Windows 10

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Во овој случај ако сакаш пиратски genuine и онака ќе мораш 2 инсталации да направиш.
Реинсталирај чиста 7ка Ултимејт со ДАЗ активатор (еве ти линк од МСНД верзија).
Направи aпдејт од 7 во 10 про, и после кога и да правиш реинстал на 10ката, сама ќе ти се активира.

Ова ти го зборувам за genuine софтвер. Ако неќеш да се замараш, clean install на 10ката, ќе прочиташ некоја страна наназад кој активатор да го употребиш и то е то.
Фала на советот. :)
 
Член од
13 јануари 2011
Мислења
21
Поени од реакции
0
Дечки пробувам на Windows 8 да му направам update на Windows 10 со таа алатката од официјалната страна на Microsoft ама ми јавувава проблем.
This tool can't upgrade your PC. The language or edition of the version of Windows currently installed on your PC isn't supported by this tool. Вака пишува.
Решение некое? anyone? :unsure:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Дечки пробувам на Windows 8 да му направам update на Windows 10 со таа алатката од официјалната страна на Microsoft ама ми јавувава проблем.
This tool can't upgrade your PC. The language or edition of the version of Windows currently installed on your PC isn't supported by this tool. Вака пишува.
Решение некое? anyone? :unsure:
Па убаво ти кажува читај. Верзијата (или јазик) на 8цата не е ист со 10 ката што сакаш да ја надградиш. Пример имаш 8 ултимејт а сакаш да ставиш Про или пак ако имаш 32 битен а сакаш да ставиш 64. Секогаш сум за нова фреш инсталација отколку за надградба. Така и тебе би ти препорачал да направиш “чиста“ инсталација. Што е сигурно, сигурно (рече калуѓерката и стави кондом на краставицата) :).
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2008
Мислења
2.528
Поени од реакции
1.772
Како да го избришам Windows 10? Не е инсталиран, само е симнат и често пати при стартувањето на лаптопот ме прашува да го инсталирам. Имам Windows 8.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.110
Поени од реакции
325
Дечки пробувам на Windows 8 да му направам update на Windows 10 со таа алатката од официјалната страна на Microsoft ама ми јавувава проблем.
This tool can't upgrade your PC. The language or edition of the version of Windows currently installed on your PC isn't supported by this tool. Вака пишува.
Решение некое? anyone? :unsure:
Еден другар имаше ваков проблем. Провери да не имаш enterprise верзија на осумката. Enterprise не се надоградува на десетка.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ми се чини дека 8.1 е уште далеку за да се стигне од десеткава во перформанси......баш ме интересира искуства, дали десеткава е побрза,генерално земено.
 
H

HoT IcE

Гостин
Ми се чини дека 8.1 е уште далеку за да се стигне од десеткава во перформанси......баш ме интересира искуства, дали десеткава е побрза,генерално земено.
Вака на кратко, ја користам 10ва откако излезе. Еднаш се вратив на 7ца зошто се напиздив од апдејтиве што ми избагираа нешто, и толку ми беше чудна 7ца и поспора у однос на 10ва што у наредните два три дена пак ја вратив 10ката.
А 8.1 е тука некаде мада е прекомплициран за мене, 10че засега е одлично мада има да се средува, особено делот со апдејтиве знае често да заебе.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.110
Поени од реакции
325
Абдејтите им се најголемиот кикс, да речам, за десеткава. Не знам зошто не си има опција за исклучување. Вака досадни се.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.421
Поени од реакции
2.767
Ми се чини дека 8.1 е уште далеку за да се стигне од десеткава во перформанси......баш ме интересира искуства, дали десеткава е побрза,генерално земено.
Друже јас сум презадоволен, од март го имам како Insider/Technical preview. Но откакo излезе RTM на 29.07. направив clean install, за да работи најоптимално. Според мене ова ќе биде најдобриот ОС од Microsoft. Со абдејти сум немал никаков проблем, АПСОЛУТНО се си работи како подмачкано. И плус Веќе Microsoft Edge си користам, пребрз е, само треба еден добар Ад-Блокер и bye bye Firefox и Chrome. Чиста десетка за Windows 10. ;)(y)
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
За да не ви се инсталираат автоматски апдејтите :
Settings > Wifi > Advanced options > Set as metered connection > ON
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.964
Поени од реакции
7.605
Зошто кога ќе го поврзам HDMI кабелот од лаптоп на телевизор не ми дава слика ? Вчера се си беше ОК но денес нешто зеза и нема слика на телевизорот од лаптопот.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Зошто кога ќе го поврзам HDMI кабелот од лаптоп на телевизор не ми дава слика ? Вчера се си беше ОК но денес нешто зеза и нема слика на телевизорот од лаптопот.
Провери во дисплеј сетингс дали ти го наоѓа телевизорот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom