Ubuntu 12.04 beta

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
Член од
4 мај 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Мојсо го замолувам да ни сподели некои трикови за шминкање и ефекти :)
Дефинитивно треба да не научиш нешто во врска со тоа. Јас сум нуб на убунту.
Ова е најтешкиот одговор за мене, но од срце ќе се обидам да ви помогнам :)
Ако седнам да ви пишам за ова треба цел ден да ви кажувам за тие пусти ефекти.
Евеви баш такви ефекти какви што имам е сега скроз некои немам, па таму шо ги нема јас ги имам... тука сме.
HTML:
http://www.youtube.com/watch?v=zANp-RN2VlU&feature=related
Па јас му имам ставано Транспарентни прозорци ,околу маусот да има звезди итн.Откако ќе ге ги погледнете ВНИМАТЕЛНО видеото ќе ми кажите што поконкретно сакате кои ефекти па ќе ви обснам како Значи овие сите ефекти ви се од едно навитина јако програмче Compiz (Ccsm),Можете да го симнете од Убунту софтвер центарот,ќе го најдете под името Compiz,и потоа ќе го отворите терминал и напишете sudo apt-get install compiz-fusion-plugins-extra ,за да ги инсталирате додатоците за ефекти кој навистина се посебно добри.Отворетеја програмата и барајте ефекти има еден куп.Ако не вие нешто јасно обратетесе ќе ви кажам подетално.потоа може и да го преправите лаучерот и многу други работи видејтеја сами.
А за шминкањето барајте теми на Гугл.исто и икони,слезетеги кој ви одговараат,и ако не пише како да ги инсталираш,слезејтеја Ubuntu tweak,па преку неа можете да инсталирате теми и икони. Ова што ви го кажав е за Unity-Гном корисниците.Можете да инсталирате Гном шел,Кде.хфејс тие се многу подруги работни околини или нов свет на линукс :)
пзд (y)
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Изгледа проблемот кај мене бил до Unity. Се префлив на Unity 2D и одма добив плус во перформанси. Сега сум на Гном класик. Конечно задоволен од брзината. Буквално лета. :icon_lol:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Значи ова инженериве основни работи се` уште ги немаат средено.

Пуштам надградба на програми на лаптоп(че), го зарворам капакот, системот си заспива. Веќе верзии наназад е ова. И што ако нешто се зафркни оти заспива среде инсталирање?

Решенија има, ама не се практични. Наједноставно е додека се инсталира нешто да се оневозможи било какво заспивање, хибернирање или исклучување. И ова е лесно решливо ама ете не им е направено.
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Значи ова инженериве основни работи се` уште ги немаат средено.

Пуштам надградба на програми на лаптоп(че), го зарворам капакот, системот си заспива. Веќе верзии наназад е ова. И што ако нешто се зафркни оти заспива среде инсталирање?

Решенија има, ама не се практични. Наједноставно е додека се инсталира нешто да се оневозможи било какво заспивање, хибернирање или исклучување. И ова е лесно решливо ама ете не им е направено.
Тоа ти е линукс,од кога ќе го инсталираш немаш ништо,значи ти си го праеш,како што ти одговара,
и тоа убунту ти е дистрибуција која најмногу е поддржана од страна на лаптоп,ами замисли други дистрибуции.
видиго дизајнот во 2009,а види го сега каков е среден.
Сепак убунту направиа навистина голем Бум во линукс светот и се надевам ќе одат напред како што почнаа.
Поздрав!
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Само што го стаив на лаптопов преку Windows Installer-от и ептен е добро, smooth интерфејс, брзина, организираност. Стварно алал да им е, да ти е кеиф да го користиш :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.000
Поени од реакции
7.599
Само што го стаив на лаптопов преку Windows Installer-от и ептен е добро, smooth интерфејс, брзина, организираност. Стварно алал да им е, да ти е кеиф да го користиш :)
Поспор е преку wubi-то. Башка Unity не е баш мерка за брзина.
You don't know what speed is my young padawan.
Али да, убав ај кенди има. Организираност - мех. Unity е по хаотичен од Гном2 (прекина да постои) или од Cinamon/Mate (практично наследници на гном2)
--- надополнето: 13 јуни 2012 во 01:39 ---
Значи ова инженериве основни работи се` уште ги немаат средено.

Пуштам надградба на програми на лаптоп(че), го зарворам капакот, системот си заспива. Веќе верзии наназад е ова. И што ако нешто се зафркни оти заспива среде инсталирање?

Решенија има, ама не се практични. Наједноставно е додека се инсталира нешто да се оневозможи било какво заспивање, хибернирање или исклучување. И ова е лесно решливо ама ете не им е направено.
А виндоус поарен е. Стискам shut down - пишува shutting down, затварам капак - заспива. Отварам капам - се буди, продужува shutting down.
Смешки.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Поспор е преку wubi-то. Башка Unity не е баш мерка за брзина.
You don't know what speed is my young padawan.
Али да, убав ај кенди има. Организираност - мех. Unity е по хаотичен од Гном2 (прекина да постои) или од Cinamon/Mate (практично наследници на гном2)
--- надополнето: 13 јуни 2012 во 01:39 ---

А виндоус поарен е. Стискам shut down - пишува shutting down, затварам капак - заспива. Отварам капам - се буди, продужува shutting down.
Смешки.
Имаш право за болдов, еве приметувам на некои ствари се кочи, а не би требало, ако земеме у предвид дека лаптопов не е некој олд-тајмер, туку е солиден. Е сеа не знам, што е разликата меѓу инсталација преку wubi и инсталација преку CD/USB, т.е. преку бутирање од нив? Со wubi-во праиш као виртуелна партиција или нешто слично, затоа е поспоро? Ај малце појасни ако не ти е тешко..
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Ме интересира зошто кога инсталирам IDE на Ubuntu 12.04, независно дали е Eclipse, CodeBlocks или некое друго, дур го куцам кодот не прави highlight на некои резервирани зборови како int, float, double, class, кога ставам хедери #include - от не го бои, кога ќе отворам загради после циклус (for, while) не ги става сам заградите, додека пак на Windows 7 се тоа автоматски се случува. Треба јас да мењам нешто у options, се прави воопшто ова или во нешто друго е проблемот?
--- надополнето: пред 56 минути ---
И да, не знам зошто, дур куцам има некој delay, и кога куцам некогаш пребрзо се случува да не ми испечати 2 букви од 10 внесени. Каде да сетирам delay time, има нешто такво воопшто?
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Имаш право за болдов, еве приметувам на некои ствари се кочи, а не би требало, ако земеме у предвид дека лаптопов не е некој олд-тајмер, туку е солиден. Е сеа не знам, што е разликата меѓу инсталација преку wubi и инсталација преку CD/USB, т.е. преку бутирање од нив? Со wubi-во праиш као виртуелна партиција или нешто слично, затоа е поспоро? Ај малце појасни ако не ти е тешко..
Преку вуби го снимаш како програма на виндоусот и има послаби перформанси за околу 20%, таа постапка се користи колку да се провери за оние кои никогаш не го користеле претходно.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Преку вуби го снимаш како програма на виндоусот и има послаби перформанси за околу 20%, таа постапка се користи колку да се провери за оние кои никогаш не го користеле претходно.
Да да, си го инсталирав физички, на хард, со посебна партиција :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Излезе Ubuntu 12.10 ... 700 и кусур МБ, па по саат два live „тестирање“ задоволен сум, доста работи се исправени .....
 
На врв Bottom