Ubuntu 12.04 beta

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
S

Sagan

Гостин
Ќути, кога видов дека имам 380мб за надоградба ( а ограничен сум со простор:)) ми се сврти во глава :) Ти го препорачувам да го користиш MyUnity за модифицирање на Unity, Ubuntu Tweak е повеќе за чистење од непотребни пакети и сл.
И кај тебе Ubuntu и Ubuntu 2D ги дава исто, или Gnome користиш?
Еве сега гледам MyUnity кажува дека сум на 2D а кога се логирам гледам дека не сум... :(
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
И кај тебе Ubuntu и Ubuntu 2D ги дава исто, или Gnome користиш?
Еве сега гледам MyUnity кажува дека сум на 2D а кога се логирам гледам дека не сум... :(
Не користам Unity2D бидејќи ми е бавно, користам LXDE (инаку имам инсталирано и XFCE, E17, Gnome Classic, Fluxbox и заради тоа повеќе мб имам за надоградба), кога користиш U2D, повеќето од опциите во MyUnity се оневозможени. Инаки разликите помеѓу 3Д и 2Д верзијата се минимални, кај 2Д иконите во лентата не можеш да ги подредуваш како сакаш и ред други работи.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Не користам Unity2D бидејќи ми е бавно, користам LXDE (инаку имам инсталирано и XFCE, E17, Gnome Classic, Fluxbox и заради тоа повеќе мб имам за надоградба), кога користиш U2D, повеќето од опциите во MyUnity се оневозможени. Инаки разликите помеѓу 3Д и 2Д верзијата се минимални, кај 2Д иконите во лентата не можеш да ги подредуваш како сакаш и ред други работи.
Unity е нешто најсрање икад измислено од тимот на Ubuntu.Поглупо нешто амин.увек кога инсталирам>gnome shell>и тогаш користам.Исто тоа global appmenu нервира многу, посебно коа пробуваш друг environment.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Unity е нешто најсрање икад измислено од тимот на Ubuntu.Поглупо нешто амин.увек кога инсталирам>gnome shell>и тогаш користам.Исто тоа global appmenu нервира многу, посебно коа пробуваш друг environment.
На какви маки сум бил да знаеш кога на Убунту не можеше да се инсталира као шо треба Гном 3, на 10.10 или 11.04 беше тоа... едвај чекав да искочи следната верзија, али па и се навикнуваш на Јунити. Гледам има доста што го користат.
 
S

Sagan

Гостин
На какви маки сум бил да знаеш кога на Убунту не можеше да се инсталира као шо треба Гном 3, на 10.10 или 11.04 беше тоа... едвај чекав да искочи следната верзија, али па и се навикнуваш на Јунити. Гледам има доста што го користат.
Кога почнав да користам Убунту, почнав со Gnome3. На почеток ми беше интересно, ама по некое време видов дека левиот агол за активности ми создава тикови :pos:

Gnome classic ми е непрактичен за нетбук заради долната лента која ми зазема дргоцено место, така да на крај се префрлив на Unity. Сега од такт ме вади кога на броузерот сакам да одам Back на стрелката, а оно ќе изрипи ланчерот.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Мене ми е супер да го користам Unity, но проблем ми е што компјутерот ми е многу слаб за тоа. Инаку Unity е супер интерфејс, на почеток е малку чуден но потребно е време за да се сменат некои навики.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
На какви маки сум бил да знаеш кога на Убунту не можеше да се инсталира као шо треба Гном 3, на 10.10 или 11.04 беше тоа... едвај чекав да искочи следната верзија, али па и се навикнуваш на Јунити. Гледам има доста што го користат.
ја имам едно пц кај што неможам да апгрејднам од 10.04(т.е чекам 12.04, само LTS)и има gnome-shell package на него, али 2.28 е.колку само срање било :D
 
S

Sagan

Гостин
:facepalm:
А да направам чиста инсталација до недела? Вака со апдејтиве неколку пати ќе го симнам...
Screenshot from 2012-04-19 00:01:14.png
 
S

Sagan

Гостин
Xubuntu (Xfce) работна средина на netbook со 12.04.
Код:
sudo aptitude update && sudo aptitude install xubuntu-desktop
Screenshot - 04202012 - 04:25:12 PM.png
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Xubuntu (Xfce) работна средина на netbook со 12.04.
Код:
sudo aptitude update && sudo aptitude install xubuntu-desktop
Прегледај го приврзокот 42295
ја откако го апгрејднав убунтуто на 12.04 за да се упали дупло повеќе време му треба..

додека лубунту апгрејднав, се гаси у 2 сек.палење испод 30(na P4, SATA2 HDD)
 
S

Sagan

Гостин
ја откако го апгрејднав убунтуто на 12.04 за да се упали дупло повеќе време му треба..

додека лубунту апгрејднав, се гаси у 2 сек.палење испод 30(na P4, SATA2 HDD)
Ја откако инсталирав Xfce работна средина, палењето иде дупла побрзо, а се гаси за 3-4 секунди (y)
99% сум сигурен дека на 26ти ставам чиста инсталација на Xubuntu :vozbud:

Инаку да, некако повеќе време му треба на 12.04 да се крене.
 
S

Sagan

Гостин
Излезе, излезе!!! :icon_lol:
Screenshot at 2012-04-26 16:21:42.png

Може ли некој добар модератор да го избрише зборчето ''beta'' од насловот, да не се отвора посебна тема?
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Ајде аирлија нека ни е, најдобра верзија на Убунту досега. :)
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Страната им падна, цел ден не беше достапна, али затоа на releases.ubuntu.com го имаше уште од 2 саат.
 
S

Sagan

Гостин
Страната им падна, цел ден не беше достапна, али затоа на releases.ubuntu.com го имаше уште од 2 саат.
Хм... од сабајле два пати проверував, све беше ок. А и пред саат време, кога симнував...

Иначе, да потсетам дека денес се достапни за симнување и уште три други верзии на Ubuntu 12.04 LTS:

Lubuntu, light-верзија наменета претежно за постари компјутери со слаба конфигурација (RAM од 128 Mb па нагоре).

Xubuntu, средно-light-верзија со Xfce работна околина (работи и на компјутери со 128 Mb RAM, ама се препорачува 512 за целосни перформанси).

Kubuntu, верзија на Ubuntu што користи KDE plasma работна околина.


И секако, за од прилика еден месец ќе биде готов и Linux Mint 13 со (како што разбрав) Cinnamon работна средина како дифолтна, покрај MATE и gnome.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom