Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Дај ми линк ..
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Дечки имам рутер Tenda N300 и цело време ме зеза вифито. Пример 1 саат ќе е ок брзината на нетот а потоа срање се додека не направам фактори ресет. Еве некое време кај што имам пуштено кабел од рутер до лаптоп и така си функционира супер без никакви проблеми воопшто. Има некој лек или морам нов рутер?
 
Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Дечки имам рутер Tenda N300 и цело време ме зеза вифито. Пример 1 саат ќе е ок брзината на нетот а потоа срање се додека не направам фактори ресет. Еве некое време кај што имам пуштено кабел од рутер до лаптоп и така си функционира супер без никакви проблеми воопшто. Има некој лек или морам нов рутер?
Брзината ти варира на вифи и кога си до самиот рутер?

Вифито обично почнува да прави проблем доколку рутерот е неколку години. Пробај стави му дд-врт софтвер па доколку и понатаму го имаш проблемот веројатно ќе треба нов рутер.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
101
Дечки имам рутер Tenda N300 и цело време ме зеза вифито. Пример 1 саат ќе е ок брзината на нетот а потоа срање се додека не направам фактори ресет. Еве некое време кај што имам пуштено кабел од рутер до лаптоп и така си функционира супер без никакви проблеми воопшто. Има некој лек или морам нов рутер?
Пробај смени го каналот, ако не бидува ни тоа... како што ти кажа @the_butcher трк до продавница.
 
Член од
18 август 2021
Мислења
20
Поени од реакции
14
Дечки хелп...
Каде може да најдам LAN кабел што поврзува рутер со ресивер? За вториот ресивер што ни го дадоа од А1 за приклучок на ТВ сме го загубиле кабелот и не може да најдам нигде таков. Фала однапред на помошта
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.949
Поени од реакции
1.169
Дечки хелп...
Каде може да најдам LAN кабел што поврзува рутер со ресивер? За вториот ресивер што ни го дадоа од А1 за приклучок на ТВ сме го загубиле кабелот и не може да најдам нигде таков. Фала однапред на помошта
Vo sekoja it prodavnica , tehnomarket , setek itn ...
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Имаме два рутери дома на едниот од т хоме се е ок но на вториот Тенда има закачено само 3 уреди и не дава на нови уреди да се конектираат на него..Го ресетирав,го подесува одново и пак истиот проблем..
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
739
Поени од реакции
1.019
Имаме два рутери дома на едниот од т хоме се е ок но на вториот Тенда има закачено само 3 уреди и не дава на нови уреди да се конектираат на него..Го ресетирав,го подесува одново и пак истиот проблем..
треба да се јавиш, да ти го наместат во бриџ мод
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Во друга група е сетиран 192.168.2.1 е а сепак не дава на сите уреди да се закачат
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
739
Поени од реакции
1.019
Член од
30 јануари 2021
Мислења
105
Поени од реакции
89
Здраво дечки
Ако може да помогнете со совет или искуство со модем Technicolor TC7200.20.Го имам од А1 за кабловска/интернет/тел.Проблемот е што за Wifi нема паралелен или дуал бенд за 2.4GHz и 5GHz.Или на едното или на другото.Кога сум на 5GHz брзината ми е 50Мбс на андроид боксот за ТВ-то кое го користам за гледање 4к филмови.Ако е на 2.4GHz брзината е под 30Мбс.На 5GHz лаптопот е постар не подржува , телефонте се ок.Дали некој има искуство со А1 ако доставам барање дали ќе ми го заменат
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.488
Здраво дечки
Ако може да помогнете со совет или искуство со модем Technicolor TC7200.20.Го имам од А1 за кабловска/интернет/тел.Проблемот е што за Wifi нема паралелен или дуал бенд за 2.4GHz и 5GHz.Или на едното или на другото.Кога сум на 5GHz брзината ми е 50Мбс на андроид боксот за ТВ-то кое го користам за гледање 4к филмови.Ако е на 2.4GHz брзината е под 30Мбс.На 5GHz лаптопот е постар не подржува , телефонте се ок.Дали некој има искуство со А1 ако доставам барање дали ќе ми го заменат
Ja bi kupil tp link dual band ruter i bi go koristel nego za povrzuvanje na site uredi.
 
Член од
30 јануари 2021
Мислења
105
Поени од реакции
89
@galaxys
Во ред набавка на нов е опција , ама сепак утре ќе се јавам за замена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom