Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
3 септември 2020
Мислења
294
Поени од реакции
1.187
Дечки поздрав,значи овака,имам Fritz box 7560.
Е сега,пакетот ми е со 100мв/с, но секогаш е околу 60 или 70 мб/с.
Дсл кабелот е долг сигурно преку 3 метри,што ке ми препорачате,како да ја добијам потребната брзина? Техничарот беше во понеделник и кај неговиот уред имаше 109 мб/с.
Мислење ваше, да земам пократок кабел,да сменам рутер или?!
 

Attachments

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.064
Поени од реакции
3.211
Тоа што си го напишал се основни а не напредни знаења,јас побарав помош од напреден техничар кој мести мрежи и штелува рутери,ова твоево е чичо-Гугл знае и сега ќе си искуцам у браузерот,ова на мене ми е одамна познато,во секој случај благодарам на одговорот
Што има толку напредно па незнаеш да го поврзеш стварно не знам, да сум јас таму кај тебе без проблем би ја средил работата, на гугл овие работи ги учев пред повеќе од 5 години.

Значи вака твојот проблем е неможноста да влезеш внатре во вториот рутер, ти кажав да видеш која е адресата ама можеби рутерот си ја задржал старата адреса што не е проблем,
одеме со чекор 2 кој вели да му ја смениш адресата на вториот рутер РАЧНО, значи ќе го извадиш кабелчето од вториот рутер и ќе му влезеш кога не е поврзан со првиот рутер, потоа би требало да најдеш network>lan (така е кај мене на мојот модел твојот може да е нешто слично) и менуваш адресата како што сакаш, после тоа поврзи го како сакаш со кабел, без кабел итн.

Ако пак неќе, без повеќе детали и слиќички да видеме што како е ни госпоТ нема да ти помогне од далечина, ќе мораш да си викнеш некој да прорчка на лице место.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
ќе мораш да си викнеш некој да прорчка на лице место.
Каде на оваа корона друже....

А и постои нешто што се вика Remote Assist (Teamviewer, и слично), и нема у опште потреба од физичко присуство.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Каде на оваа корона друже....

А и постои нешто што се вика Remote Assist (Teamviewer, и слично), и нема у опште потреба од физичко присуство.
И те како има ако треба локално да се пристапи и сетира.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
И те како има ако треба локално да се пристапи и сетира.
Е што може локално да се сетира. On / Off, Restart i Reset :D

Едино ако мислиш каде поточно да се намести и да се поврзе соодветно ама тоа мислам дека нема кој не знае како да го направи.


Обично си има преку Browser или апликација да се сетира и среди!
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.064
Поени од реакции
3.211
Обично си има преку Browser или апликација да се сетира и среди!
На него баш тоа му е проблем, не може да си влезе на вториот рутер оти двата рутери имаат иста адреса и го носи на првиот,
и да најде некој „експерт“ тоа не може да му го среди од далечина, оти и тој експертот секогаш ќе го носи на првиот рутер (освен подолу),
значи мора некој физички кога не се поврзани двата рутери да му ја промени адресата на вториот рутер,
освен значи, ако вториот рутер го стави за прв, па тогаш некој да му ја промени адресата, а он после да ги замени пак.

@Turrican ако пак не знаеш да се снајдеш, симни anydesk и да му дадеш на @The Wild Boy да се помаче малку, ама никако немој да ги менуваш местата на рутерите оти онака ќе вика лесна работа.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ако двата рутери се на иста адреса, нека го ресетне едниот, па ако му смени адреса тогаш океј.

Иначе јас од мрежа и мрежни уреди немам многу чепкано рутери, Acess Points и екстендери па баш не се разбирам а и не сум во Скопје, инаку ќе пробав да помогнам.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.064
Поени од реакции
3.211
Ако двата рутери се на иста адреса, нека го ресетне едниот, па ако му смени адреса тогаш океј.

Иначе јас од мрежа и мрежни уреди немам многу чепкано рутери, Acess Points и екстендери па баш не се разбирам а и не сум во Скопје, инаку ќе пробав да помогнам.
Ти оти рече дека имало помош од далечина па затоа реков да се помачиш оти неговиот проблем не можеш да го решиш од далечина, ако рутерите се поврзани како што викаше дека му се поврзани.
 
Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Имам еден проблем,главниот рутер THOMSON ми е на вториот спрат од куќата и за да го појачам сигналот на први спрат си купив половен TP-LINK Access Point,го врзав со LAN-кабел за THOMSON-от и сега имам подобар интернет на првиот преку TP-LINK Access Point-от,меѓутоа не можам никако да влезам во Access Point-ot за да поставам лозинка и ново име,сега ми фигурира како отворена линија без лозинка,преку дефаулт IP-адресата фабричката на Access Point-ot не може да влезам никако ама влегувам на онаа од главниот рутер THOMSON (192.168.0.1)
Некој постручен у оваа област да помогне?
Кабелот што ги врзува двата рутери, извади го конекторот од првиот рутер и стави го во ПЦ/лаптоп. Види кој ти е дефолт гејтвеј и со таа ип адреса ќе пристапиш на рутерот. Доколку е иста како онаа на првиот рутер, кога ќе влезеш во сетап на вториот рутер смени ја лан ип адресата пример 192.168.5.1 нека биде бидејќи некогаш знае да си прават конфликт двата рутери ако имаат иста лан ип адреса.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Кабелот што ги врзува двата рутери, извади го конекторот од првиот рутер и стави го во ПЦ/лаптоп. Види кој ти е дефолт гејтвеј и со таа ип адреса ќе пристапиш на рутерот. Доколку е иста како онаа на првиот рутер, кога ќе влезеш во сетап на вториот рутер смени ја лан ип адресата пример 192.168.5.1 нека биде бидејќи некогаш знае да си прават конфликт двата рутери ако имаат иста лан ип адреса.
ОК,ќе пробам и ќе ти го кажам резултатот
 
Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
ОК,ќе пробам и ќе ти го кажам резултатот
п.с dhcp на вториот рутер треба да ти е исклучен, и кабелот што оди од првиот до вториот рутер, во вториот рутер треба да ти е во лан порт.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
п.с dhcp на вториот рутер треба да ти е исклучен, и кабелот што оди од првиот до вториот рутер, во вториот рутер треба да ти е во лан порт.
А ip-адреси да не ставам у штелот кај вториот рутер,самиот ќе ги најде или?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
А ip-адреси да не ставам у штелот кај вториот рутер,самиот ќе ги најде или?
А да ги пишеш двата модела по број и ознака? Па да се види и што софтвер има внатре и да ти се каже каде што да наместиш
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.064
Поени од реакции
3.211
А ip-адреси да не ставам у штелот кај вториот рутер,самиот ќе ги најде или?
УФ:tapp:

Да пребараше на гугл милион одговори ќе ти излезеа и ќе се оправеше до сега, ај уште еднш за последен пат да ти објаснам.

Исклучи го мрежниот кабел на вториот рутер (ТП линк ти беше) нека стои само во струја, после преку wireless или ако сакаш и со кабелче влези во рутерот преку 192.168.0.1
после отвори Network>LAN и можеби моделот да не е ист ама е нешто слично ќе се снајдеш ти пишува IP Address, ќе сменеш некоја друга бројка само немој 192.168.100.1 оти тоа е обично модемска адреса
( зависи и дали имаш модем, небитно ако немаш).
.

Гледаш кај мене од десната страна иаш и објаснување за се, можеби и кај тебе го имаш.

И тоа е тоа, само кај WAN треба да ти е Dynamic и воала проблемот е решен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom