Twilight

Член од
15 април 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Филмот е супер :helou: На кој не му се свига негов проблем :pipi::eek:lee::icon_cool:icon_cool

Фала на просветлението. -_-
Нема проблем само глеам некој мислат дека се 4 па да пообјаснам :smir:

1. Twilight
2.New Moon
3.Eclipse
4.Breaking Dawn

toa ti se cetirite knigi od Stephenie Meyer.
Mislam deka mozes od nekade da gi naracas na angliski, no neznam dali seuste ima na makedonski prevod

go gledav filmot i mislam deka e sladok (da gi trgneme moite posebni custva i mislenja za vampiri :vozbud:). prikaznata ne e nesto voodusevuvacka, no dosta dobri elementi ima filmot.
♥ Twilight ♥ ♥ New Moon ♥ ♥ Eclipse ♥ ♥ Breaking Dawn ♥ ♥ Midnight Sun ♥


Пет се :pipi:
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Филмот е супер :helou: На кој не му се свига негов проблем :pipi::eek:lee::icon_cool:icon_cool


Нема проблем само глеам некој мислат дека се 4 па да пообјаснам :smir:
Петтата не е довршена и легално објавена.
Значи, не се брои и не е доволно важна за народот да биде засегнат од неа.
И тука се дискутира книгата, не филмот. :smir:
 

.:TINA:.PINK

.:oksimoronka:.
Член од
17 август 2008
Мислења
354
Поени од реакции
16
A da ne znae nekoj koga ke izleze vtoriot del od filmot?
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
20 Ноември излегува..


Дајте линк ако ја има петта книга некаде на нет??
Затоа што сега слушнав дека 5 биле....
Петтата книга [од очите на Едвард, that is], не е завршена и е нелегално објавена, не од страна на Стефение.
И во едно интервју таа изјасни дека сега ќе и се посвети на фамилијата, во иднина ќе ја доврши.
Но, ако сакаш, ќе ти ја пратам делумната верзија по ПП. :smir:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.748
Поени од реакции
19.936
Петтата книга [од очите на Едвард, that is], не е завршена и е нелегално објавена, не од страна на Стефение.
И во едно интервју таа изјасни дека сега ќе и се посвети на фамилијата, во иднина ќе ја доврши.
Но, ако сакаш, ќе ти ја пратам делумната верзија по ПП. :smir:

Прати ми ја чисто ме интересира што продолжение ќе е, затоа што со Брејкинг Дон мислам дека има некаков крај...
 

Eka_88

bLuE bLoOd
Член од
1 јули 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
Knigive se prekrasniii!!! Glava nemozev da krenam od niv,bez spienje me ostavija...ama vredeshe :)
Ke im preporacam na tie sto ne gi citale,prvo da gi procitaat pa da go gledaat filmot,zatoa sto knigata e daaaaleku poubava od filmot (kako i sekogas neli).

Pozdrav do site fanovi na Stephenie Meyer!
 
Член од
9 јули 2009
Мислења
6
Поени од реакции
1
Filmot mi se svigase.. Sea idat na red knigite! Dali nekoj gi procital?

Inace Bella vo filmot bese stvarno mnogu ubava... :kesa:
баш во периодот кога си го напишал ова ги прочитав сите 5 книги заедно со последната,недовршена...Ги најдов на интернет некој ги ставил пред да излезат во Македонија...Секако на англиски...И долго време после тоа бев излудена по книгиве...Дури и ме натераа да читам :))

Knigive se prekrasniii!!! Glava nemozev da krenam od niv,bez spienje me ostavija...ama vredeshe :)
Ke im preporacam na tie sto ne gi citale,prvo da gi procitaat pa da go gledaat filmot,zatoa sto knigata e daaaaleku poubava od filmot (kako i sekogas neli).

Pozdrav do site fanovi na Stephenie Meyer!
се согласувам дека книгите се поубави! секогаш е така...!

Прати ми ја чисто ме интересира што продолжение ќе е, затоа што со Брејкинг Дон мислам дека има некаков крај...
петтата е истата приказна како и првата раскажувана од страна на едвард...ама дааалеку поинтересни ми беа оние неколку поглавја во петтата кога ќе ги споредам со тие од првата...
 
Член од
24 јули 2009
Мислења
23
Поени од реакции
1
За кратко ( мислам во ноември ) Искача и New Moon ..
А за книгите и за филмот , имам само една од книгите (првата) прочитано а првиот дел е супер :) Омилен ми е Едвард Кулен
Дали некој може да ми каже каде можам да ги најдам другите три дела и дали можам петиот дел да го најдам на интернет ?
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
За кратко ( мислам во ноември ) Искача и New Moon ..
А за книгите и за филмот , имам само една од книгите (првата) прочитано а првиот дел е супер :) Омилен ми е Едвард Кулен
Дали некој може да ми каже каде можам да ги најдам другите три дела
Ако сакаш на македонски, ќе почекаш.
Ако сакаш на англиски, во книжна форма, ќе одиш во Икона, чинам беше? Тоа ти е спроти МекДоналдс, ги има таму.
Ако сакаш на англиски, eBooks, прогуглај малку, ќе ги најдеш.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
За кратко ( мислам во ноември ) Искача и New Moon ..
А за книгите и за филмот , имам само една од книгите (првата) прочитано а првиот дел е супер :) Омилен ми е Едвард Кулен
Дали некој може да ми каже каде можам да ги најдам другите три дела и дали можам петиот дел да го најдам на интернет ?
На интернет ги имаш како торенти сите 5 дела.
Ако сакаш ке ти ги дадам. :smir:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245


Вториот дел од сагата Самрак „Млада месечина“ е преведен на македонски јазик! Наскоро очекувајте го во продажба!

„Проклетство,” промрморев јас кога работ од хартијата ми го пресече прстот. Го извлеков за да ја проверам повредата. Една капка крв протекуваше низ ситната исекотина.

Одеднаш, сè се случи многу брзо.

„Не!” извика Едвард... Збунета и зашеметена, го тргнав погледот од светло црвената крв која течеше од мојата рака и ги забележав разгорените очи на шесте, сега грабливи вампири.


За Бела Свон постои само едно нешто поважно од самиот живот — Едвард Кален. Но, тоа што таа е вљубена во вампир претставува многу поголема опасност отколку што самата таа мисли. Едвард веœе еднаш ја спаси од еден опасен вампир, но сега како што нивната смела врска почнува да се заканува на сè што им е важно и што им значи, тие сфаœаат дека нивните проблеми допрва почнуваат . . .

Страствен, фасцинантен и длабоко трогателен, романот Млада месечина, продолжението на Самрак, неодоливо ги комбинира романсата и напнатпста со натприродниот пресврт.

Извор: http://kniga.com.mk/default.aspx?pArtID=533
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.748
Поени од реакции
19.936


Вториот дел од сагата Самрак „Млада месечина“ е преведен на македонски јазик! Наскоро очекувајте го во продажба!

„Проклетство,” промрморев јас кога работ од хартијата ми го пресече прстот. Го извлеков за да ја проверам повредата. Една капка крв протекуваше низ ситната исекотина.

Одеднаш, сè се случи многу брзо.

„Не!” извика Едвард... Збунета и зашеметена, го тргнав погледот од светло црвената крв која течеше од мојата рака и ги забележав разгорените очи на шесте, сега грабливи вампири.


За Бела Свон постои само едно нешто поважно од самиот живот — Едвард Кален. Но, тоа што таа е вљубена во вампир претставува многу поголема опасност отколку што самата таа мисли. Едвард веœе еднаш ја спаси од еден опасен вампир, но сега како што нивната смела врска почнува да се заканува на сè што им е важно и што им значи, тие сфаœаат дека нивните проблеми допрва почнуваат . . .

Страствен, фасцинантен и длабоко трогателен, романот Млада месечина, продолжението на Самрак, неодоливо ги комбинира романсата и напнатпста со натприродниот пресврт.

Извор: http://kniga.com.mk/default.aspx?pArtID=533

Колку лош превод цццццц... цела смисла ја губи на писателката, Стефани Мајер може е домаќинка ама каков опис има тоа е страшно нешто, ги ијам читано сите делови и преводов ми е смешен...
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.932
Едвај чекам да излезе вториот дел:nesvest::vozbud::vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom