UEFA Champions League 2015/2016

Донев

На одмор
Член од
9 мај 2008
Мислења
32.719
Поени од реакции
46.738
CL.jpg
Се ближи почетокот на новата сезона од групната фаза на најелитното натпреварување во Европа, Лига на Шампиони. Ова ќе биде 61ва сезона од натпреварувањето, 24та откако беше ребрендирано. Вкупно 78 тимови се учесници, од вкупно 53 различни асоцијации. Од нив, само 32 имаат можност да учествуваат во групната фаза. Првото коло од групната фаза ќе се изигра на 15ти и 16ти септември. До тогаш, останува да ги дознаеме групите и да дискутираме за нашите очекувања за новата сезона.

Оваа година, домаќин на финалето кое ќе се одигра на 28.05.2016 ќе биде стадионот Сан Сиро во Милан.

1921990_w2.jpg
Актуелен шампион се Барселона кои во финалето го победија Јувентус со резултат 3-1. Сè уште ниту еден тим ја нема одбрането титулата откако се одржува по новиот формат од 1992, па пред почетокот на секоја сезона се поставува прашањето дали токму сега шампионот ќе успее во тоа.

FC-Barcelona-2015-UEFA-Champions-League-Winners-Wallpaper-by-Estoenlinea.oem_.com_.mx_.jpg

Почнувајќи од оваа сезона, воведени се неколку нови правила:
  • Шампионот од Лига Европа добива место во групната фаза доколку шампионот од ЛШ има обезбедено пласман и со лигашката позиција, или пак во плејоф доколку шампионот од ЛШ нема обезбедено место и преку позицијата во лигата.

  • Претходниот лимит од четири тимови од една асоцијација е зголемен на пет со што доколку шампионите од ЛШ и ЛЕ се од една од првите три асоцијации (но не од истата) и завршат надвор од топ 4, тоаш на тој што завршил на четвртата позиција не му се одзема правото на учество, како што беше до сега. Но, доколку шампионите на ЛШ и ЛЕ се од иста асоцијација и завршиле надвор од топ 4, тимот кој завршил четврти се префрла во Лига Европа.

  • Има промена во пополнувањето на садовите за извлекување на групата фаза. Од оваа сезона, во првиот сад ќе бидат сместени шампионите од првите седум асоцијации, плус актуелниот шампион, а доколку тој е и шампион во домашното првенство (како што е случајот со Барселона сезонава), тогаш се додава и шампионот од осмата асоцијација. Во вториот, третиот и четвртиот сад се распоредуваат останатите учесници според УЕФА коефициентите.


Па така, според сите нови правила, вака изгледа распоредувањето на тимовите:

CNXOzGVWIAAGxJi.jpg
Извлекувањето на групите ќе се одржи утре (27.08.2015) во 18:45. Ќе имаме прилика да го видиме неповторливиот Џани Инфантино кој повторно ќе не потсети на добро познатите правила при извлекување на групите, па нема потреба да ги пишуваме сега.


Па, кои ви се очекувањата за вашиот тим сезонава? Кои противници би ги сакале во групната фаза? Кои се фаворитите оваа година?

Еве го и интрото за новата сезона:

 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
5.787
Поени од реакции
5.967
Договорено беше од Валенсија да отворат...
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
21.574
Поени од реакции
46.552
Волфсбург :confused: кој ли ќе биде несреќникот само
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
12.758
Поени од реакции
21.293
Може да се паднат и ПСВ, Леверкузен, Динамо Киев и Малмо
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.522
Поени од реакции
57.422
Извлекувањето на групите ќе се одржи утре (27.08.2015) во 18:45.
Јас прочитав дека ќе биде од 17-45... :unsure:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.388
Поени од реакции
30.067
Мислам дека секој би сакал да го добие ПСВ како противник од првиот сад, а да го избегне Волсфург од четвртиот.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.500
Поени од реакции
3.940
Моја желба за групата на Барса

Барса
М. Јунајтед
Олимпијакос
Д. Загреб
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
5.787
Поени од реакции
5.967
Можна група :
Јувентус
Манчестер Сити
Севиља
Волфсбург

:D
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
21.574
Поени од реакции
46.552
Кој тоа договорил? :)
Во фан клуб Барса


И дај нека испаднат барем 2 шпански клуба во групна фаза... без врска ми е вака.
Па уште и кога ќе ги вкрстат во следна фаза, катастрофа. Како една година 5 Ел Класика што гледавме :D
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
5.787
Поени од реакции
5.967
Кој тоа договорил? :)
http://forum.kajgana.com/threads/
Овде прочитав . :)[DOUBLEPOST=1440625884][/DOUBLEPOST]
И дај нека испаднат барем 2 шпански клуба во групна фаза... без врска ми е вака.
Па уште и кога ќе ги вкрстат во следна фаза, катастрофа. Како една година 5 Ел Класика што гледавме :D
Фуфка а ? :свиркам:
 
На врв Bottom