Wimbledon 2015

Освојувач на Вимблдон 2015 мажи ?

  • Новак Ѓоковиќ

    Гласови: 20 27,0%
  • Енди Мареј

    Гласови: 10 13,5%
  • Роџер Федерер

    Гласови: 20 27,0%
  • Рафаел Надал

    Гласови: 12 16,2%
  • Стан Вавринка

    Гласови: 6 8,1%
  • Григор Димитров

    Гласови: 0 0,0%
  • Кеи Нишикори

    Гласови: 1 1,4%
  • Милош Раониќ

    Гласови: 1 1,4%
  • Томаш Бердих

    Гласови: 0 0,0%
  • Марин Чилич

    Гласови: 1 1,4%
  • Жо Вилфред Тсонга

    Гласови: 0 0,0%
  • Ник Киргиос

    Гласови: 2 2,7%
  • некој друг

    Гласови: 1 1,4%

  • Вкупно гласачи
    74
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.872
Поени од реакции
7.293
Колку е Федерер генија, покажува и тоа што на речиси 34 години стигнува во финале, прави голем број на неизнудени грешки, но сепак се држи до крај, и го измачува тенисерот за кого се вели дека е во врвот на својата кариера, а тоа е џокович.

Замисли главен конкурент на џокович му е Федерер, нема ниеден од помладите кој игра нешто посебно, тоа кажува за мизеријата во тенисот.

Јас мислам дека пред две години го прогласив Федерер за пензионер, а тоа што он настојува да игра сеуште, покажува за неговиот силен карактер, но не можеш да кажеш дека физички е истиот.

Федерер = пензионер
Надал = инвалидски пензионер
Мареј = сеуште незрел

Кога нема мачки (Федерер, Надал), глувците играат оро (џокович)

Море,не знам како да те наречам за да не се спуштам на твое ниво,имиња презимиња и такви работи се пишуваат со голема буква.
Ама ок,не ти фаќа мозокот.
Многу ве има сексано Ноле изглеа...прц.:kuracc:
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.305
Ова е показател дека ова е ера на одлични тенисери Ѓоковиќ ,Федерер и Надал , најдобрите .
Мене ме импресионира се што постигнал Борг и тоа на 25 год возраст , штета што ја прекинал кариерата.
 
Член од
21 јули 2014
Мислења
549
Поени од реакции
544
moze edna sugestija za narednive slemovi da ima i anketi koj od teniserive ima najdobra zena ama ne overall tuku vo odredena kategorija za da ni bide pointeresno ;)
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Јас би извлекол друг заклучок , а тоа дека сега Новак и Надал наполнија 28-29 год , а на повидок нема ниту еден 22-23 годишен тенисер кој би ги загрозил.
Ja сосем трет заклучок би извлекол.
Федерер има дебела негативна статистика со Надал, кај и да е и со Новак ќе стане негативна, остана уште Мареј 11-13 има, да ја поправи.

Федерер не игра добро под притисок, тоа е јасно.
Скоро ја гледав статистиката, 5 порази има во финале на ГС во пети сет, Цонга знам еднаш од 2-0 му се врати, лани Гулбис во 5 го победи, Мареј на АО го има тепано во 5, Ѓоковиќ два пати во полуфинале во Америка. Едвај над 50% му е процентот во 5ти сет, а на пример на Надал и Ѓоковиќ им е над 75%. Финалето со Дел потро 2009 во Америка после 2-1 го изгуби.

Е сеа замисли да беа барем Новак и Рафа 2-3 години постари и поискусни во тој период од 2004 до 2008, дали во тесни утакмици Федерер ќе освојуваше речиси се, освен РГ?
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.305
Ja сосем трет заклучок би извлекол.
Федерер има дебела негативна статистика со Надал, кај и да е и со Новак ќе стане негативна, остана уште Мареј 11-13 има, да ја поправи.

Федерер не игра добро под притисок, тоа е јасно.
Скоро ја гледав статистиката, 5 порази има во финале на ГС во пети сет, Цонга знам еднаш од 2-0 му се врати, лани Гулбис во 5 го победи, Мареј на АО го има тепано во 5, Ѓоковиќ два пати во полуфинале во Америка. Едвај над 50% му е процентот во 5ти сет, а на пример на Надал и Ѓоковиќ им е над 75%. Финалето со Дел потро 2009 во Америка после 2-1 го изгуби.

Е сеа замисли да беа барем Новак и Рафа 2-3 години постари и поискусни во тој период од 2004 до 2008, дали во тесни утакмици Федерер ќе освојуваше речиси се, освен РГ?
Затоа реков дека може да извлекуваат разни заклучоци кој како постигнал во каква конкуренција. Поентата ми е дека сега не гледам на повидок доволно квалитетни млади тенисери кои ќе ги заменат овие тројца. Можеби некој наредната година ќе направи некој успех ама тешко.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.142
Поени од реакции
2.583
Абе остајте што би било кад би било.Идеме даље,намалете со ова враќање назад 10 години.Дај надевајте се дека Надал ќе се врати во форма и да добие малце Ноле конкуренција,пошо освен него(се разбира во форма) и ете Вавринка ако игра ко на дроги нема кој да го стопира србинот.Ова со Вавринка се дешава еднаш годишно можда и еднаш во кариерата.За Федерер и Мари е јасно дека не можат.Мари ќе си остане вечен пациент.Ако се си остане како шо е сега можеме само да се поклонуваме на доминацијата на Ноле и во наредниве 2 години.Како што стојат работите сега може за многу брзо време да го стигне Рафа.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Ja сосем трет заклучок би извлекол.
Федерер има дебела негативна статистика со Надал, кај и да е и со Новак ќе стане негативна, остана уште Мареј 11-13 има, да ја поправи.

Федерер не игра добро под притисок, тоа е јасно.
Скоро ја гледав статистиката, 5 порази има во финале на ГС во пети сет, Цонга знам еднаш од 2-0 му се врати, лани Гулбис во 5 го победи, Мареј на АО го има тепано во 5, Ѓоковиќ два пати во полуфинале во Америка. Едвај над 50% му е процентот во 5ти сет, а на пример на Надал и Ѓоковиќ им е над 75%. Финалето со Дел потро 2009 во Америка после 2-1 го изгуби.

Е сеа замисли да беа барем Новак и Рафа 2-3 години постари и поискусни во тој период од 2004 до 2008, дали во тесни утакмици Федерер ќе освојуваше речиси се, освен РГ?
Е не заебавај и ти сега, не знаел да игра Роџер под притисок. Ако не се лажам 9 пати се има враќано од 0-2, што не е мала работа. Не заборавај кога го освои Ролан Гарос, дека во четврт-финале (мислам беше четврт), имаше негатива од 0-2, и Хас имаше брејк во третиот сет (и тоа сервираше за меч ако не се лажам), па се врати. Ако тоа не е притисок, не знам што е. Едвај ја дочека таа шанса Рафа да му го тргнат од пат да го освои РГ.

Туку, друго тргнав да пишувам. Колкав робот е Новак. После онаков тежок пораз на РГ, вака да се вратиш е стварно за восхит. Друга работа што му оди во прилог е тоа што Новак цел Вимболдон (со исклучок на финалево), играше со 60-70% од неговите можности и пак успеа да го освои. Имам 50 пати споменато, не го сакам Новак како спортист, но се работи за голем борец. Всушност најголемото подобрување во последниве 4-5 години кое го направи е менталната стабилност.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Е не заебавај и ти сега, не знаел да игра Роџер под притисок. Ако не се лажам 9 пати се има враќано од 0-2, што не е мала работа. Не заборавај кога го освои Ролан Гарос, дека во четврт-финале (мислам беше четврт), имаше негатива од 0-2, и Хас имаше брејк во третиот сет (и тоа сервираше за меч ако не се лажам), па се врати. Ако тоа не е притисок, не знам што е. Едвај ја дочека таа шанса Рафа да му го тргнат од пат да го освои РГ.
Најди ја статистиката ATP Performance Zone 5 set record
Надал е 4ти во историја, Новак 7ми, Мареј 15-16, Федерер 128ми
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Најди ја статистиката ATP Performance Zone 5 set record
Надал е 4ти во историја, Новак 7ми, Мареј 15-16, Федерер 128ми
Збориш за некаква си статистика, знаејќи ги рекордите/бројките кои Фед ги има во истата, м?

Збориш за статистика а Ноле e 9-8 во финалиња на слемови?

giasdadphy.gif
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Збориш за некаква си статистика, знаејќи ги рекордите/бројките кои Фед ги има во истата, м?

Збориш за статистика а Ноле e 9-8 во финалиња на слемови?

Прегледај го приврзокот 124652
9-8 во финалиња со Надал, Федерер и Мареј, а не Филипусис, Багдатис и Родик и Хјуит.
Немој само со полуфиналето од 2005 АО да пукаш :D

EВЕ ја статистиката во 5ти сет

8 Nadal 77.30%
12 Novak 75.00%
18 Mari 70.70%
128 Rodzer 54.80%

И ќе ми речеш дека ова е случајно?

Еве не сум го гледал мечот со Хјуит кога го добил 6-0,7-6,6-0. Толку беше добар Федерер 2 багели во финале на ГС да му напраи?
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Значи темава е една од најдобрите на кајгана форумот и има најквалитетна дискусија, ама мој предлог за да продолжи така треба поедини членови да се банираат да не кажам дека треба да се банираат од една курвинска националност кој што једини циљ на темава им е да направат расправаја на нациоанлан основа или шта ја знам, бидејќи најдобирот тенисер моменално е Србин а истите имаат набиено комплекси од Срби со што на секаков можен начин ке навредуваат и омаловажуваат, а нивна једина спортска победа им е со помош на дрон, така да можеби е офтопик ама извинетеме али за добробит на темава предлагам перманентен бан на инцесоидниве...
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
9-8 во финалиња со Надал, Федерер и Мареј, а не Филипусис, Багдатис и Родик и Хјуит.
Немој само со полуфиналето од 2005 АО да пукаш :D

EВЕ ја статистиката во 5ти сет

8 Nadal 77.30%
12 Novak 75.00%
18 Mari 70.70%
128 Rodzer 54.80%

И ќе ми речеш дека ова е случајно?
Абе брат во 2 реченици сам се побиваш. Во првата бараш статистика само против врвни играчи, а долу ми даваш статистики колку пати се враќале од 0-2. Ами ете можи Надал се враќал од 0-2 против некој 50ти рангиран, или еве конкретно Новак се врати од 0-2 против Андерсон.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Абе брат во 2 реченици сам се побиваш. Во првата бараш статистика само против врвни играчи, а долу ми даваш статистики колку пати се враќале од 0-2. Ами ете можи Надал се враќал од 0-2 против некој 50ти рангиран, или еве конкретно Новак се врати од 0-2 против Андерсон.
Целата статистика погоре е за 5ти сет против било кој, небитно дали се вратил од 0-2. Колку 5ти сет добиле во кариерата процентуално.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Целата статистика погоре е за 5ти сет против било кој, небитно дали се вратил од 0-2. Колку 5ти сет добиле во кариерата процентуално.
Јас те разбирам, ама сакам да ти кажам дека сам се побиваш со тоа што му реплицираш на Псај да бара понови натпревари, пошто Роџер порано победувал со "послаби" противници, а долу даваш победи во 5ти сетови, кои можеби му се пола направени против такви "послаби" играчи. Ако така сакаш, гуглај кој колку има победи во 5ти сет, ама против топ 4 играчи.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Јас те разбирам, ама сакам да ти кажам дека сам се побиваш со тоа што му реплицираш на Псај да бара понови натпревари, пошто Роџер порано победувал со "послаби" противници, а долу даваш победи во 5ти сетови, кои можеби му се пола направени против такви "послаби" играчи. Ако така сакаш, гуглај кој колку има победи во 5ти сет, ама против топ 4 играчи.
Леле ама ја затеравме. :D
Псај прво ми пиша сум пишувал за статистики, а Ноле во најбитната имал 9-8 во финалиња.

И пак се враќаме на податокот дека слабо игра под притисок чим има само 54%.
Тоа би дошло 17-14 однос на победи и порази, што е прилично лошо.
Надал има 22-6 мислам, Новак 25-8.
И сеа ти викам замисли овие двајца+Мареј во периодот од 2004-2008 да беа поискусни и со повеќе мечеви во нозете, ќе го тестираа Федерер повеќе и дали тој ќе освоел речиси се освен РГ.
Си праиме муабет хипотетички.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom