Ubuntu 12.04 beta

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
S

Sagan

Гостин
http://www.ubuntu.com/
Ubuntu 12.04 е во бета верзија и е достапен за симнување и тестирање. Официјално ќе биде пуштена на 26.04.2012 со поддршка од 5 години за индивидуални корисници и сервери.

ISO-големината сега е 750 МВ (само за на DVD CD или USB), достапен како 64 и 32-bit.

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Ubuntu 12.04 е во пробна верзија и е достапен за симнување и тестирање. Официјално ќе биде пуштена на 26.04.2012 со поддршка од 5 години за индивидуални корисници и сервери.

ISO-големината сега е 750 МВ (само за на DVD CD или USB), достапен како 64 и 32-bit.
што се софтвер работи на овој бубунту?
на пример Адобе ЦС4 ми треба фотошоп, акробат, илустратор и индизајн, башка плугинси за фотошоп за обработка на фотографии, аутокад, офис (посебно ексел) или нешто компатиблно да може да отвара и креира ексел фајлови

Не сум љубитељ на два ОС на компјутер а не знам ни колку се “моќни“ некои други опен сорс програми во стилот на Адобе.
ако има се ова - би го пробал то чудо!
 
S

Sagan

Гостин
Ја користам GIMP и Inkscape (добри замени за Photoshop и Illustrator).
Од офис, има соодветни програми за обработка на текст, презентации, математички калкулации и табели.
За друго не ми требало и не знам, се надевам некој поупатен ќе ти одговори.
калк.png
Користам Ubuntu Netbook Remix (10.04) така да офисот е застарен (LibreOffice наместо OpenOffice).
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.437
Поени од реакции
4.851
Let3 бидејќи си тапа за постпродукција и GIMP ќе ти заврши работа :pos:
Тоа плагините... ах вие битолчани, само со плагини знаете да работите, не знаете рачно да ја возите кривата или канал по канал да ги заситувате боите.

Убунту е ептен згодно за се освен фото и видео.
Обично Х.04 верзиите не се баш најиспеглани. Се цели кон иновација и напредни решенија кои подоцна биваат испеглани во Х.10 верзијата. Да не бев фотограф ќе користев Убунту на мојот компјутер.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Let3 бидејќи си тапа за постпродукција и GIMP ќе ти заврши работа :pos:
Тоа плагините... ах вие битолчани, само со плагини знаете да работите, не знаете рачно да ја возите кривата или канал по канал да ги заситувате боите.

Убунту е ептен згодно за се освен фото и видео.
Обично Х.04 верзиите не се баш најиспеглани. Се цели кон иновација и напредни решенија кои подоцна биваат испеглани во Х.10 верзијата. Да не бев фотограф ќе користев Убунту на мојот компјутер.
12.04 е LTS или Long Time Support и е наменета за бизнисите, така да многу пеглање ќе биде ударено.
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Баш вечер ќе направам апгрејд, па ќе видиме шо како..
 
S

Sagan

Гостин
Немој да правиш upgrade, прочитај прво дали е сигурно, бидејќи Cannonical знаат да заебават со upgraдите
Ако е од 11.10, тврдат дека е сигурно, ако е постара верзија само преинсталација од DVD/USB.
Почекајте до 26ти април...
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Немој да правиш upgrade, прочитај прво дали е сигурно, бидејќи Cannonical знаат да заебават со upgraдите
Ако е од 11.10, тврдат дека е сигурно, ако е постара верзија само преинсталација од DVD/USB.
Почекајте до 26ти април...
11.10 верзија е.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Ова HUD многу рано го воведоа и тоа во ЛТС верзија, барем да почекаа за октомвриската верзија, но што е тука е :) барем оваа верзија е фокусирана на стабилност.
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Од 11.04 работи на Unity desktop enviroment и е шит ако сака некој да користи 11.10 нека си го напраи на gnome јас така а и повеќето го користам што гледам на нет унити нема врска
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Од 11.04 работи на Unity desktop enviroment и е шит ако сака некој да користи 11.10 нека си го напраи на gnome јас така а и повеќето го користам што гледам на нет унити нема врска
Unity, Gnome3, Metro-то се сите исто срање демек touch ориентирани, арно ама ги заебаваат desktop корисниците
Барем ја знам две дистрибуции кои се доста добри т.е се повеќе Windows ориентирани работи се out-of-box
Zorin, што моментално ја користам
Ultimate Edition, користев претходно и навистина е добра, по некое време сигурно ќе се префрлам
и двете дистрибуции се базирани на Ubunty
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Пред некој ден заради љубопитност го надградив убунтуто во 12.04 бета, обично никогаш не користам бета верзија, и згрешив, новава верзија тешко работи на мојот "истрошен" компјутер. Често и за секоја грешка ми се појавува тоа досадно програмче apport кое испраќа bug reports, капак на се беше тоа што се погоди тој ден испадна последната флеш верзија од адоб која има критична грешка(која адоб одбива да ја реши), исто така забележав дека фајрфокс и хроме невообичаено многу ми лагуваат, на јутуб се замрзнуваат*(заради претходно нпоменетата грешка со флешот), но за среќа операта добро ми функционира :) Така да памет за мене (и за другите) да не се истрчувате да си го надоградите убунтуто пред да испадне финалната верзија. Сега го чекам 26 Април да испадне новата верзија на Лубунту и компјутерот да се препороди :D (ех да имав појак компјутер Јунити ќе прскаше :D )
 
S

Sagan

Гостин
Пред некој ден заради љубопитност го надградив убунтуто во 12.04 бета, обично никогаш не користам бета верзија, и згрешив, новава верзија тешко работи на мојот "истрошен" компјутер. Често и за секоја грешка ми се појавува тоа досадно програмче apport кое испраќа bug reports, капак на се беше тоа што се погоди тој ден испадна последната флеш верзија од адоб која има критична грешка(која адоб одбива да ја реши), исто така забележав дека фајрфокс и хроме невообичаено многу ми лагуваат, на јутуб се замрзнуваат*(заради претходно нпоменетата грешка со флешот), но за среќа операта добро ми функционира :) Така да памет за мене (и за другите) да не се истрчувате да си го надоградите убунтуто пред да испадне финалната верзија. Сега го чекам 26 Април да испадне новата верзија на Лубунту и компјутерот да се препороди :D (ех да имав појак компјутер Јунити ќе прскаше :D )
Ја пред три дена надградив. Два пати до сега пријавував багови, не е страшно, ама денес еден апдејт на системот од 240 MB упм... :mad: Unity никако не можам да го прилагодам, Ubuntu Tweak е без стандардните опции, а и Appearance е со мизерни подешавки.

Не требаше, ама морав ради проблеми со безжичниот. Строго препорачувам да се почека до 26ти!
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Ја пред три дена надградив. Два пати до сега пријавував багови, не е страшно, ама денес еден апдејт на системот од 240 MB упм... :mad: Unity никако не можам да го прилагодам, Ubuntu Tweak е без стандардните опции, а и Appearance е со мизерни подешавки.

Не требаше, ама морав ради проблеми со безжичниот. Строго препорачувам да се почека до 26ти!
Ќути, кога видов дека имам 380мб за надоградба ( а ограничен сум со простор:)) ми се сврти во глава :) Ти го препорачувам да го користиш MyUnity за модифицирање на Unity, Ubuntu Tweak е повеќе за чистење од непотребни пакети и сл.
 
На врв Bottom