V O L K S W A G E N

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
На голфовите а воедно и сите коли со слични димензии тешко дека ќе ставиш 225/50r17.Едино може да бутнеш некако 205/50 или 215/50.Верувај ако не е некое повисоко возило само ке добиеш стргање на гумите од подкрилата.
205 55R16 и 225 45R17 се стандардни димензии за Гољф катр. Не верувам дека ќе фаќа на поткрило со малку поголемки гуми, т.е. 225 50R17.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
205 55R16 и 225 45R17 се стандардни димензии за Гољф катр. Не верувам дека ќе фаќа на поткрило со малку поголемки гуми, т.е. 225 50R17.
195/65 r15 се стандарт друже немаш ниеден голф 4 со тие димензии а да се СТАНДАРД
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
фабрички димензии се тие што се излистани!
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako turis nekoi jaki 17ki bandazi so dobri gumi ke bides na nisan na sekoj vtor lopov vo gradov. Da ne ti ja ostavat kolata nekoj den na trupci.
:icon_lol:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.251
На голфовите а воедно и сите коли со слични димензии тешко дека ќе ставиш 225/50r17.Едино може да бутнеш некако 205/50 или 215/50.Верувај ако не е некое повисоко возило само ке добиеш стргање на гумите од подкрилата.



Другар,и јас мака мачев со 17ки а освен на лика со нашиве патишта губиш во сите други полиња:
-зголемена потрошувачка;
-страшно намалена комоција(тропање),посебно на нашите крш патишта;
-поголема оптеретеност на подвозјето и сите негови компоненти;

Ако сакаш само да ти е убава на изглед колата слободно,но со 16ки или 15ки правопропорционално добиваш многу повеќе на погорните наброени полиња.
Мојата астра е со 225/50 R17 (фабрички) и ниту струга на поткрилата ниту троши повеќе од пропишаното, на кривини со солидна брзина не занесува ич и има помал траг на кочење, сум возел поголема кола со 15ки гуми и во споредба на стабилност разликата е огромна, па 17ките не би ги мењал за ништо.

Единствено што е недостаток што се доста скапи гуми у споредба со 15, ама вредат за парите.
Последното нешто за што би се работело е изглед.

 
Член од
24 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
12
Мојата астра е со 225/50 R17 (фабрички) и ниту струга на поткрилата ниту троши повеќе од пропишаното, на кривини со солидна брзина не занесува ич и има помал траг на кочење, сум возел поголема кола со 15ки гуми и во споредба на стабилност разликата е огромна, па 17ките не би ги мењал за ништо.

Единствено што е недостаток што се доста скапи гуми у споредба со 15, ама вредат за парите.
Последното нешто за што би се работело е изглед.

Да,ама за разлика од ново возило,со тек на време капацитетот на амортизирање и висината на амортизерите за жал пропаѓаат.А во претходниот пост напишав дека може да се 50 или 55 високи ама 225 ако се широки тешко дека се сместуваат во секое подкрило.Астрата на пример Ј-моделот што го имаш ти го има и еден мој другар и сум приметил дека имаат доста широки подкрила.
П.С. не кажав ништо за безбедност дека не ги бива и за стабилност ама за помало хеџбек возило и те како влијаат на потрошувачка,забрзување и сл. башка што ако разликата во цена меѓу 16ки и 15ки гуми е многу мала,17ките се дупло поскапи.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
luge imam problem so sharan 1.9 TDI 110ks ponekogas mi cadi kako bel/plav cad masloto mi go trose, a kolata kompresija ima kako so treba pola zima e palev bez greaci mi izgorel osiguracot a jas ne ni znaev na pola kluc mi pali. dali ke go resam problemot so promena na semerinzi na ventili i nov dihtung na glava ? posto mislam deka ne se karikite, kolata si pali si vlece se kako so treba... mnogu vreme bese garazirana pa sega malku e razvoziv, a i ima uste eden problem ko ke e zagreana malku poke vergla za da zapali a ladna na pola kluc pali
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
luge imam problem so sharan 1.9 TDI 110ks ponekogas mi cadi kako bel/plav cad masloto mi go trose, a kolata kompresija ima kako so treba pola zima e palev bez greaci mi izgorel osiguracot a jas ne ni znaev na pola kluc mi pali. dali ke go resam problemot so promena na semerinzi na ventili i nov dihtung na glava ? posto mislam deka ne se karikite, kolata si pali si vlece se kako so treba... mnogu vreme bese garazirana pa sega malku e razvoziv, a i ima uste eden problem ko ke e zagreana malku poke vergla za da zapali a ladna na pola kluc pali
Смени го маслото како прво и види дали ќе го троши,стави му погусто 15-50 на пример..Измери компресија на моторот,ако е како што треба само карики ќе смениш,пошто може и една да е скината,пак ќе ти троши..Колку троши улје на колку км?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
Смени го маслото како прво и види дали ќе го троши,стави му погусто 15-50 на пример..Измери компресија на моторот,ако е како што треба само карики ќе смениш,пошто може и една да е скината,пак ќе ти троши..Колку троши улје на колку км?
Abe druze bagi mi bega maslo ako e od karika ne moze tolku da trosi ke go trosi samo toa so ke bidi na klipot zatoa se somnevam na semerinzite na ventilite. Kompresija i nemam potreba da meram pali kako benzinec cela zima na sabajle go palam do -25 isproban e
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Abe druze bagi mi bega maslo ako e od karika ne moze tolku da trosi ke go trosi samo toa so ke bidi na klipot zatoa se somnevam na semerinzite na ventilite. Kompresija i nemam potreba da meram pali kako benzinec cela zima na sabajle go palam do -25 isproban e
Може си начекал некое фалсификат масло,и го прави вода..Види да не ти тече од некаде,интеркулер ова-она,моторот масен ли е?Некој диктон да не има пуштено
 

Kajgana Shop

На врв Bottom