Winamp згаснува со работа

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Официјално, по 16 години работа, Winamp престанува да работи. Од 20 декември повеќе нема да може да се превзема. Oснован од Justin Frankel и со само 4 вработени, проблемите почнуваат
по купувањето на Nullsoft (компанијата позади Winamp) од страна на AOL во 2002-ра по цена од 80 милиони долари.

Во последните 6 години никој од оригиналниот тим не работи таму, а ова е фотка од тимот во 2012-ра.



Интервју со Frankel пред 2 години


Последна верзија е: Winamp 5.66

Линк до изворната статија:

http://arstechnica.com/business/2013/11/after-15-years-of-llama-whipping-aol-shuts-down-winamp-for-good/

Линк до статија од 2012 каде детално се објаснува Winamp од основањето, се до 2012 година.

http://arstechnica.com/business/2012/06/winamp-how-greatest-mp3-player-undid-itself/

_________________________________________________________________________________


Не знам за вас, ама за мене веќе 14 години Winamp е изборот број 1 за пуштање музика на компјутер. Планирам да го користам и понатаму со последната достапна верзија. Само се надевам дека некој ќе ги собере најпопуларните скинови, плаг-ини и визуелизации да стојат во некое интернет ќоше. Знам дека на торенти ги има :rolleyes:

RIP Winamp. Конечно ламата ти го спраши газот :(
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Тоа е и јас користев винамп ама пошто ке нема више апдејти пошто флак формат слушам уште не е усовршени кодеците и ке мора да сненам некој што ке се апгрејдува ама ств незнам кој да го изберам
--- надополнето: 21 ноември 2013 во 15:08 ---
иначе ова тие прва паметна тема да отвориш... конечно :cuc:
јас на фб видов си викам ај после ке отворам тема за ова, good job(y)
 
B

Bonux

Гостин
Ми беше првото програмче на кое се "учев" кога купив компјутер,во една прилика место minimize кликнав на exit,пола саат го барав кај е по комп. у пм:icon_mrgr: btw штета е ако згасне.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Плеерот на моето детство :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Не сум користел плеер за музика можеби едно 4 години, сè преку Youtube слушам музика. Сеедно, диџеите ќе го прифатат ова најтешко. :icon_lol:
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Отсекогаш сум го користел, и секако... ќе продолжам се додека не прави проблеми со Windows-ов. Ќе ја симнам сега последната верзија, за да си ја имам.

Ова е најлошата вест за 2013 година во светот на технологијата.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Ми беше мака кога прочитав за ова денес. 10 години го користам катадневно WinAmp. Не дека нема да го користам и понатаму, но штом веќе нема да се развива, кога-тогаш ќе морам да се префрлам на друга програма.

:(
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Ми беше мака кога прочитав за ова денес. 10 години го користам катадневно WinAmp. Не дека нема да го користам и понатаму, но штом веќе нема да се развива, кога-тогаш ќе морам да се преврлам на друга програма.

:(

И јас исто, ќе го користам додека користам и компјутер. Но не дека нешто во последниве години имаше некои WOW aпгрејди. Така да, сума-сумарум, све је исто само њега нема :)
--- надополнето: 21 ноември 2013 во 17:36 ---
Друго е проблемот

According to TechCrunch’s Frederic Lardinois, AOL plans to kill the Winamp website

што значи се поврзано со Винамп ќе го снема на официјалниот начин
--- надополнето: 21 ноември 2013 во 17:49 ---
Коментар од Винамп форумот

I've been using Winamp for almost its entire 15-year life. Fifteen years. That is an eternity in computing. 1998 was pre-Y2K and dot-com bubble. The internet had been mainstream for barely five years.

I was sad to learn about the impending closure of Winamp. It made me nostalgic for my university days when Netscape Navigator 3 was my browser and I listened to streaming music on Spinner. ICQ was in alpha. I played Descent. Winamp is a connection back to my youth, and its demise, though not unforeseen, ages me.

It's the end of an era. To everyone who was part of it, from Justin Frankel and Tom Pepper to Nullsofties/Winampers past and present, I send out my sincere thanks.
Коментар од еден од девелоперите за плагини и админ на форумот

i see people are looking for alternatives, but the last i checked, v5.66 (which has seen a hell of a lot of internal fixing) will still happily run and if there's issues down the line (most likely from the online service / gracenote aspects), things can be removed / not installed just like has always been the case.

plus there's nothing stopping 3rd party plug-ins being created to replace / fill in functional gaps as has been the case in the past and can still be for the future (having done the exact thing i'm mentioning during the last time development halted in 2004).

as i know i'm going to still keep working on / developing plug-ins as time allows.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Баш штета, пораснав со овој плеер :(
Беше првиот плеер за музика што го сретнав во животот и користев кога го купив првиот mp3 диск со музика, далечната 1998-ма. Без престан го користев до кај 2008-9, после тоа само повремено го користев, бидејќи се префрлив на iTunes и AIMP.
Како и да е, истото би го рекол како во коментарон во постот на Stealth: "Winamp is a connection back to my youth".
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Најмногу го користев винап, после него веројатно преку BS плеер ќе си слушам музика оти највеќе си ги слушам песните кои ги имам во компјутер (многу ги има) одколку да слушам од Јутуб. You will be missed :вонзем:
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Абе луѓе зошто не сфаќате?

Винамп може да ПРОДОЛЖИТЕ да го користите како и до сега, само ќе нема апдејти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom