Westworld

D

Daedalus

Гостин
Ја го глеав филмот многу одамна и некако ми е преголем turn-off темата. И покрај сите препораки одбивам да ја гледам. Забавен парк со каубојци роботи. Не знам како може тоа да биде интересно.
Доста тролаш. :X3:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
така, може, ако не ти е интересна никој не те тера да ја глеаш. Ако ги глеаш така површно работите како каубојци индијанци тогаш стварно не е за тебе серијава.
ја си сакам филмови со карате или љубавни
што има лошо у тоа?
а вестворлд е со роботи шо личат на луѓе, тоа се ворст кајнд оф роботи што служат исклучиво за намалување на буџетот на серијата,
коа ги видов сајлонците у прва епизода на галактика, дека личат ко луѓе, инстантно прекинав да ја глеам
се знае бе роботи какви треба да бидат:
да имат решетка место уста
да имат сијалички место очи
антени место уши
штипки место шаки
и тркалца место нозе

али не, ај ќе ги напраиме да личат ко луѓе,демек толку е напреднала роботикана, а у ствари ги мрзи малку ефекти да напраат
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.892
Поени од реакции
39.367
ја си сакам филмови со карате или љубавни
што има лошо у тоа?
а вестворлд е со роботи шо личат на луѓе, тоа се ворст кајнд оф роботи што служат исклучиво за намалување на буџетот на серијата,
коа ги видов сајлонците у прва епизода на галактика, дека личат ко луѓе, инстантно прекинав да ја глеам
се знае бе роботи какви треба да бидат:
да имат решетка место уста
да имат сијалички место очи
антени место уши
штипки место шаки
и тркалца место нозе

али не, ај ќе ги напраиме да личат ко луѓе,демек толку е напреднала роботикана, а у ствари ги мрзи малку ефекти да напраат
прво мислев озбилен си сеа видов дека тролаш, nice try(y)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
добро, ќе ја глеам
(ако игра јул Бринер)

немој сеа да ми кажете дека го нема у серијава
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Реков дека голем дел од теориите нема да бидат вистина но се повеќе како да ме дематира серијата. Од денешнава епизода пак како да имаше хинт дека Вилијам=Човекот во црно
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
ОК, глеав две епизоди.

Занатски е прилично издржана, а тоа се брои, пошто нели у уметноста не е важно што правиш, туку како тоа го правиш. На пример, не е важно дали филмот ти е за чудовишта или подрумски сталажи, битно е како ќе го напраиш. Експресијата. На кој начин ќе ги изразиш своите уметнички пориви, а не какви се тие по боја.
Тоа беше објективно.

Субјективно, не знам дали ќе ја догледам пошто не тролав погоре баш целосно околу темата.
Зашто у курац сите ебани филмови за роботи темата е грешка кај роботите и појавата на човечки особини кај нив. У секој ебан филм со роботи (добро де, у огромен дел од нив). Посебно у филмовите со роботи кај што се потрошиле нула пари за нивниот роботски изглед, со исприка дека личат на луѓе пошто роботиката напреднала у пичку матер.
Зашто луѓето коа ќе отидат у Вестворлд се понашаат цело време рационално со роботите, како да се луѓе? Се понашаат цело време in-character. Чак и оној ЕдХарис-он што иде 30 години таму. Зашто рол-плејаат цело време? Што кур има да им збориш - иди земи го одма тој сечи му ја главата извади скалпот. Он триста драми тука, па им збори, па им се заканува, па ги убива тие у околина, па го шета роботон...rofl. Иди директно по енд гејмот ебате, не кур губи време за џабе. Не се ни животни тоа, у курац, предмети се, алооо!!! Сите им се понашаат на роботите буквално цело време ко да се луѓе.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.330
Баш на „оној ЕдХарис“ не му е ендгејмот да иде да го земе одма тој и да му ја сече главата да му вади скалп.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
Баш на „оној ЕдХарис“ не му е ендгејмот да иде да го земе одма тој и да му ја сече главата да му вади скалп.
Добро бе, ја две епизоди глеав само.
Ако продужат вака у секој филм роботиве да се претвараат у луѓе, богами изглеа вистина ќе стане тоа вчера-завчера шо го кажа најпаметниот човек у свет - Стивен Хопкингс дека планетава ќе ја покорат роботи (или нуклеарно ќе сме ја уништиле) па да сме барале под хитно нова планета.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.330
Добро бе, ја две епизоди глеав само.
Ако продужат вака у секој филм роботиве да се претвараат у луѓе, богами изглеа вистина ќе стане тоа вчера-завчера шо го кажа најпаметниот човек у свет - Стивен Хопкингс дека планетава ќе ја покорат роботи (или нуклеарно ќе сме ја уништиле) па да сме барале под хитно нова планета.
Стивен Хопкингс јас не познавам, Хокинг можда, а околу заплетот.....
Ко прво серијава е римејк на филм од 73та, сите филмови за коишто ти зборуваш се дојдени по него, во 73та верувам темата била доста креативна и радикална, а серијата како римејк мора да се држи колку толку до изворниот материјал ако не се лажам.
Ко второ, проблемите со роботите се главно тие... стекнување човечки особини, моралниот аспект на нивната експлоатација, развој на свест кај истите, и други ствари што главно се вртат околу тоа.
Ете Ex Machina се занимаваше токму со тоа, и излезе феноменален филм, како што и засега е серијава.

Се останато што го пиша како зошто не идат да им го вадат скалпот директ и слично, ми е сувишно да го објаснувам... некако толку очигледно е дека парков не постои за богаташи да социјализираат со роботи, туку за да го доживеат дивиот запад па затоа се вика и Westworld а не Robotworld.
И ми зборуваш за буџет, и за штедење... буџетот за сезонава беше 100 милки.Тоа е Берик 10 милки од епизода, само за споредба ГоТ има 6.
Така што не се хостовите хуманоиди за да скратат на буџет, хуманоиди се зашто поентата на паркот е да се поврзеш со нив.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.476
Поени од реакции
79.598
Стивен Хопкингс јас не познавам, Хокинг можда, а околу заплетот.....
.
Алооо тој у количката бе....како не го знаеш?!:eek:[DOUBLEPOST=1479841643][/DOUBLEPOST]
Ко прво серијава е римејк на филм од 73та, сите филмови за коишто ти зборуваш се дојдени по
LoL 73-та нема шанси. Тогаш уште ни интернет немало а ни Стивен Хопкинг не ни бил роден.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.892
Поени од реакции
39.367
Добро бе, ја две епизоди глеав само.
Ако продужат вака у секој филм роботиве да се претвараат у луѓе, богами изглеа вистина ќе стане тоа вчера-завчера шо го кажа најпаметниот човек у свет - Стивен Хопкингс дека планетава ќе ја покорат роботи (или нуклеарно ќе сме ја уништиле) па да сме барале под хитно нова планета.
:pos::pos::pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom