Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.256
Поени од реакции
4.652
Има TP LINK со 2 гледам во Нептун, ама има позади само 2 LAN приклучоци ќе треба покрај тие 2 пак да ставам плус рутер за да поврзам камери,компјутер итн со кабел..
Појма немам што имаш на пазарот не сум у МКД, друго они меѓу себе се на вифи, од тие два ако се само две порти едната е веројатно влез за конекцијата една другата лан, плус рутер обичен има 4 порти ако имаш многу уреди и тој не ти врши работа.
И немаш никаква потреба од дополнителен рутер, ќе си купиш само switch со 8 порти на пример и мирна глава
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
200 квадрати со еден рутер и со квалитетен wifi сигнал тешко да постигнеш да покриеш.
Ако имаш можност да креираш скица на просторот со тип на ѕидови и поставеноста на корисничките уреди може да се изготви план за покриеност.
Јас дома имам два рутера.
Главен Xiaomi 4 AC1200 и Tenda AC6 1200 поставен како repeater.
Иако и двата се со исти перформанси сепак Xiaomi то има послаб сигнал.
Грубо радиусот на покривање му е околу 30ина метри низ два три ѕида.
Tenda та има појак сигнал. Грубо околу 50ина метри радиус на покривање.
Tenda та е во repeater мод поврзана на 5Ghz мрежа со Xiaomi то.
Tenda та има 4 LAN порти но од 100mbps
Xiaomi то има 2 LAN порти од 1000 Mbps
Се зависи од инфраструктурата на просторот и типот на побарувачка на самите уреди.
За LAN конекција на повеќе уреди дефинитивно Switch од 1000 Mbps.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
718
Поени од реакции
385
Najvazno e koga kupuvas nov ruter da ima Wifi6 zatoa sto e daleku podobra pokrienosta i nikogas ne pravi problem ako vo okolina ima drugi Wifi mrezi (primer vo zgradi).

Predlog za ruter e ovoj od Huawei, ima odlicna pokrienost i dobroto kaj ovie e sto mnogu lesno preku smart mesh mozes da povrzes uste nekolku ruteri i site da rabotat zaedno na ista mreza. Mislam deka i eden ke ti zavrsi rabota.


kaj nas go ima vo Anhoch i Tehnomarket.

Anhoch: https://anhoch.com/product/599268479/huawei-ax3-ws7200-quad-core-6-wireless-router-3000mbps

Tehnomarket: https://tehnomarket.com.mk/product/29290275/huawei-wireless-gigabit-router-ax3-wifi-6-quad-core
huawei-ax3.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.099
Поени од реакции
3.465
ako ti e za lan bolje evtin svich zemi, ruter bez 6ka nikako
Nee za nisto posebno, 2 ps, edniot e gaiming, drugiot onaka za osnovni raboti. , 1tv na lan poradi iptv za stabilnost ama tv to e 100 mrznata, dr, se e na wi-fi, klimi, smart plug, kamera 2ri tv, mobilni, tablet... Okolu 10+ uredi
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.690
Поени од реакции
7.460
Имам вакв уред можеби сум пишал еднаш ама ајде пак.
1667155826924.png

Мене интересира воопшто има шанси ова некако да се поврзе а да е вклучено подалеку од рутерот? Рутерот ми е во едната соба и собата со дневната е поделена со ѕид на кој има вграден плакар Wi Fi сигналот се намалува во дневна соба. Пред две три недели Телеком ми го заменија стариот рутер со Speedport plus.

Кога прв пат пробував ова уредчево Mi Wifi extender pro се конектираше само кога е вклучено блиску до рутерот во собата. Во дневна никако не успевав да го поврзам.
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.167
Поени од реакции
34.276
Имам вакв уред можеби сум пишал еднаш ама ајде пак.
Прегледај го приврзокот 349885

Мене интересира воопшто има шанси ова некако да се поврзе а да е вклучено подалеку од рутерот? Рутерот ми е во едната соба и собата со дневната е поделена со ѕид на кој има вграден плакар Wi Fi сигналот се намалува во дневна соба. Пред две три недели Телеком ми го заменија стариот рутер со Speedport plus.

Кога прв пат пробував ова уредчево Mi Wifi extender pro се конектираше само кога е вклучено блиску до рутерот во собата. Во дневна никако не успевав да го поврзам.
Да го купеше од Kajgana Shop ќе добиеше поддршка, вака.... :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.690
Поени од реакции
7.460
Да го купеше од Kajgana Shop ќе добиеше поддршка, вака.... :D
Малку ми требаше да го купам од Kajgana Shop ама цената пресуди да не го купам од таму кога видов и на Anchoch пониска цена.

Што да правам кога на Каjgana Shop беше малку поскапо.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.167
Поени од реакции
34.276
Малку ми требаше да го купам од Kajgana Shop ама цената пресуди да не го купам од таму кога видов и на Anchoch пониска цена.

Што да правам кога на Каjgana Shop беше малку поскапо.
Најдобар доказ дека цената не е секогаш најбитна, туку целокупното искуство! :))
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.099
Поени од реакции
3.465
Nee za nisto posebno, 2 ps, edniot e gaiming, drugiot onaka za osnovni raboti. , 1tv na lan poradi iptv za stabilnost ama tv to e 100 mrznata, dr, se e na wi-fi, klimi, smart plug, kamera 2ri tv, mobilni, tablet... Okolu 10+ uredi
Mislejne za ovoj

Mercusys MR70X AX1800 Dual-Band WiFi 6 Router
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.256
Поени од реакции
4.652
Mislejne za ovoj

Mercusys MR70X AX1800 Dual-Band WiFi 6 Router
Имаш ли голема разлика во цената споредено со првиот што го постна? Кој не поддржува вифи6.

вифи6 е супер работа ама реално голем дел од уредите што ги имаш нема да ти го поддржуваат (ова е претпоставка декауредите кои ги имаш се постари од 1 година) така што не би имал некое големо фајдеведнаш него во иднина кога ќе ги менуваш уредите за понови.

генерална разликати пишува во самото има 1300 наспроти 1800. Значи овој вториов ќе постигне поголема максимална брзина на транспорт на податоци

како што гледам двата имаат МИМО што доста ќе ти го подобри искуството споредено со рутерот што го имаш сега.
Да не бидам погрешно разбран не ти викам да го земеш послабиот, ама па и не мора да се држиш како слеп за стап дека мора да го имаш новиот
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.099
Поени од реакции
3.465
Имаш ли голема разлика во цената споредено со првиот што го постна? Кој не поддржува вифи6.

вифи6 е супер работа ама реално голем дел од уредите што ги имаш нема да ти го поддржуваат (ова е претпоставка декауредите кои ги имаш се постари од 1 година) така што не би имал некое големо фајдеведнаш него во иднина кога ќе ги менуваш уредите за понови.

генерална разликати пишува во самото има 1300 наспроти 1800. Значи овој вториов ќе постигне поголема максимална брзина на транспорт на податоци

како што гледам двата имаат МИМО што доста ќе ти го подобри искуството споредено со рутерот што го имаш сега.
Да не бидам погрешно разбран не ти викам да го земеш послабиот, ама па и не мора да се држиш како слеп за стап дека мора да го имаш новиот
Da te razbiram apsolutno, ali ako razlikata e samo ova wifi6
prviot e 1300, drugiot so wifi6 e 2250, nov ured nemam ni eden povejketo i mi se i na 2.4ghz
klimi,kamera,smart uredi(tv i 2xps se na lan) itn no dobro e sto ruterot 2te i 2.4 i 5ghz rabotat paralelno ...
pa kakov sto imas ured koj ima 5ghz ke odi na 5ka
vo igra vleguva i ovoj tp link
Archer C6 V2.8
no ista cena e so mercusot so ima wi-fi6
 
Член од
6 ноември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
12
Zdravo
Imam ruter mercusys mw325r. Mi se resetira ruterot i sega e otkluceno wifito i nema ime. Kako da go smenam imeto i da stavam pass, a nemam stiker so user i password.
tenkju
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.256
Поени од реакции
4.652

Kajgana Shop

На врв Bottom