Ubuntu 12.04 beta

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
Член од
3 април 2012
Мислења
161
Поени од реакции
156
Има ли некој начин да се ресетираат сите сетинзи и да се доведат до така како што биле кога го инсталирав?

Има ли ова нешто како system restore што е на windows?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
UBUNTU 12.04
Ова после 3 години е прва верзија на Убунту и воопшто на било која друга Линукс дистрибуција која автоматски не ми ја препозна интернет LAN (DHCP) конекцијата со BLIZOO, и рачно никако да ја наместам, неќе па неќе ...секоја им чест...
Ова истото се случува на 4 компјутери, од кои најстариот е 3.5 години а најновиот е само два месеца..
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Има ли некој начин да се ресетираат сите сетинзи и да се доведат до така како што биле кога го инсталирав?

Има ли ова нешто како system restore што е на windows?
Пробај преку DejaDup (го има снимено под дифолт) многу едноставен програм за бекап и сл. ствари.
--- надополнето: 15 мај 2012 во 12:10 ---
UBUNTU 12.04
Ова после 3 години е прва верзија на Убунту и воопшто на било која друга Линукс дистрибуција која автоматски не ми ја препозна интернет LAN (DHCP) конекцијата со BLIZOO, и рачно никако да ја наместам, неќе па неќе ...секоја им чест...
Ова истото се случува на 4 компјутери, од кои најстариот е 3.5 години а најновиот е само два месеца..
Јас користам близу и никогаш не сум имал проблем на Убунту со конекцијата, на последната верзија се нормално си работи.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Јас користам близу и никогаш не сум имал проблем на Убунту со конекцијата, на последната верзија се нормално си работи.
Вчера ги симнав и KUBUNTU 12.04 и XUBUNTU 12.04, за проба ги пуштив како live cd и се си работи од прва, без никакво подесување од моја страна, нетот си функционира одлично.
Така да ќе пробам повторно да го симнам убунтуто, но и нема потреба за тоа, преку кубунту или иксубунту online можам да надградам/прејдам на Убунту.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Вчера ги симнав и KUBUNTU 12.04 и XUBUNTU 12.04, за проба ги пуштив како live cd и се си работи од прва, без никакво подесување од моја страна, нетот си функционира одлично.
Така да ќе пробам повторно да го симнам убунтуто, но и нема потреба за тоа, преку кубунту или иксубунту online можам да надградам/прејдам на Убунту.
тоа е истото.. ти си имаш проблем со мрежната чим не ти ја детектира.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
тоа е истото.. ти си имаш проблем со мрежната чим не ти ја детектира.
Kaков проблем со мрежната!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????
... на кубунту у иксубунту го нема, и не се работи само за еден компјутер... пробав на четири како што пишав во првиот пост...
...и не се замарајте веќе со ова... решен е проблемот... повторно е симнато убунту!
Изгледа ебел некој лошо симнат дел.
 
S

Sagan

Гостин
UBUNTU 12.04
Ова после 3 години е прва верзија на Убунту и воопшто на било која друга Линукс дистрибуција која автоматски не ми ја препозна интернет LAN (DHCP) конекцијата со BLIZOO, и рачно никако да ја наместам, неќе па неќе ...секоја им чест...
Ова истото се случува на 4 компјутери, од кои најстариот е 3.5 години а најновиот е само два месеца..
тоа е истото.. ти си имаш проблем со мрежната чим не ти ја детектира.
Хм... ја пред малку се обидов кај еден другар да инсталирам 12.04 на компјутер. Интернет ВООПШТО не препозна, 3 саати се малтретирав. И тоа со ЦД од кое без проблеми инсталирав на 2 други лаптопи...

Пробав после тоа и со Минт 12 и пак исто! А истиот перфектно функционира на еден од компјутерите дома.
И на крај бев приморан да го вратам на нелиценциран Window$... (n)

Значи на лаптопи никогаш немам проблеми, додека на ова пц не сака и не сака...
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Прво ќе го пуштиш на Live CD и ќе идеш во Additional Drivers, и ќе му инсталираш потребните драјвери. И после тоа оди Install Ubuntu 12.04, ќе се инсталира со се драјверите и нема да има никаков проблем со интернетот.

Ако не, најди го потребниот драјвер на интернет и инсталирај си го сам, сите имаат фајл со инструкции. :)
 
S

Sagan

Гостин
Прво ќе го пуштиш на Live CD и ќе идеш во Additional Drivers, и ќе му инсталираш потребните драјвери. И после тоа оди Install Ubuntu 12.04, ќе се инсталира со се драјверите и нема да има никаков проблем со интернетот.

Ако не, најди го потребниот драјвер на интернет и инсталирај си го сам, сите имаат фајл со инструкции. :)
А како да симнеш и инсталираш драјвери преку лајв цд, кога проблемот со интернет конекцијата почнува од тука?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
А како да симнеш и инсталираш драјвери преку лајв цд, кога проблемот со интернет конекцијата почнува од тука?
Доаѓаат со убунтуто, добар дел ги има на CD-то.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Хм... ја пред малку се обидов кај еден другар да инсталирам 12.04 на компјутер. Интернет ВООПШТО не препозна, 3 саати се малтретирав. И тоа со ЦД од кое без проблеми инсталирав на 2 други лаптопи...

Пробав после тоа и со Минт 12 и пак исто! А истиот перфектно функционира на еден од компјутерите дома.
И на крај бев приморан да го вратам на нелиценциран Window$... (n)

Значи на лаптопи никогаш немам проблеми, додека на ова пц не сака и не сака...
шознам, ја баш денес форматирав лаптоп со икспе+12.04, вифито и вградената мрежна ги препозна отпрва..ама не се закачив на кабел.
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
И јас се решив да мигрирам на Убунту. Пред малку снимив дуал-бот windows 7/Ubuntu 12.04 да го тестирам, решен со тек на време комплетно да се префрлам на Убунту. Морам да признаам дека се разочарав. Очекував пред се брзина, ама некако ептен бавен ми е системот во споредба со Виндовс. Имам проблеми и со драјвери. Не ми го пронајде драјверот за графичката (Интел интегрирана) и за принтерот. Можеби и поради графичката имам чуство како се да е во slow motion. Ама што знам. Ке му дадам шанса уште некој ден и пробам да го оптимизирам на подобро.
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Морам да признаам дека се разочарав. Очекував пред се брзина, ама некако ептен бавен ми е системот во споредба со Виндовс. Имам проблеми и со драјвери. Не ми го пронајде драјверот за графичката (Интел интегрирана) и за принтерот. Можеби и поради графичката имам чуство како се да е во slow motion. Ама што знам. Ке му дадам шанса уште некој ден и пробам да го оптимизирам на подобро.
Ај и јас да дадам малку мислење..Значи неможи одма да го засакаш,дека и јас бев таков цело време,работиш на прозорецот, и сакаш одма да го замениш.Јас цели две години го работев со дуал бут,и јас така се разочарував,но кога навистина ко ќе почниш да го работиш ќе видиш дека е многу добра замена,освен за видео игри и никој да не ве лаже можело преку Wine,може но сепак Windows си е Windows.Не само шо е добра замена,значи можеш апликациите од прозорецот да ги работиш,од линуксот,потоа за брзината Можеби не ти е многу подржан компијутерот од страна на линукс но знам дека не си ни прв ни последен,јас го сакам изгледот и го имам нашминкано и имам премногу ефекти ставено на ортварање прозорец затворање и милиони други,па гајле нема,дури уште учам за изгледот,можеш да го направиш така што другите така оперативни системи да си го прчат ;)
Има и други многу работи кој ги може само линукс.
Јас еве неколку месеци го работам линукс како единствен ОС и покрај тоа што сум страсен гејмер,сепак сум линукс фан.Моја препорака ако го сакаш мора да се помачиш да го научиш бидејќи линукс не е линукс ако не седниш и да си го праеш каков што ти одговара.
позз :)
 
S

Sagan

Гостин
Апсолутно се согласувам со MoJsOoOo.
Јас се привикнував 4 месеци пред целосно да се префрлам на Убунту. На почетокот е бааѓи тешко, ама од денешна гледна точка сметам дека никогаш повеќе нема да ставам Window$ на мој компјутер.
Инаку почнаа да го решаваат проблемот со игри.

Мојсо го замолувам да ни сподели некои трикови за шминкање и ефекти :)
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.616
Поени од реакции
1.873
го имам нашминкано и имам премногу ефекти ставено на ортварање прозорец затворање и милиони други,па гајле нема
Дефинитивно треба да не научиш нешто во врска со тоа. Јас сум нуб на убунту.

Имам дуал бут од кога излезе 12.04 ама во последно време стално сум на убунтуто и се навикнав донекаде и ок ми е, само не знам основни работи да правам на убунту. Пример до пред некое време не знаев како да направам принт скрин. Мислам, ептен основни работи... Затоа ми треба да научам од некаде и од некого.
 
На врв Bottom