Ubuntu 12.04 beta

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Хм... од сабајле два пати проверував, све беше ок. А и пред саат време, кога симнував...

Иначе, да потсетам дека денес се достапни за симнување и уште три други верзии на Ubuntu 12.04 LTS:

Lubuntu, light-верзија наменета претежно за постари компјутери со слаба конфигурација (RAM од 128 Mb па нагоре).

Xubuntu, средно-light-верзија со Xfce работна околина (работи и на компјутери со 128 Mb RAM, ама се препорачува 512 за целосни перформанси).

Kubuntu, верзија на Ubuntu што користи KDE plasma работна околина.


И секако, за од прилика еден месец ќе биде готов и Linux Mint 13 со (како што разбрав) Cinnamon работна средина како дифолтна, покрај MATE и gnome.

Си работеше страната, али во моментот кога искочи LTSот падна скроз, дури и да ја отвореше Drupal ќе ти избацеше ерор.

Иначе го пробав тоа Cinnamon шо им е на овие од минт, и ич не ми се свиѓа.Тоа дефалтното сеа што им е (Gnome, не MATE)е подобро него Gnome Shellot.
 
S

Sagan

Гостин
Си работеше страната, али во моментот кога искочи LTSот падна скроз, дури и да ја отвореше Drupal ќе ти избацеше ерор.

Иначе го пробав тоа Cinnamon шо им е на овие од минт, и ич не ми се свиѓа.Тоа дефалтното сеа што им е (Gnome, не MATE)е подобро него Gnome Shellot.
Можно е. Не знам точно у колку по наше е пуштено.

За Cinnamon си дефинитивно у право, не знам што планира тој Ирецот Клемент, изгледа ефект како кај Ubuntu со Unity :facepalm: MATE ми е практичен за нетбукчиња, ланчерот се сокрива кога не е активен, ама gnome е закон за компјутери и лаптопи, практичен а и супер изгледа.
 
S

Sagan

Гостин
Едубунту го заборавив погоре. Инаку еве една едноставна споредба на статистиката од distrowatch у поглед на популарноста на топ-дистрибуциите и соодносот меѓу убунту и минт после претставувањето на јунити (окт 2010):
Screenshot at 2012-04-26 22:46:52.png Screenshot at 2012-04-26 22:47:19.png Screenshot at 2012-04-26 22:47:42.png Screenshot at 2012-04-26 22:48:03.png Screenshot at 2012-04-26 22:48:25.png

Од 2005 до 2010 Убунту води, со посети на страницата од 2000 до 2600 дневно. Откако Минт го презема првото место минатата година, популарноста расте кај повеќе дистрибуции, а за една година популарноста на Минт се удвојува.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Едубунту го заборавив погоре. Инаку еве една едноставна споредба на статистиката од distrowatch у поглед на популарноста на топ-дистрибуциите и соодносот меѓу убунту и минт после претставувањето на јунити (окт 2010):
Прегледај го приврзокот 42521Прегледај го приврзокот 42522Прегледај го приврзокот 42523Прегледај го приврзокот 42524Прегледај го приврзокот 42525

Од 2005 до 2010 Убунту води, со посети на страницата од 2000 до 2600 дневно. Откако Минт го презема првото место минатата година, популарноста расте кај повеќе дистрибуции, а за една година популарноста на Минт се удвојува.
Оваа е најНЕРЕЛАВНТНА страна за популарност и се однесува за популарност само на Distrowatch, оваа страна ги регистрира различните дистра и нивото на интерес на оваа страна. Исто така тие податоци не значат ама баш ништо. Порелевантни информации за популарност погледни тука.
 
S

Sagan

Гостин
Оваа е најНЕРЕЛАВНТНА страна за популарност и се однесува за популарност само на Distrowatch, оваа страна ги регистрира различните дистра и нивото на интерес на оваа страна. Исто така тие податоци не значат ама баш ништо. Порелевантни информации за популарност погледни тука.
Овој твојот линк... како да ми викаш да пуштам шител за да гледам објективни вести :icon_lol:
Значи, не зборам за број на компјутери со разни дистроа кои пристапуваат на различни страници, како Wikimedia на пример. Зборам за моменталниот интерес за дистрибуција, не за број на корисници на одредена дистрибуција.

Тоа што Мујо ја има Фата за жена, а по цел ден на ФБ манијачи по профилот на комшивката, не ја прави по автоматизам Фата популарна.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Овој твојот линк... како да ми викаш да пуштам шител за да гледам објективни вести :icon_lol:
Значи, не зборам за број на компјутери со разни дистроа кои пристапуваат на различни страници, како Wikimedia на пример. Зборам за моменталниот интерес за дистрибуција, не за број на корисници на одредена дистрибуција.

Тоа што Мујо ја има Фата за жена, а по цел ден на ФБ манијачи по профилот на комшивката, не ја прави по автоматизам Фата популарна.
:D:D Distrowatch го мери моменталниот интерес т.е кликови на таа страна за соодветната дистрибуција. На таа страна моментално Минт води, но до кога ке видиме ;) . Пред 2 години истото се случи но за момент PCLInuxOS го превзеде врвот но по месец дена од тој настан неславно заврши и беше на колапс целата дистрибуција. Инаку за Минт. очигледно е дека К.Лафебре има голема комуникација со заедницата, НО време е да се гледа кон иднината, минатото да се остави зад себе. Кај Убунту ми се свиѓа тоа што дистрибуцијата има лидерство во М.Шатлворт, амбиција и се стреми кон иднината (и во облаците :) не за џабе Марк бил во вселената :) ).
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
S

Sagan

Гостин
Го наоѓа Минтот коа инсталираш или сам си намести партиции?И ја сакам да ставам 12.04, ама сосе Минт и XP.
Идев директно install alongside Mint, пошто секад нешто иде наопаку кога се обидувам да направам партиции. Едноставно, не ги сфаќам сите тие подесувања / /home /root FAT32 XF4 бла бла :P
Три оперативни сакаш? :LOL:
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Идев директно install alongside Mint, пошто секад нешто иде наопаку кога се обидувам да направам партиции. Едноставно, не ги сфаќам сите тие подесувања / /home /root FAT32 XF4 бла бла :P
Три оперативни сакаш? :LOL:
не, дека тој компјутерот пред тоа имаше помалце рам сеа му докупив, па да видам дали ќе тера солидно на..

ЕДИТ: тој пц има лубунту(незнам шо зборам), сакам да видам дали го наоѓа за да можам да видам дали ќе тера на минт па да го бришам лубунтуто
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Луѓе, ај вака, да не отварам друга тема тука ќе прашам. Инсталирав Ubuntu 12.04 со wubi и сега ми е dual boot со windows 7. Ама кога го стартувам убунту ми се појавува некој ерор и се појавува розев екран. Росевото трае околу пола минува и после све ми е црнило. Што е проблемот? Ај ве молам за помош.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
пробај да стиснеш ентер кога е розево(почекај 5 секунди откако ќе се појави розевото, после ентер).после чекај.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
пробај да стиснеш ентер кога е розево(почекај 5 секунди откако ќе се појави розевото, после ентер).после чекај.
Фала многу, сега ќе пробам па ќе кажам.
--- надополнето: 28 април 2012 во 20:36 ---
пробај да стиснеш ентер кога е розево(почекај 5 секунди откако ќе се појави розевото, после ентер).после чекај.
Нејќе брат, стиснав ентер дури и неколку пати на розевото и после чекав околу 7-8 минути и ништо не се пушти. Што ќе е проблемот?
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Фала многу, сега ќе пробам па ќе кажам.
--- надополнето: 28 април 2012 во 20:36 ---

Нејќе брат, стиснав ентер дури и неколку пати на розевото и после чекав околу 7-8 минути и ништо не се пушти. Што ќе е проблемот?
шо графичка имаш?
 
S

Sagan

Гостин
Луѓе, ај вака, да не отварам друга тема тука ќе прашам. Инсталирав Ubuntu 12.04 со wubi и сега ми е dual boot со windows 7. Ама кога го стартувам убунту ми се појавува некој ерор и се појавува розев екран. Росевото трае околу пола минува и после све ми е црнило. Што е проблемот? Ај ве молам за помош.
Не ми се десило ова додека користев Window$... Ако ништо не бива, одвој пола саат, деинсталирај и пак инсталирај.
--- надополнето: 28 април 2012 во 20:47 ---
Нека го забрише некој админ/модератор ''beta'' од насловот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom