True Detective

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ја изгледав серијава и до 5 евентуални 6 епизода некако во ред ама после како да изгуби идеја сценаристот како да заврши.
На Меконахи глумата кога раскажува му е баш утната и никако не знае да ја изглуми.
Ако кажам дека партнерот полицаец подобро глуми нема да погрешам.
Серијава ми е,се тресеше планината се роди глушец.Многу галама за просечна серија која се заборава за 1 месец.
Дел си од едно многу, многу мало групче луѓе кои имаат таков впечаток за серијата. Сликовите, мислењето ти е како лајк/дислајк скалата на едно youtube видео од високо квалитетна содржина. Има дислајкс, ама преведени се на скалата како зелена линија, with a hint of red at the end. Скоро норма, во секоја смисла, особено кога се работи за нешто од област на ентертејнмент индустријата.

Оваа серија и Игра на Тронови, легендарни во која и смисла да се анализирани, ми е само мило што постојат во релативно исто време, наместо да се деценија раздалечени хронолошки. Можеби па нашите критериуми ни се прениски, не знам. Сепак мислење си е мислење, но процентуалноста на истото говори повеќе :)
 
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
Не можам да се помирам што не беше некој повлијателен инволвиран во убиствата. Јас лично типував на таткото на жената на Вуди. Влегов во филм дека и ќерка му постарата нешто ќе се исплетка во приказната, ама за 8 епизоди ја претерав со преплетите :)
За момент помислив дека Раст нема да преживее.
Ми се свиѓаше како ме смотаа и не го предвидов крајот :icon_mrgr:

Не знам за вас ама јас не сакам да има наредна сезона. Нема поента. Различни глумци, различна приказна...и што? Ќе стане типична серија налик овие со по 45сезони кои максимално сакат да ја исцедат секоја пара што може да се заработи, а притоа вртоглаво губат рејтинг.

На Меконахи глумата кога раскажува му е баш утната и никако не знае да ја изглуми.
Ако кажам дека партнерот полицаец подобро глуми нема да погрешам.
Брат, како бе вака? Не да не ја изглуми, ја преживеа Метју улогата и тоа специјално за нас. :cuc: Во собата за испитување беше апла внесен во сценариото. Самото тоа што на лик им се гледаше размакот од 17години, само по себе кажува за глумата(не зборам за мрсни коси, шминки и слично туку фацијалната експресија му беше различна).
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Поради обврски чекав да заврши цела серија и тек сега ја конзумирав во 2 дена. Кога гледаш маратонски немаш време да развиваш теории и да погодуваш кој е убиецот и не сакав ни да се замарам затоа што покрај дијалозите и глумата, не ми беше многу важно како ќе заврши. Но, сепак морам да промрчам за серискиот убиец. Според мене типот требаше да биде мастермајнд во класата на еден Моријарти на пример, затоа што од убиствата и доказите беше генијален дотогаш, а испадна дека е некој ретардиран дебил со куче и жена (воедно и сестра или мајка, не знам). Исто серијата не помина без некои клишеа како - еден цајкан е секогаш во право, но никој не го слуша, па gun and badge, суспензија... Цел свет против него. И можеби и тоа е во ред, не можеше да помине поинаку.
Мило ми е што се одеше според докази и сценаристите не се обрукаа како во Брејкинг Бед да ни ги замачкаат очите со случајни откритија
како на пример Хенк сере и случајно му се чита книга :pos:.
Последната сцена, како и првата, совршена. Филозофиите на Раст си го направија своето - ме освоија како ретко кој лик од серија. Дефинитивно го заслужува хајпот.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
lol, пред смарт телефоните како никогаш да не ти било досадно и си земал да читаш што ти е при рака :D
Мене ме нервираат случајности во било кој филм, серија или книга. Не сакам да пишувам за друга серија овде, но Хенк немаше ништо што го наведе кон убиецот. Како сценаристите да не знаеле да го поврзат Хенк со Волт. Раст и Марти имаа еден куп докази и не оставија ништо на случајноста. Тоа ми се допадна.
 
H

HoT IcE

Гостин
Мене ме нервираат случајности во било кој филм, серија или книга. Не сакам да пишувам за друга серија овде, но Хенк немаше ништо што го наведе кон убиецот. Како сценаристите да не знаеле да го поврзат Хенк со Волт. Раст и Марти имаа еден куп докази и не оставија ништо на случајноста. Тоа ми се допадна.
И јас многу мразам случајности, иритирачки се такви ситници, а неможам да ги игнорирам, во ТД ги имаше неколку, ама еве една битна ќе спомнам која многу ме нервираше, ама се одлучив да ја игногирам заради тоа што бев под голема импресија од глумата и монолозите на Метју.
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Мене ме нервираат случајности во било кој филм, серија или книга. Не сакам да пишувам за друга серија овде, но Хенк немаше ништо што го наведе кон убиецот. Како сценаристите да не знаеле да го поврзат Хенк со Волт. Раст и Марти имаа еден куп докази и не оставија ништо на случајноста. Тоа ми се допадна.
Донекаде случајност беше кога му текна на Марти за бојата на куќата, така дојдоа до компанијата што ги фарба школите и до типот.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Одлична е серијата, сепак според мене малку е преценета според рејтинг. Од мене има 9ка
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Донекаде случајност беше кога му текна на Марти за бојата на куќата, така дојдоа до компанијата што ги фарба школите и до типот.
Као у реалност не постојат 'аха' моменти?
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Донекаде случајност беше кога му текна на Марти за бојата на куќата, така дојдоа до компанијата што ги фарба школите и до типот.
Има разлика. Првото е размислување, второто случајност. Плус Марти беше мадафака филозоф, а Хенк беше малку... хм, глупав (?) низ целата серија.
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Као у реалност не постојат 'аха' моменти?
Постојат не викам не, Раст беше целосно навлезен и опседнат со случајот и не му текна.

Има разлика. Првото е размислување, второто случајност. Плус Марти беше мадафака филозоф, а Хенк беше малку... хм, глупав (?) низ целата серија.
Раст беше мадафака филозофот ... (Не го чепкај Хенк, си имаше свое пиво) :D
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
112
Поени од реакции
43
Изгледа само јас не сум импресиониран од разврската.

Очекував главниот негативец поврзан со моќниов култ да биде повеќе од сељак што си ја секса полусестрата. Мех...Скоро ништо не беше разјаснето околу култот, што и зошто прават, кои се итн.
Сигурен бев дека цртежите на ќерката значеа нешто, во една епизода ја има таа спиралата од култот на еден од ѕидовите кај Марти побогу. На крај ништо...можда и се сонило.
И кога се помирив со досадната разврска мораа да го заебат и Раст како лик. Светлина, задгробен живот...кај и да е ќе се замонаши. Мора малку хепи енд клише за американците, религиозни луѓе се нели.

Да не бидам мрчатор и да не дадам погрешна слика со постов, серијата во целина ми се допадна и ме воодушеви. Во крајнава епизода како и секогаш глума на ниво, одлични кадри и камера, супер избран score и soundtrack.
Ha, se spremav posle citanjeto na postovite (docna se vkluciv) da pisham eden slichen post, koga go vidov tvojot komentar. Apsolutno se soglasuvam, vo tekot na serijata se otvorija premnogu nasoki i znaci za moznata razvrska, ppremnogu hintovi se dadoa, za da na krajot ispadne neshto drugo, bez da se dade objasnuvanje na zoltiot kral , karkosa i dr. Kakva bese vrskata na onie dvajcata shto gi zbrisaa Rast i Marti so ovoj na krajot... i mnogu drugi. A na krajot sepak klishe, osameni ludaci, ziveat vo atmosfera koja odgovara na srednovekoven roman, lavirinti, .... mozese i morashe podobro. Mislam deka serijata e odlicna, sepak e overall zad Sopranos i BB i nekoi drugi, ama masinerijata sozdade hajp. Kako i da e, thumbs up!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom