Vip Net кабелски Интернет (Blizoo/Cabletel) - генерална дискусија

Член од
29 август 2008
Мислења
2.331
Поени од реакции
1.182
A1 eks vip(blizoo) docsis3.0 od denes gledam promeni so + kanali za UpStream
bea do sega samo2 na 32qam od denes 4 na 64qam
a isto i /downstream pocnuvaja so channel id 29
sega se 97 nagore*
 

Attachments

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.695
Поени од реакции
1.284
A1 eks vip(blizoo) docsis3.0 od denes gledam promeni so + kanali za UpStream
bea do sega samo2 na 32qam od denes 4 na 64qam
a isto i /downstream pocnuvaja so channel id 29
sega se 97 nagore*
За upstream барем кај мене веќе неколку месеци се 4 достапни и од мизерните 3 кома нешто, се качи на 5Mbps за прикачување ко што и ми следуваше...
А за симнување немам смена барем кај мене...

Да не планираат Docsis 3.1 да почнат да го нудат или дали има ова врска со оптичкиот интернет нешто?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.695
Поени од реакции
1.284
Дали нудат А1 оптика?
Имаш во некои градови нивни оптички пакети, но уште не се официјално објавени и не се достапни секаде... Треба да чепкаш у документи на сајтот за да видиш дека постојат ко такви пакетите...

Од оптика, единствено таа преку Телеком што ја користат во Комбо Лајт пакетите.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
739
Поени од реакции
236
Се мислам да ставам комбо пакет од А1.
Битен ми е интернетот, пакетот е 50/3.
Што искуство имате?
Тој пакет иде преку жицата за кабловска?
До сега сум на Телекабел.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
668
Поени од реакции
329
Се мислам да ставам комбо пакет од А1.
Битен ми е интернетот, пакетот е 50/3.
Што искуство имате?
Тој пакет иде преку жицата за кабловска?
До сега сум на Телекабел.
Da ide preku kabelot od kabelskata i ne e los......
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.695
Поени од реакции
1.284
Некој да има проблем со интернетов на замрзнативе изминативе денови, во реон Топанско поле?
Брзината треба до кај 100че да тера, ама очито посебно денес е проблем и до 30че да стигне... За прикачување, да не зборам...
И да, не симнувам ниту прикачувам ништо, нема превише уреди поврзано, стандард си е све, освен брзинава...

1576596813719.png
1576596850096.png
Автоматски споено мислење:

ps: рестарирањето на сите можни уреди и такви бакрачи више ми станаа стандардно и ми здосадија, така шо...
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.278
Поени од реакции
2.972
Овие а1 се НАЈТАПА интернет оператор во Македонија а и пошироко, 12 години сум со нив (уште од Cadis времето) се ребрендираа 5 пати ама од кога се а1 се ТАПАНАРИЈА тешка...буквално 6 месеци имам големи проблеми со нетот ( паѓа на секои 10 минути, навечер нема по неколку саати, пингот катастрофа ). Дојдоа 7-8 пати НИШТО не направија само пишуваат автоматизирани пораки "проблемите во вашиот реон се решени" и после 5 минути пак паѓа...на НИКОГО не му препорачувам да иде кај овие гомнари...не нудат услуга а бараат пари, исто вметнаа 500 ебани гига лимит на интернет сообраќај во 2019 од НИГДЕ НИКАДЕ клошарана...за 2 недели ми завршува договорот и НИКАД више со нив.
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.180
Поени од реакции
545
Овие а1 се НАЈТАПА интернет оператор во Македонија а и пошироко, 12 години сум со нив (уште од Cadis времето) се ребрендираа 5 пати ама од кога се а1 се ТАПАНАРИЈА тешка...буквално 6 месеци имам големи проблеми со нетот ( паѓа на секои 10 минути, навечер нема по неколку саати, пингот катастрофа ). Дојдоа 7-8 пати НИШТО не направија само пишуваат автоматизирани пораки "проблемите во вашиот реон се решени" и после 5 минути пак паѓа...на НИКОГО не му препорачувам да иде кај овие гомнари...не нудат услуга а бараат пари, исто вметнаа 500 ебани гига лимит на интернет сообраќај во 2019 од НИГДЕ НИКАДЕ клошарана...за 2 недели ми завршува договорот и НИКАД више со нив.
Дојди во Неотел темата :)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.388
Поени од реакции
9.610
Има некој друг проблем со интернетот на А1 овие неколку дена?

Едит:Веројатно кај мене е заебан рутерот :)
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.540
Поени од реакции
3.125
Дали на некој му кочат HD каналите на Близу?
Веќе 10 дена е исто.
Филм на HBO HD не можам да изгледам на раат. Го исклучив-вклучив апаратот за Близу, го извадив кабелот од штекер, му направив апдејт на Андроидот на ТВ, ги намесфив каблите што одат до апаратот и пак исто.
Проблемот не се реши.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.371
Поени од реакции
11.746
Дали на некој му кочат HD каналите на Близу?
Веќе 10 дена е исто.
Филм на HBO HD не можам да изгледам на раат. Го исклучив-вклучив апаратот за Близу, го извадив кабелот од штекер, му направив апдејт на Андроидот на ТВ, ги намесфив каблите што одат до апаратот и пак исто.
Проблемот не се реши.
Гарант проблем имаш со некој кабел, филтер или сл. Јави им се нека дојдат, кај мене беа минатата недела имав проблем со еден тв апарат, ставија филтри некој нови и се подобри телевизијата и интернетот.
1582366281692.png
предходно само до 10,2 идеше сеа иде и до 12мб
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
68
Поени од реакции
15
Добро гледам Телеком го дуплирал месечниот трансфер от 1Тb на 2Тb дечкиве од а1 мислат да дуплираат или ќе останеме со 500 гб трансфер.
 
На врв Bottom