Winamp згаснува со работа

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дете? Се докажуваш со мене за технологија? Уште 4 испита ми фалат за дипломиран инжинер по информатика, кажи до кај си ти со образованието и која е твојата струка
Ne se fali be jas ti bev kolega i dve god pred tebe zavrsiv. :P :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
еби му мајката, работа во меѓувреме...
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Скајп сваќам зошто го зедоа, никој не можеме без него...... :) Ама винамп незнам зошто, највероватно како што кажаа да прават сервис сличен на пандора што им е во америка

Абе или замена за WMP, од следни верзии на Windows нема да го ставаат VMP ќе го интегрираат Winamp и ке го продолжат со надградби, па и крај краева се вика WINamp...WINDOWS...им одговара :D :D:D
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Заеби го winamp никогаш не ми се допаѓал оти ми зазма многу РАМ меморија само Wndows Player ми е доволно и ми врши работа .
 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
4.292
Уште одамна не го користам Winamp.
Има многу подобри програми од него, psyside веќе ги споменал, AIMP, Foobar, iTunes...
Сепак, нема да го заборавам. Со тој плеер израснав. ;)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Do koga e posledna data? Koga treba da go od istalirame?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Пошто ја, а ко што гледам и многу други, го користев Винамп уште од митско, дамнешно време, се решив да му оддадам почит. Иако си го имав инсталирано уште кога го земав новиот компјутер, никад не слушав на него.

Во чест на Winamp во моментов слушам музика од Бобан Рајович. Голема чест е тоа :)
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Го пуштив Бобанот и одма го купија. Каков цар.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Го користам од 1997 година уште првата верзија па се до ден денес тешко е по толку години користење да престанам да не си го гледам на декстоп икончето одлична вест ке биде ова ако мајкрософт го купи ке бидам happy :love:
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Најново пред неколку дена (заборавив на оваа тема)

Winamp escapes death sentence thanks to Radionomy

It's not dead! Winamp will continue to whip the llama's ass for the foreseeable future, but under new management.
The legendary MP3 software has been acquired from AOL by Radionomy, less than a month after AOL had planned to shut down Winamp's Website and services. Radionomy also acquired Winamp's Shoutcast Internet radio platform as part of the deal, though the terms were not disclosed.
Radionomy is an Internet radio company that lets users create and monetize their own stations, similar in nature to Shoutcast. The company says it wants to grow its audience by making its online radio network available through Winamp, while promising “new functionalities dedicated to desktop, mobile, car systems, connected devices and all other platforms.”
Still, Radionomy notes that Winamp's support for skins, plug-ins, visualizations and other add-ons will remain intact.
AOL acquired Winamp developer Nullsoft in 1999, and while usage grew for years, the software also became more bloated, and users often had to swat down crapware during the installation process. Winamp faded from relevance as more users turned to iTunes, while Shoutcast has been overshadowed by newer streaming music services such as Pandora and Spotify.
In November, a message on Winamp's Website announced that the software would no longer be available after December 20, but that date came and went as TechCrunch reported a possible sale in the works. Strangely, the shutdown notice still appears on Winamp.com as of this writing.
The odds are slim that Radionomy can turn Winamp back into the cultural powerhouse it once was, so dedicated users can only hope that the software will remain simple and customizable. For Winamp, a dignified death would be better than a new era of bloat. Fingers crossed.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom