Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.410
Ja bi kupil tp link dual band ruter i bi go koristel nego za povrzuvanje na site uredi.
Барај да ти го сменат со Ubee evw32c (таков мислам дека даваљт за истата услуга), колку што гледам има dual band :)
 
Член од
30 јануари 2021
Мислења
105
Поени од реакции
89
Барај да ти го сменат со Ubee evw32c (таков мислам дека даваљт за истата услуга), колку што гледам има dual band :)
Фала , сега видов дека ги имаат и тие модеми , а и згодно е што потоа и на 5Ghz можеш да менуваш опсег.Ај да видиме што ќе одговорат
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.729
Поени од реакции
11.801
Фала , сега видов дека ги имаат и тие модеми , а и згодно е што потоа и на 5Ghz можеш да менуваш опсег.Ај да видиме што ќе одговорат
Што одговорија? Да смениш договор?
 
Член од
30 јануари 2021
Мислења
105
Поени од реакции
89
Што одговорија? Да смениш договор?
Не издржав се јавив сношти и некоја дежурна девојка ми вели дека сега ќе проба да смени , да влези во модемот , па и објаснав дека тоа не можи со овој модел бодејки е сингл бенд и не подржува , па после консултации со некое техничко лице таму потврдија дека сум во право.И објаснав дека работам online со голем пренос на дата податоци , па ми каќа дека денес ќе ме контактираат.Еве ги чекам па ќе ве апдејтирам како заврши
 
Член од
30 јануари 2021
Мислења
105
Поени од реакции
89
update
Го испорачаја Ubee 32 и си наплатија 500 ден бидејќи замената е на мое барање.
Ама се е во ред сега на боксот имам 49Мбс исто како на лан портот
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.351
Поени од реакции
4.808
Decki edno prasanje moze nekoj ke moze da pomogne. Se mislam pomegu dva rutera koi se navidum dosta slicni vo opciite (za zal nieden od niv nema poddrska za openWRT ili dd-wrt) no imaat i nekoi razliki. Cenata na dvata im e ista pa ne znam za koj poprvo da se odlucam

Opcija 1 (asus tuf ax5400): https://www.asus.com/se/Networking-IoT-Servers/WiFi-Routers/ASUS-Gaming-Routers/TUF-Gaming-AX5400/
kako prednosti koi gi sogleduvam na istiot spored specifikaciite se podobrata poddrska na VPN i link aggregation na WAN portata

Opcija 2 (tp-link archer ax73): https://www.tp-link.com/se/home-networking/wifi-router/archer-ax73/
osven sto ima skoro se sto mi treba imase dosta dobri recenzii na internet, a i sum imal pozitivno iskustvo so tp-link vo minatoto pa zatoa se naoga na listava

sekoj sovet ili iskustvo e dobredojdeno

od privatnite uredi samo eden mi e na VPN (raspberry za download na torrenti) se ostanato si odi bez vpn (no moze da go smenam toa ako mi poddrzuva ruterot)
e sega ako veke go prefrlam VPNot na router ne sum siguren kako bi funkcioniralo so sluzbenite laptop koi treba da bidat povrzani na dva zasebni VPNa od toj sto privatno go koristam doma. Taka sto toa mi e najgolemiot problem. Taka i naletav na Asusot kako router ama nikogas ne sum gi koristel do sega pa ne znam sto da ocekuvam. A ovie imaat dosta primamliva cena pa ne mi se odi na nesto poskapo za dzabe.
Momentalniot sto go koristam e sranje od router i dojde od operatorot, ama zasto go menuvam operatorot novive ne davaat nivni router ti davaat kompletna sloboda sam da si odberes sto sakas.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Се приклучив на Телекабел оптика 150/150. Но не добивам 150 Mbps. На LAN добивам 95 Mbps, но на Wi-Fi на лаптоп добивам само 50, на телефон до 30 Mbps. Знам оти ми треба гигабитен рутер за оваа брзина. Предложете некој добар рутер до 4.000 ден. некој шо има искуство или нема. Разгледував низ продавниците ги има неколку: Huawei, Xiaomi, Tenda, TP-Link, Asus. Има Huawei во Анхоч наводно до 3 Гигабита брзина достигнува. Дали треба да биде 5 GHz за таа брзина или може и 2.4 GHz рутер.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.410
Се приклучив на Телекабел оптика 150/150. Но не добивам 150 Mbps. На LAN добивам 95 Mbps, но на Wi-Fi на лаптоп добивам само 50, на телефон до 30 Mbps. Знам оти ми треба гигабитен рутер за оваа брзина. Предложете некој добар рутер до 4.000 ден. некој шо има искуство или нема. Разгледував низ продавниците ги има неколку: Huawei, Xiaomi, Tenda, TP-Link, Asus. Има Huawei во Анхоч наводно до 3 Гигабита брзина достигнува. Дали треба да биде 5 GHz за таа брзина или може и 2.4 GHz рутер.
Знаеш дека за да се постигне брзината која ја сакаш не треба само рутерот да ја поддржува туку и уредите кои се поврзани (и тие да бидат 5GHz компатибилни), така?

Како и да е, купувај рутер кој поддржува и 5GHz, со 2.4 не очекувај голема брзина.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
749
Поени од реакции
1.027
Се приклучив на Телекабел оптика 150/150. Но не добивам 150 Mbps. На LAN добивам 95 Mbps, но на Wi-Fi на лаптоп добивам само 50, на телефон до 30 Mbps. Знам оти ми треба гигабитен рутер за оваа брзина. Предложете некој добар рутер до 4.000 ден. некој шо има искуство или нема. Разгледував низ продавниците ги има неколку: Huawei, Xiaomi, Tenda, TP-Link, Asus. Има Huawei во Анхоч наводно до 3 Гигабита брзина достигнува. Дали треба да биде 5 GHz за таа брзина или може и 2.4 GHz рутер.

ако е овој тој, 2400 мпбс на 5Гхз, 570 мпбс на 2.4 Гхз
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Знаеш дека за да се постигне брзината која ја сакаш не треба само рутерот да ја поддржува туку и уредите кои се поврзани (и тие да бидат 5GHz компатибилни), така?

Како и да е, купувај рутер кој поддржува и 5GHz, со 2.4 не очекувај голема брзина.

ако е овој тој, 2400 мпбс на 5Гхз, 570 мпбс на 2.4 Гхз
Ако купам рутер со гигабит брзина, може ли на Wi-Fi на лаптоп да добијам 150Mbps, мојот лаптоп поддржува до Гигабит брзина, телефонот не верувам да поддржува на Wi-Fi до 150, сепак еве пример овој Huawei за 4.000 има значи и 5 GHz i 2.4 GHz и значи можам да си бирам кое сакам, на Гугл пишува дека и на 2.4 GHz можам да добијам брзина 450-600 Mbps, како што знам 2.4 GHz e подобро бидејќи има појак сигнал преку sидови. Овој Huawei од 4.000 од Анхоч да го купам ке ми заврши ли работа? Мојот сегашен рутер е Tenda пишува дека оди до 300/150 Mbps.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
749
Поени од реакции
1.027
Ако купам рутер со гигабит брзина, може ли на Wi-Fi на лаптоп да добијам 150Mbps, мојот лаптоп поддржува до Гигабит брзина, телефонот не верувам да поддржува на Wi-Fi до 150, сепак еве пример овој Huawei за 4.000 има значи и 5 GHz i 2.4 GHz и значи можам да си бирам кое сакам, на Гугл пишува дека и на 2.4 GHz можам да добијам брзина 450-600 Mbps, како што знам 2.4 GHz e подобро бидејќи има појак сигнал преку sидови. Овој Huawei од 4.000 од Анхоч да го купам ке ми заврши ли работа? Мојот сегашен рутер е Tenda пишува дека оди до 300/150 Mbps.
незнам каков лаптоп имаш гигабит верватно за лан е, и колкава одалеченост зидови ама со тој рутер сигурно подобри брзини ке имаш
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.351
Поени од реакции
4.808
Се приклучив на Телекабел оптика 150/150. Но не добивам 150 Mbps. На LAN добивам 95 Mbps, но на Wi-Fi на лаптоп добивам само 50, на телефон до 30 Mbps. Знам оти ми треба гигабитен рутер за оваа брзина. Предложете некој добар рутер до 4.000 ден. некој шо има искуство или нема. Разгледував низ продавниците ги има неколку: Huawei, Xiaomi, Tenda, TP-Link, Asus. Има Huawei во Анхоч наводно до 3 Гигабита брзина достигнува. Дали треба да биде 5 GHz за таа брзина или може и 2.4 GHz рутер.
2.4 ќе ти покрие поголема површина (подалеку ќе имаш конекција), на 5гхз ќе имаш далеку поголеми брзини

тоа што плаќаш 150/150 не значи дека толку и добиваш, имаш загуба, оптовареност на мрежа и слично
Брзини од околу 100мбпс ти се одлични, друго тие максимални брзини очекувај ги на Лан, вифи колку подалеку од рутерот послаба брзина ќе имаш

кога јас би биралод наведените Тп-линк би ми биле како фаворити (иако и асус би погледнал што нудат), како што гледаш погоре и јас прашав за мислење помеѓу овие производители, со асус сум немал искуство за рутери, а тп-линк одлично се покажал до сега кога сум имал работа со нив
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.304
Поени од реакции
3.674
update
Го испорачаја Ubee 32 и си наплатија 500 ден бидејќи замената е на мое барање.
Ама се е во ред сега на боксот имам 49Мбс исто како на лан портот
Druze kazi kako e ubee vo sporedba so stariot tc7200.???
Ima razlika...???
Sakam da zvonam 1234, skoro 1mesec zafrkava na wi fi (smeniv fix,kanali povejke sto se slobodni )ne biva prethodno 4 god,rabotese bez problem.ni lan ni wi-fi
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Што мислите за овој, под-бренд на TP-LINK, во една продавница ми го нудат, многу добар бил за 2700. Да го купувам ли?

Mercusys AC1900 Wireless Dual Band Gigabit Router 6 antennas
1645286670301.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom