Windows 7 (mobile)

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
 • Support for dual cores
 • Support for four different resolutions, though no specifics were given
 • NFC support added, including payment and content sharing with WP8 and Windows 8 machines
 • Carrier control and branding of "wallet" element is possible via SIM or phone hardware
 • MicroSD support added for expandable storage
 • Transitions to core components from desktop, including kernel, network stack, security components and media support
 • Simplified porting of desktop apps to mobile
 • Zune desktop integration scrapped in favor of new, unnamed syncing app
 • Deeper Skydrive integration, including ability to sync data such as music collections
 • Xbox Companion app will get Windows 8 partner client
 • Native code support, simplified porting from Android and iOS
 • App-to-app communication and integration
 • Skype client with deep OS hooks that will make it almost identical to placing standard voice calls
 • Camera app now supports "lenses" which allow third parties to skin and add features to camera interface
 • DataSmart tracks and reports usage via app and live tile
 • Gives preferential treatment to WiFi, can automatically connect to carrier-owned hotspots
 • Proxy server will compress websites in Internet Explorer 10 up to 30 percent
 • Native Bitlocker encryption
 • Support for proprietary, custom built apps to be deployed behind company firewalls
--- надополнето: 3 февруари 2012 во 13:28 ---
дел од можностите на аппло апдејтот, т.е windows phone 8
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ок имаме сега повеќе информации за новиот апдејт Tango

Значи ќе има телефони со 256 мегабајти рам, што е далекууу под нормала за ова време. Како ќе биде оперативниот оптимизиран незнам но има неколку ограничувања.

 • Нема да можете да ги имате сите апликации и игри од маркетот.
 • Нема да можете да шеровате слики на скај драјв
 • Нема да можете да пуштите видеа кој се со над 4мб битрејт
Секако има и подобрувања
 • ммс ќе добие подобрувања (користи некој ммс пораки воопшто?)
 • ќе имате поголема контрола на контактите ќе можете да ги копирате бришите и такви ствари
Се очекува исто така и 3 мега пиксели камера (минимум до сега беше 5).
Така да очекувајте телефони кој би биле околу 7000 денари отклучени без никаков договор.
П.С
Се шпекулира дека нокиа ќе има Nokia Lumia 610 кој ќе биде баш вака ефтин телефон, исто така се чека и од хтц и од лг. Мислам ова за лг е створено :pos:
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.911
Поени од реакции
1.677
Конечно излезе Skype (бета верзија) за WP7.5 телефоните по година и кусур чекање. :D Финалната верзија се очекува некаде во април. Па симнете ја од marketplace. :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076

Дефинитивно најубавиот скајп на телефоните.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ма се што е WP7 е најубаво, не е толку битен софтверот, така ?? :D
Зборувам за изгледот на апликацијата

еве на андроид


Мислев дека е убава, но метро стилот е далеку далеку подобар.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Кој сака да си купи windows phone сега на ибеј има многу добри цени за телефончината. Пред некој ден купив LG Quantum за 6500 денари, со се достава. НОВ.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Занимливо

На 8-ми Април во Америка почнува продажбата на Nokia Lumia 900, "поголемиот брат" на 800. Интересно е тоа што Нокиа и Мајкрософт одвојувваат ЦЕЛИ 25 МИЛИОНИ $ за ЦЕЛИОТ тим, сите вработени на AT&T го имаат овој телефон како нивни. За кога ќе дојде муштерија да знаат што да објаснат. (Има куп видеа каде што ги фатиле како се бунат и како незнаат што да кажат за овој оперативен).

Но тоа не е се, ваков телефон од највисока класа секогаш се продава по цена од 199$ или 299$ ноовој ќе биде неверојатни 99$.

И сега вип кога ќе дојде кога ќе го пукни тука 40 000 + 1900 претплата :pos::pos::pos::pos:Мислам дека ова е тоа што му требаше на оваа платформа.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.206
Поени од реакции
265
Кој сака да си купи windows phone сега на ибеј има многу добри цени за телефончината. Пред некој ден купив LG Quantum за 6500 денари, со се достава. НОВ.
Дај некој линк ако може навака :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Дај некој линк ако може навака :)
Јас го зедов овај http://www.ebay.com/itm/260977624779?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_500wt_1156

Овај е исто нов а ефтин http://www.ebay.com/itm/New-ATT-LG-Quantum-C900-Windows-7-Touchscreen-Qwerty-GSM-Black-AT-T-Smartphone-/130628402785?pt=Cell_Phones&hash=item1e6a0f3e61#ht_1786wt_1139

Кај мене не пишуваше дека врши достава надвор од УСА ама му пишав порака рече може. Така да кој ти се бендиса пишиму порака неможеш да знаеш.


Јас сакав ваков прво да земам , ама кога купував немаше сега гледам има http://www.ebay.com/itm/Dell-Venue-Pro-Smartphone-Windows-7-8GB-T-Mobile-/251027933189?pt=Cell_Phones&hash=item3a726e4805#ht_1385wt_1139

Многу добро телефонче ми е. Сепак е користено ама Like New. Што значи нема ни гребнатинка ништо.
--- надополнето: 29 март 2012 во 20:33 ---
Сите телефони кои излегле до сега ќе го добијат новиот апдејт т.е Windows phone 8. Можеби ќе фалат некои опции но минимални.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.206
Поени од реакции
265
Јас го зедов овај http://www.ebay.com/itm/260977624779?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_500wt_1156

Овај е исто нов а ефтин http://www.ebay.com/itm/New-ATT-LG-Quantum-C900-Windows-7-Touchscreen-Qwerty-GSM-Black-AT-T-Smartphone-/130628402785?pt=Cell_Phones&hash=item1e6a0f3e61#ht_1786wt_1139

Кај мене не пишуваше дека врши достава надвор од УСА ама му пишав порака рече може. Така да кој ти се бендиса пишиму порака неможеш да знаеш.


Јас сакав ваков прво да земам , ама кога купував немаше сега гледам има http://www.ebay.com/itm/Dell-Venue-Pro-Smartphone-Windows-7-8GB-T-Mobile-/251027933189?pt=Cell_Phones&hash=item3a726e4805#ht_1385wt_1139

Многу добро телефонче ми е. Сепак е користено ама Like New. Што значи нема ни гребнатинка ништо.
--- надополнето: 29 март 2012 во 20:33 ---
Сите телефони кои излегле до сега ќе го добијат новиот апдејт т.е Windows phone 8. Можеби ќе фалат некои опции но минимални.
Фала :), а ти стигна тебе? Стварно беше нов? Проблеми со сим картичката или нешо?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Фала :), а ти стигна тебе? Стварно беше нов? Проблеми со сим картичката или нешо?
На 16 овој месец го прати така да сега утре задутре или најкасно до вторник мислам дека ќе стигне. Сим картицата е заклучена само за AT&T ама има код за 1$ се отклучува и работи секаде :)

Дали ќе биде нов, останува да видиме. Но мислам како што е пишано на ебау така мора да е, дека можеш да се буниш.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.206
Поени од реакции
265
На 16 овој месец го прати така да сега утре задутре или најкасно до вторник мислам дека ќе стигне. Сим картицата е заклучена само за AT&T ама има код за 1$ се отклучува и работи секаде :)

Дали ќе биде нов, останува да видиме. Но мислам како што е пишано на ебау така мора да е, дека можеш да се буниш.
Хехе кул, напиши овде кога ќе ти стигне и дали ќе успееш да го отклучиш, дали плати царина и сл :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Хехе кул, напиши овде кога ќе ти стигне и дали ќе успееш да го отклучиш, дали плати царина и сл :)
Царина нема за телефони, само 18% ддв. Но ретко пишувале.
 
На врв Bottom