Windows Phone 8 (генерална дискусија)

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Пријатно изненаден од Кортана. Кога е мајкрософт во прашање за windows phone секогаш беа 1-2 чекори назад. Некако со кортана покажаа дека сепак windows phone им е во план за во иднина. Кортана е доста моќна, дури и подобра од сири и од гоогле во некои работи. Сепак е сеуште бета верзија. Како и да е, одлично е.
 
Член од
6 март 2008
Мислења
1.645
Поени од реакции
424
Настрана тоа што немам Кортана а и не се замарам више со тоа, неколку работи ме нервираат со апдејтов. Ми се заеба HTC апликацијата, не ми покажува време. Нема моб. интернет у toggles, уште не ми е јасно како можеле таков пропуст да направат. Store е подобрен, а и поубаво изгледа и полесен веројатно за снаоѓање, тука нема замерка. А хабот за сликите е комплетно уништен! Од една прекрасна, веројатно и најубава апликација за слики од сите OS, сега е катастрофална на изглед, без оној старт скрин едноставно не е привлечно! И функционалноста е полоша од претходно, нон-стоп скенира за нови слики дури и кога нема тоа трае. Не дај боже да избришеш нешто, ќе си потрае :D Другото е мање-више ок, ама очекував повеќе. Мада е preview, у финалната би требало да е подобро.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Зошто немаш кортана? Смена на уса регион, и англиски?
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
371
Поени од реакции
497
И јас после какви се не обиди сеуште немам Cortana ако некој знае некое чаре нека пише . Пробав и со регион и со јазици ама џабе. На крај му направив reset на телефонот ама и така не успеав. Гледам истиот проблем го има TheRiddler со cortana и со HTC апликација како мене, можно ли е да е нешто до HTC ???
 
Член од
6 март 2008
Мислења
1.645
Поени од реакции
424
Исто и ја, стопати пробав со регион и јазик, спич исто, плус и хард ресет му мавнав, ништо. На крај краева, не ми ни треба.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
И јас после какви се не обиди сеуште немам Cortana ако некој знае некое чаре нека пише . Пробав и со регион и со јазици ама џабе. На крај му направив reset на телефонот ама и така не успеав. Гледам истиот проблем го има TheRiddler со cortana и со HTC апликација како мене, можно ли е да е нешто до HTC ???
Еве објаснување од wpcentral за cortana http://www.wpcentral.com/want-cortana-outside-us-heres-how
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
371
Поени од реакции
497
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
џабе еве пак сеа пробав како што е објаснетo ама пак нема cortana незнам што е работата... :/ еве screenshot дека се ми е наместено како што треба:


Прегледај го приврзокот 89512
Само проблемот е што кај Htc неможеш да наместиш јазик English (United States) можно е до тоа.
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
371
Поени од реакции
497
то је то, до сеа читав по нет ние што сме на HTC (купен во Европа) можеме да се опростиме Cortana, јас веќе се помирив со тоа иако имам мала надеж дека се среди нешто :)
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
то је то, до сеа читав по нет ние што сме на HTC (купен во Европа) можеме да се опростиме Cortana, јас веќе се помирив со тоа иако имам мала надеж дека се среди нешто :)
Windows Phone 8.1 Developer Preview не е официјална верзија (јуни месец) мислам дека ќе има решеније.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Јас засега сум задоволен. Кортана имам, дата сенс имам (претходно немав дата сенс), брст моуд на камера има, сума сумарум добро е. Ми изгледа некако побавно ама кај и да е ке го средат, па да му се невиди и андроид што подолго време е на пазарот почесто крашува, башка рутирања, форматирања и инсталирања треба. За толку едноставен процес мене ми изгледа екстра.

Сакам да ве прашам - ова икониве на стартов што се, на пример фејсбук, може да се направи проѕирна да е? Многу подобро изгледа ако сите икони се проѕирни.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
Јас засега сум задоволен. Кортана имам, дата сенс имам (претходно немав дата сенс), брст моуд на камера има, сума сумарум добро е. Ми изгледа некако побавно ама кај и да е ке го средат, па да му се невиди и андроид што подолго време е на пазарот почесто крашува, башка рутирања, форматирања и инсталирања треба. За толку едноставен процес мене ми изгледа екстра.

Сакам да ве прашам - ова икониве на стартов што се, на пример фејсбук, може да се направи проѕирна да е? Многу подобро изгледа ако сите икони се проѕирни.
Освен ако ставиш неофицијална апликација на fb ама не е тоа решеније.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Јас засега сум задоволен. Кортана имам, дата сенс имам (претходно немав дата сенс), брст моуд на камера има, сума сумарум добро е. Ми изгледа некако побавно ама кај и да е ке го средат, па да му се невиди и андроид што подолго време е на пазарот почесто крашува, башка рутирања, форматирања и инсталирања треба. За толку едноставен процес мене ми изгледа екстра.

Сакам да ве прашам - ова икониве на стартов што се, на пример фејсбук, може да се направи проѕирна да е? Многу подобро изгледа ако сите икони се проѕирни.
Тоа зависи од девелоперите дали ќе го направат така. Мислам тоа е чиста глупост за местење одзема 1 секунда во кодот, така да очекувам сите апликации со тек на време да се апејтираат.

Иначе, унинстал на фацебоок и одете пак инстал. Апдејтиран е за 8.1 има некој глупости нови
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
HTC имаат проблеми со English US и тоа е главната причина што не работи Кортана.

Иначе после инсталирањето, батеријата ми се трошеше 5% на 10тина минути додека го користев телефонот (Lumia 820). Денес видов дека сите background таскови што ги имав исклучено на WP8, биле реактивирани и тие беа главната причина за ненормалното трошење на батеријата. Ако имате преку 10тина аппој, сигурно ќе забележите релативно побрзо трошење на батеријата.

Background тасковите се ставени во ново место. Settings -> Battery Saver или директно од app листата Battery Saver, па десно Usage и скролајте најдолу Show all apps.

Проверете ги сите аппови и исклучете ги тие што не сакате да ви работаат во позадина.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Od se najmnogu mu se izraduvav na active centarot, ova za background wallpaper ne funkcionira (barem jas ne znam da go namestam) kortana manje vise ne mi e bitna, smart dial be lugje ima li nekade nekako da najdam? P.s Kamerata mislam deka ja imaay podobreno

Sent from my RM-820_nam_att_100 using Tapatalk
Си функционира бе, све е таман, eве од вчера ко хипнотизирам блеам во екранот. :D

Друго прашање - дали го анинсталиравте фејсбук па пак инстал, како што кажа @Џои ? Ако ДА, дали ви кочи кога скролате набрзина? Претходно не ми кочеше ама еве сеа почна. o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom