми недостига тоа 35%)
- Нешто шо ќе покажува час/ден/датум во старт (календаро на Win само датум покажува на најголем tile, а сум видел дека има таква некаква апликација на нет)

Edit:
Најдов апликација за сат/време/батерија/датум - линк за down


Еве како изгледа кога е закачена во старт, на најголема коцка (најгоре)...


али има проблем, апдејтира на 20-40 минути...

Еве и скриншот од мојот телефон (сато горе во ќошо, и сато на апликацијата :))

Проблемот не е до апликацијата туку оперативниот систем повикува таскови во позадина на секои 30 мин. Затоа се update-ира на секои 30 мин. Само ХТЦ имаат таква апликација со сатот на тајл кој што се update-ира секоја минута. Иначе сатот и датумот секогаш го имаш на Lock screen.

За батерија, и шорткати за wifi, bluetooth итн можеш да ја користиш Battery.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Проблемот не е до апликацијата туку оперативниот систем повикува таскови во позадина на секои 30 мин. Затоа се update-ира на секои 30 мин. Само ХТЦ имаат таква апликација со сатот на тајл кој што се update-ира секоја минута. Иначе сатот и датумот секогаш го имаш на Lock screen.

За батерија, и шорткати за wifi, bluetooth итн можеш да ја користиш Battery.
И јас ја користам Battery, ама педерски е што не се ажурира од минута во минута, туку по 30-тина минути... :)

Веќе и јас сфатив (со 3 дена користење Windows Phone) дека не дозволуваат апдејтирање на live tiles поскоро од 30-40 минути. Освен, ако имаш девелопер акаунт (бар така сфатив). Ама ако се толку рестриктивни околу тасковите во позадина, зошто не го решат ова со додавање на native опција за прикажување на батеријата во проценти на lock screen или во tile? Ете ова со вметнувањето во саатот и календарот е супер идеја исто. До сега би требало да сфатат дека корисниците на смартфони се прилично параноични кога станува збор за батеријата на својот телефон, па не знам зошто се' уште ги нема овие опции... :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Е малце педерски но тоа е така намерно направено заради заштеда на баерија и да не ви троши интернет цело време.

Замислете да имате поставено 20 tiles на home screen, и сите од нив да треба да влечат податоци од интернет секоја минута како што сакаме ние. Ќе лета лимитот, а и ќе лета батеријата. (Некој вика дека ова ќе се оптимизира да работи во наредниот апдејт 8.1 но никој не знае со сигурност)

Иначе на маил имате да наместите да проверува на 15 минути (гмаил, јахоо), а доколку си користите хотмаил тој проверува цело време :icon_lol:. (значи опцијата да се апдејтираат веднаш е тука, но не е достапна за девелоперите.)

Сега за сега едниствен начин, е да се влезе во апликацита за да се апдејтира иконата.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Чекај чекај, ако апликацијата има Push нотификации, тогаш тајлот може да се update-ира во секој момент (пример Twitter, Viber, 6tag итн.) Али доколку таскот во позадина не користи push нотификации (пр. Battery, пошо не може од надворешен сервер да ти каже колку батерија имаш :) ) тоа оди на минимум 30 мин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom