Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
30 јануари 2021
Мислења
105
Поени од реакции
89
Druze kazi kako e ubee vo sporedba so stariot tc7200.???
Ima razlika...???
Мене ми функционира одлично. Досега се е е во ред , веќе месец и половина го користам и задоволен сум.Ги поделив уредите на 2,4 и 5 и си ги добивам потребните брзини.Мислам дека е многу подобар од tc7200
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.110
Поени од реакции
4.463
Што мислите за овој, под-бренд на TP-LINK, во една продавница ми го нудат, многу добар бил за 2700. Да го купувам ли?

Mercusys AC1900 Wireless Dual Band Gigabit Router 6 antennas
Прегледај го приврзокот 322575
Еве повеќе инфо за истиот https://gagadget.com/en/91075-mercusys-mr50g-review-the-router-you-are-looking-for-amp/

Зависи што ти треба ама јас не би го земал
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.976
Поени од реакции
33.074
Што мислите за овој, под-бренд на TP-LINK, во една продавница ми го нудат, многу добар бил за 2700. Да го купувам ли?

Mercusys AC1900 Wireless Dual Band Gigabit Router 6 antennas
Прегледај го приврзокот 322575
Ако не ти е проблем да платиш уште некој денар повеќе, земи си го Huawei AX3, или уште подобро Pro верзијата (подобар процесор, и по 2 засилувачи на секоја фрекфенција, спроедено со обичниот што има само 2, по еден на секоја фрекфенција).

Нa Mercusys (на овој модел со Wifi 6) не ми се допаѓа процесорот, инаку е најефтин рутер со овие спецификации.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Ако не ти е проблем да платиш уште некој денар повеќе, земи си го Huawei AX3, или уште подобро Pro верзијата (подобар процесор, и по 2 засилувачи на секоја фрекфенција, спроедено со обичниот што има само 2, по еден на секоја фрекфенција).

Нa Mercusys (на овој модел со Wifi 6) не ми се допаѓа процесорот, инаку е најефтин рутер со овие спецификации.
Веќе уште од задвчера нарачав Xiaomi од Анхоч, последен им беше. Ги фалат Xiaomi добри биле.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
695
Дечки едно лаик прашање

Се вселив во куќа на два спрата, во која што си го префрлив интернетот од А1 кој што го користев на претходна локација.

Кога дечките беа тука да средат им кажав да го наместат модемот на втор спрат, но на прв спрат да додадат уште еден ресивер за тв. Више во куќата т.е. на таванот имало коаксијален кабел од претходниот провајдер, па се искористи истиот, само што се пушти кабелот до втор спрат.

Е сеа, после тоа ми текна дека ќе ми требат рутер и на прв спрат, поради што не е добро wifi-то застапено насекаде во долниот спрат, па најдов коаксијален кабел кој што више бил спуштен до долу од претходниот провајдер, и дечкиве од А1 го искористија тој за вториот приемник долу

Прашањето ми е, дали ќе можам да го разделам тој кабел како што е разделен во горниот спрат (еден дел во приемник, друг дел во модем (кој што више го имам), за да имам подобра застапеност на wifi и во долниот спрат, и ако го направам тоа, дали ќе треба од А1 да се пушти или да се сетира додатната конекција во втор модем или не?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.110
Поени од реакции
4.463
Дечки малку глупо прашање ама ептен ме заебава веќе и спречува да работам нормално.
Сменив рутер дома (TP-Link Archer AX55) и се работи одлично на него освен мојот лаптоп.
Се конектира ама не добива никаков интернет.
Пинг кон гејтвеј работи кон ван порта исто работи

немам можност да се врзам на кабел, а уште подобра ствар е што на новиот рутер го врзав стариот и преку него добивам интернет на вифи на лаптопот ама со многу мала брзина
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.630
Поени од реакции
1.484
Дечки малку глупо прашање ама ептен ме заебава веќе и спречува да работам нормално.
Сменив рутер дома (TP-Link Archer AX55) и се работи одлично на него освен мојот лаптоп.
Се конектира ама не добива никаков интернет.
Пинг кон гејтвеј работи кон ван порта исто работи

немам можност да се врзам на кабел, а уште подобра ствар е што на новиот рутер го врзав стариот и преку него добивам интернет на вифи на лаптопот ама со многу мала брзина
Jas pred edno 3 meseci staviv tp link ruter(archer ax20) i ne mozev mojot wifi da go vidam samo na noviot laptop. Napraviv update na driveri za wifi kartica na laptop i se sredi.
Mislam deka i kaj tebe bi trebalo da bide nesto do driverite.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.110
Поени од реакции
4.463
Jas pred edno 3 meseci staviv tp link ruter(archer ax20) i ne mozev mojot wifi da go vidam samo na noviot laptop. Napraviv update na driveri za wifi kartica na laptop i se sredi.
Mislam deka i kaj tebe bi trebalo da bide nesto do driverite.
Ко божем аптодејт ми ама нормално Линукс секад има некој хак, баш ќе расчепкам да видам
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.087
Поени од реакции
2.184
Дечки малку глупо прашање ама ептен ме заебава веќе и спречува да работам нормално.
Сменив рутер дома (TP-Link Archer AX55) и се работи одлично на него освен мојот лаптоп.
Се конектира ама не добива никаков интернет.
Пинг кон гејтвеј работи кон ван порта исто работи

немам можност да се врзам на кабел, а уште подобра ствар е што на новиот рутер го врзав стариот и преку него добивам интернет на вифи на лаптопот ама со многу мала брзина
Стави статичка ип со гугл днс сервери
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.110
Поени од реакции
4.463
Стави статичка ип со гугл днс сервери
Пробав со статичка и Гугл днс како и днс од впн-от од работа ама не го реши тоа

Чудно е што јас добивам вифи од рутерот ама не и интернет пристап
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.087
Поени од реакции
2.184
Некој firewall да ен те зафркава пробај исклучи
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
376
Поени од реакции
182
Совет за рутер што може да покрие 200 квадрати објект и да биде квалитетна wifi мрежата :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.110
Поени од реакции
4.463
Совет за рутер што може да покрие 200 квадрати објект и да биде квалитетна wifi мрежата :)
Да сум на твое место не би се ослонил на еден рутер. Да видиш некое од овие што се mesh решенијта каде добиваш 2-3 уреди кои го пренесуваат сигналот меѓу себе.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
376
Поени од реакции
182
Да сум на твое место не би се ослонил на еден рутер. Да видиш некое од овие што се mesh решенијта каде добиваш 2-3 уреди кои го пренесуваат сигналот меѓу себе.
Има TP LINK со 2 гледам во Нептун, ама има позади само 2 LAN приклучоци ќе треба покрај тие 2 пак да ставам плус рутер за да поврзам камери,компјутер итн со кабел..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom