Ubuntu 12.04 beta

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Не ми се десило ова додека користев Window$... Ако ништо не бива, одвој пола саат, деинсталирај и пак инсталирај.
--- надополнето: 28 април 2012 во 20:47 ---
Нека го забрише некој админ/модератор ''beta'' од насловот.
Видете, интернетот ми е спор и не можам повторно да го деинсталирам. Овој убунту денес кај другар ми го инсталирав, па друг ден пак ќе идам, затоа кажете ми како правилно да го инсталирам wubi. Да не сум зфрешил во подесувањето? И плус кога ми се појавува црнилото нешто прави вака "трррм"(како некое тапанче)? Решение некое освен реинстал?
--- надополнето: 28 април 2012 во 21:15 ---
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1896406 Еве го мојот проблем.
 
S

Sagan

Гостин
Видете, интернетот ми е спор и не можам повторно да го деинсталирам. Овој убунту денес кај другар ми го инсталирав, па друг ден пак ќе идам, затоа кажете ми како правилно да го инсталирам wubi. Да не сум зфрешил во подесувањето? И плус кога ми се појавува црнилото нешто прави вака "трррм"(како некое тапанче)? Решение некое освен реинстал?
--- надополнето: 28 април 2012 во 21:15 ---
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1896406 Еве го мојот проблем.
Звукот е најверојатно нотификационен (кога приклучуваш или вадиш усб и сл.). Зашто не се обидеш со ставено цд или усб и да рестартираш, F12 и инсталирај го така наместо преку wubi.

Од усб ли инсталираш или со даемон? Брзината на нетот не е проблем, не инсталирај апдејти и софтвер за време на процесот, тоа можеш после преку апдејт менаџерот.
Ubuntu 11.10 Installation 10.png
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Звукот е најверојатно нотификационен (кога приклучуваш или вадиш усб и сл.). Зашто не се обидеш со ставено цд или усб и да рестартираш со F12 и инсталирај го така наместо преку wubi.

Од усб ли инсталираш или со даемон?
Прегледај го приврзокот 42570
Па јас ни со цд ни со усб не сум го инсталирал. Вака го инталирав: го довлоадирав со вуби и после отидив "reboot now" и толку беше. Иначе да не треба некое усб или цд да ставам? Јас не су ставал ништо.
 
S

Sagan

Гостин
Па јас ни со цд ни со усб не сум го инсталирал. Вака го инталирав: го довлоадирав со вуби и после отидив "reboot now" и толку беше. Иначе да не треба некое усб или цд да ставам?
Не те разбирам :icon_lol:

Еден начин е: го симнуваш .iso фајлот (~750Mb). Пошто е таков формат, за да можеш да пристапиш до wubi треба да користиш Daemon.

Или второ: со .iso фајлот правиш бутабилно цд или усб. За усб ти треба USB instaler, мало програмче.
Еве како се прави бутабилно цд http://www.ubuntu.com/download/help/burn-a-cd-on-windows
Еве како усб http://www.ubuntu.com/download/help/create-a-usb-stick-on-windows

Прво да расчистиме: го имаш ли симнато .iso фајлот на компјутер?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Иначе го пробав тоа Cinnamon шо им е на овие од минт, и ич не ми се свиѓа.Тоа дефалтното сеа што им е (Gnome, не MATE)е подобро него Gnome Shellot.
Ја си стаив пред некој ден Cinnamon, после многу заебанции што ги имав со PPA-то. Не е лош, али има доста багови... Највеќе ради тоа инсталирав и да средуем ствари и праќам репорти. Инаку, може многу добар да се напраи Cinnamon-от.
 
S

Sagan

Гостин
Ја си стаив пред некој ден Cinnamon, после многу заебанции што ги имав со PPA-то. Не е лош, али има доста багови... Највеќе ради тоа инсталирав и да средуем ствари и праќам репорти. Инаку, може многу добар да се напраи Cinnamon-от.
И на убунту го дава со шарени бои како на минт? :eek:
Едит: ти си модератор тука? Дај бе среди го насловоооот. Ееее :P

Гледам овде не е шарено :) Изгледа ја сум имал некој проблем. Иначе за нетбук не е ок, го покрива скоро целиот десктоп.

За тие што сакаат да го пробаат овој новитет на минт на убунту:
Код:
sudo add-apt-repository ppa:merlwiz79/cinnamon-ppa
Код:
sudo apt-get update
Код:
sudo apt-get install cinnamon cinnamon-session cinnamon-settings
1.jpg 2.jpg
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Не те разбирам :icon_lol:

Еден начин е: го симнуваш .iso фајлот (~750Mb). Пошто е таков формат, за да можеш да пристапиш до wubi треба да користиш Daemon.

Или второ: со .iso фајлот правиш бутабилно цд или усб. За усб ти треба USB instaler, мало програмче.
Еве како се прави бутабилно цд http://www.ubuntu.com/download/help/burn-a-cd-on-windows
Еве како усб http://www.ubuntu.com/download/help/create-a-usb-stick-on-windows

Прво да расчистиме: го имаш ли симнато .iso фајлот на компјутер?
Другар, јас не го симнував со ISO. Само wubi го покренав и го инсталирав, после идев на "reboot now" и толку. Не сум снимал ни на цд ни на усб. Ја да не сум се заебал. Сега иначе кога ми се појави розевото, стиснав шифт и одма отидов на тоа resume, resolve или не знам како беше и после нешто лоагираше и се пушти. После кога се одлогирав све по старо.

П.С ИСО не сум симнувал. Јас изгледа погрешно сум ја разбрал инсталацијава со вуби. Изгледа и со вуби треба цд или не? Колку што гледав на јутјуб со вуби не употребуваа цд
 
Г

Грејвдигер

Гостин
И на убунту го дава со шарени бои како на минт? :eek:
Едит: ти си модератор тука? Дај бе среди го насловоооот. Ееее :P

Гледам овде не е шарено :) Изгледа ја сум имал некој проблем. Иначе за нетбук не е ок, го покрива скоро целиот десктоп.
Не, немам проблем со приказот. Има други багови со некои функции и слично. Пример статусот на батеријата не го апдејтира и некој слични ситници, али важни.

Инаку, не сум ја тука модератор.

И ја го инсталирав од ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-stable, не од тој погоре.
 
S

Sagan

Гостин
Другар, јас не го симнував со ISO. Само wubi го покренав и го инсталирав, после идев на "reboot now" и толку. Не сум снимал ни на цд ни на усб. Ја да не сум се заебал. Сега иначе кога ми се појави розевото, стиснав шифт и одма отидов на тоа resume, resolve или не знам како беше и после нешто лоагираше и се пушти. После кога се одлогирав све по старо.

П.С ИСО не сум симнувал. Јас изгледа погрешно сум ја разбрал инсталацијава со вуби. Изгледа и со вуби треба цд или не? Колку што гледав на јутјуб со вуби не употребуваа цд
Аха, сега се разбравме... ова wubi... https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide Искрено, не ни знаев дека може на таков начин... Другар, не знам што да ти кажам, нека помага некој друг.

Мислев збориме за фајлот wubi внатре во .iso и бутабилно цд/усб. Не за програм преку кој се данлодира и инсталира истовремено.
wubi boot.png
--- надополнето: 29 април 2012 во 00:07 ---
За тие што сакаат да го пробаат овој новитет на минт на убунту:
sudo add-apt-repository ppa:merlwiz79/cinnamon-ppa
Код:
sudo apt-get update
Код:
sudo apt-get install cinnamon cinnamon-session cinnamon-settings
И ја го инсталирав од ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-stable, не од тој погоре.
Значи да, стабилната верзија е таа.
Код:
sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinammon-stable
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Аха, сега се разбравме... ова wubi... https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide Искрено, не ни знаев дека може на таков начин... Другар, не знам што да ти кажам, нека помага некој друг.

Мислев збориме за фајлот wubi внатре во .iso и бутабилно цд/усб. Не за програм преку кој се данлодира и инсталира истовремено.
Прегледај го приврзокот 42574
--- надополнето: 29 април 2012 во 00:07 ---Значи да, стабилната верзија е таа.
Код:
sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinammon-stable
Фала шо ме за*ба. Го деинсталирав. :D
Ама друг ден ќе одам кај другар ми и пак ќе пробам да го инсталирам. Јас викам да не сум згрешил во инсталацијата. Јас вака го подесив: Capture.PNG

и ова вака го подесив во Accessibility:
Capture.PNG


АЈДЕ ЛУЃЕ ПОМАГАЈТЕ БРЕ! :D
--- надополнето: 29 април 2012 во 07:53 ---
Фала шо ме за*ба. Го деинсталирав. :D
Ама друг ден ќе одам кај другар ми и пак ќе пробам да го инсталирам. Јас викам да не сум згрешил во инсталацијата. Јас вака го подесив: Capture.PNG

и ова вака го подесив во Accessibility:
Capture.PNG


АЈДЕ ЛУЃЕ ПОМАГАЈТЕ БРЕ! :D
Ме изнервира, го деинсталирав цел и нека иде у п*чк* мајчин*. :D
 
Член од
3 април 2012
Мислења
161
Поени од реакции
156
Go instalirav Ubuntuvo i sega ne znam kako da napravam da kucam kirilica. Help pl0x, i's a noob
 
Член од
3 април 2012
Мислења
161
Поени од реакции
156
Application>System tools>System Settings
И барај Keyboards и најдолу во табот Typying имаш Layout Settings
Успеав, фала.
Да не знаеш случајно шорткат за мењавање на фонтот преку тастатура, навикнат сум на видоусот.....
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Успеав, фала.
Да не знаеш случајно шорткат за мењавање на фонтот преку тастатура, навикнат сум на видоусот.....
Каде што ги местиш тастатурите т.е во табот Layouts, имаш копче Options, и ќе најдеш
 
На врв Bottom