Windows 7 (mobile)

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Како би почнал за новиов оперативен систем ако не со нареднава изјава од GIZMODO

The most exciting think to happen to phones in a long time
На овај систем СЕ е започнато од ново, значи немој да го рачунате само како update на предходната 6.5 верзија, го рачунаме како windows 7 1.0 верзија. Разликата се гледа ОДМА уште од самиот home screen на телефонот.
Едниствено нешто што ми се свиѓа, е тоа што Мајкрософт направија паметен потег (според мене) што овај систем ќе биде исти на СИТЕ ТЕЛЕФОНИ. Значи тотално различно од андроид, сите ќе работат брзо и ќе добиваат упдејти во скоро исто време, за разлика од андроид каде што можете да почекате и до 1 година за да одите на 2.2 недај боже сега на 2.3.

Еве едно видео


И уште едно препорачано да се гледа целосно.


Ваше мислење? Јас сум изненаден колку убаво ми изгледа, онака полн со анимации баш како што сакам. Него највероватно НОКИА ќе прави телефони со windows 7 mobile, дали конечно НОКИА ќе каже збогум на симбиан оперативниот? Да не заборавиме НОКИА до сега МИЛИОН пати ги "откачи" на гоогле за Андроид.

Има неколку работи што му фалат на оперативниов, но за прва верзија мислам дека заслужува една чиста 10-ка. Читам маркетот се ширел доста брзо, а и што е многу битно во ВИП можете и да го купите вашиот прв windows 7 телефон.

Па дечки да почнеме, пофалби, критики, проблеми.....
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.269
Поени од реакции
3.544
Има неколку работи што му фалат на оперативниов, но за прва верзија мислам дека заслужува една чиста 10-ка. Читам маркетот се ширел доста брзо, а и што е многу битно во ВИП можете и да го купите вашиот прв windows 7 телефон.

Па дечки да почнеме, пофалби, критики, проблеми.....
Значи ова се недостатоците на Windows 7 (оперативниот систем на телефонот)

Не поддржува DivX/XviD
Не поддржува Flash
Не поддржува Мултитаскинг
Не поддржува видео повици
Неможеш да праќаш/примаш фајлови преку блутут...

И уште неколку работи кои не ми текнуваат во моментот...И јас би сакал да си купам Windows 7 телефон, ама без овие работи некако не ми штима
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Значи ова се недостатоците на Windows 7 (оперативниот систем на телефонот)

Не поддржува DivX/XviD
Не поддржува Flash
Не поддржува Мултитаскинг
Не поддржува видео повици
Неможеш да праќаш/примаш фајлови преку блутут...

И уште неколку работи кои не ми текнуваат во моментот...И јас би сакал да си купам Windows 7 телефон, ама без овие работи некако не ми штима
Ако гледаме така за оваа прва верзија има и премногу работи, iphone os сеуште не подржува flash а multitasking за да донесе и тоа не целосно му требеше 4 години. Ни ајфонот сеуште неможе да праќаш примаш a поминаа 5 години скоро.

Овие работи се ситници кој Microsoft највероватно не ги направил, за после одреден период да направи уште еден боом. Демек сеа мојме се :)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.482
Поени од реакции
2.597
Ако гледаме така за оваа прва верзија има и премногу работи, iphone os сеуште не подржува flash а multitasking за да донесе и тоа не целосно му требеше 4 години. Ни ајфонот сеуште неможе да праќаш примаш a поминаа 5 години скоро.

Овие работи се ситници кој Microsoft највероватно не ги направил, за после одреден период да направи уште еден боом. Демек сеа мојме се :)

Затоа има и Андроид :wink:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Затоа има и Андроид :wink:
Сум моментален корисник на Андроид. Нема флеш неможам да го осетам во право светло бидејќи сум на 2.1 верзија. Али не ми претставува проблем сум задоволен. А ако има некој оперативен пропусти тоа е андроид....

--- надополнето ---

Се заинтересирав малце за темава и најдов следново.

Значи првиот упдејт доаѓа Фебруари 2011, викаат дека ќе поправел МНОГУ работи не се знае кој само.

Најдов и уште нешто друго интересно, маркетот се шири 3 пати побрзо во споредба со тој кога Андроид почнуваше (не верувам дека ќе го стигне некогаш, ама добро е да се знае дека сепак маркетот расте.) сега за сега има над 4000 апликации.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.269
Поени од реакции
3.544
Ако гледаме така за оваа прва верзија има и премногу работи, iphone os сеуште не подржува flash а multitasking за да донесе и тоа не целосно му требеше 4 години. Ни ајфонот сеуште неможе да праќаш примаш a поминаа 5 години скоро.

Овие работи се ситници кој Microsoft највероватно не ги направил, за после одреден период да направи уште еден боом. Демек сеа мојме се :)
Знаев дека ќе ми вратиш со овој одговор ;) Во право си
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
И сега што е подобро да се земи Android или Windows 7 phone?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
И сега што е подобро да се земи Android или Windows 7 phone?
Јас би одел без мислење на windows 7. Но тоа е мое мислење бидејќи сум пробал се ми остана уште андроид само и сега сум на него. Што телефон ќе земаш ако земаш со андроид?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Јас би одел без мислење на windows 7. Но тоа е мое мислење бидејќи сум пробал се ми остана уште андроид само и сега сум на него. Што телефон ќе земаш ако земаш со андроид?
Сакам да го земам HTC Desire, ама гледам во т-мобиле пишува наскоро ќе стигнел HTC 7 Mozart со windows 7.

Шо советуваш по твое, дали вреди Desire?
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Премногу едноставен е на изглед.. ко win 98.. Ја моментално би идел на Андроид или iPhone OS
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Сакам да го земам HTC Desire, ама гледам во т-мобиле пишува наскоро ќе стигнел HTC 7 Mozart со windows 7.

Шо советуваш по твое, дали вреди Desire?
Вреди јас би чекал, ама овие од т-мобиле бог знае што цена ќе му мавнат.

Премногу едноставен е на изглед.. ко win 98.. Ја моментално би идел на Андроид или iPhone OS
? Зарем има нешто поедноставно од Iphone os?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Добро бе никој нема телефон со овај систем?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom