Windows 7

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.078
Поени од реакции
18.539
Зошто кога секогаш направам чист формат преку це-де, да се префрлам од виндоус 10 на седмицата и неможе никако да се конектира на интернетот, односно не го ни препознава рутерот и неможе да се конектира никако.
Драјвери за мрежна.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Зошто кога секогаш направам чист формат преку це-де, да се префрлам од виндоус 10 на седмицата и неможе никако да се конектира на интернетот, односно не го ни препознава рутерот и неможе да се конектира никако.
Дали мислиш не ја препознава мрежната картичка? можно е да ги немаш драјверите на цеде-то од 7-та а во 10-ката да се ставени. Затоа пред да правиш формат симни си ги драјверите па после прави формат. Или ако векје реинсталираш исти оперативен систем на истата машина поради вируси. бавен компјутер копирај го FileRepository фолдерот кој се наоѓа во C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository после форматот во Device Manager само ги апдејтувај потребните драјвери и нема да имас потреба поново да ги инсталираш драјверите
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.687
Поени од реакции
7.907
кантата ми е постара, можеби 6 години, до лани пред одмори бев на виндовс ХР, но кога беше оној нападот лани во мај мислам,крахира и мораше формат Ц и виндовс 7 ставивме.. е од неодамно приметувам понекогаш при отварање некој веб страни кажува дека нема доволно меморија и не ги отвара , дали е нешто до тие страни, до хардверот , до Виндовс 7 или до интернет операторот ( Телекабел) ??
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.812
Поени од реакции
3.107
кантата ми е постара, можеби 6 години, до лани пред одмори бев на виндовс ХР, но кога беше оној нападот лани во мај мислам,крахира и мораше формат Ц и виндовс 7 ставивме.. е од неодамно приметувам понекогаш при отварање некој веб страни кажува дека нема доволно меморија и не ги отвара , дали е нешто до тие страни, до хардверот , до Виндовс 7 или до интернет операторот ( Телекабел) ??
Кога ќе ти се појави такво нешто, направи screenshot и постави го тука да видиме што точно се случува. Или пак, копирај ја содржината на проблемот на google и сигурно ќе го дијагностицираш истиот. :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.687
Поени од реакции
7.907
Кога ќе ти се појави такво нешто, направи screenshot и постави го тука да видиме што точно се случува. Или пак, копирај ја содржината на проблемот на google и сигурно ќе го дијагностицираш истиот. :)
ова не се јавува на екран туку долу лево, кај што пишува обично Waiting for ..
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.568
Поени од реакции
6.033
Додека бев на XP , можев истовремено да слушам и на слушалки и звучниците да бидат пуштени. Сега на 7-ка, можи само да се бира и тоа со влегување на VIA HD Audio Deck. Дали има негде опција да се штиклира да има сигнал на двата излези? Вака ако се штиклира едното...се отштиклирува другото 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.687
Поени од реакции
7.907
имам Виндовс 7 на кантата, полош е од предходниот ХП ама ете го научив...
е сега некој писулчиња довааѓаа, изгледа му завршува подршката, дали од 01,01,2020 ???.. дали антивирусот или виндовс упдате ??
б.т.в., до лани знам имаше луѓе кој уште беа на ХП :cool:
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.525
имам Виндовс 7 на кантата, полош е од предходниот ХП ама ете го научив...
е сега некој писулчиња довааѓаа, изгледа му завршува подршката, дали од 01,01,2020 ???.. дали антивирусот или виндовс упдате ??
б.т.в., до лани знам имаше луѓе кој уште беа на ХП :cool:
мислам дека му завршува подршката на windows 7, нема повеќе update
 

Boki16 tka

Sarma
Член од
23 јуни 2017
Мислења
55
Поени од реакции
22
имам Виндовс 7 на кантата, полош е од предходниот ХП ама ете го научив...
е сега некој писулчиња довааѓаа, изгледа му завршува подршката, дали од 01,01,2020 ???.. дали антивирусот или виндовс упдате ??
б.т.в., до лани знам имаше луѓе кој уште беа на ХП :cool:
Би ти препорачал да го преинсталираш виндоусот! Донеси го кај мене да му удриме фактори ресет а пред тоа све што имаш ке ставиме на помошен хард диск, следно е програмите ми се на бутабилно усб ке го инсталираме виндовс 8 комплет со програмски алатки! Важи за по празнициве? Позззз.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.015
Поени од реакции
2.721
имам Виндовс 7 на кантата, полош е од предходниот ХП ама ете го научив...
е сега некој писулчиња довааѓаа, изгледа му завршува подршката, дали од 01,01,2020 ???.. дали антивирусот или виндовс упдате ??
б.т.в., до лани знам имаше луѓе кој уште беа на ХП :cool:
Околу 20 јануари му завршува поддршката. Не ќе има повеќе ажурирања, но можеш уште долго да го користиш.
Бидејќи пишуваш „на кантата“, претпоставувам дека се работи за постар компјутер. Прашање е дали има ресурси за десетка. На ХП му се доволни 10-15 ГБ за системска партиција, седмицата бара 25 ГБ, додека десетката ќе бара минимум 40 ГБ. Процесорот мислам дека ги исполнува условите, но РАМот можеби не.

За крај. Десетката значајно се разликува од ХП и седмица. Јас месец ипол работам со неа, ама уште жалам за стариот добар ХП.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.184
Поени од реакции
3.129
Абре јебали ве апдејти за виндоус! 7цата ќе си работа се додека ја користеш.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.687
Поени од реакции
7.907
Абре јебали ве апдејти за виндоус! 7цата ќе си работа се додека ја користеш.
а антивирус до кога ќе има ??
па ХП го скинаа со хакерските напади пред 2-3 години беше, мислам април мај...
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.184
Поени од реакции
3.129
...Driver crushed and has been recovered...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.687
Поени од реакции
7.907
еве го, од пред 2 -3 дена не можам да ги отварам ПДФ документите од Лотарија, темно, не се отвара страната со списокот...
веројатно Лотарија користи нова верзија ПДФ...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.078
Поени од реакции
18.539
еве го, од пред 2 -3 дена не можам да ги отварам ПДФ документите од Лотарија, темно, не се отвара страната со списокот...
веројатно Лотарија користи нова верзија ПДФ...
Дај линк да видам кои се тие пдф од Лотарија и пробај друг прелистувач (Edge, Vivaldi, Opera, Chrome, Brave, Firefox).
До Windows-от, 99% не е.
 
На врв Bottom