True Detective

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Првата беше подобра сезона од вторава, доминација. Многу ликови од почеток, тоа не им требаше, нешто најлошо, приказната во првата сезона исто беше подобра од оваа во вторава сезона, актерите океј, глумата ми се допадна, велкоро крал, ама метју си е метју <3. Е во вторава најмногу ми се допаднаа сцените со музиката во барот (ако има торент некој нека праќа да симнам). Ја лично не сум за трета сезона, доста беше. И генерална оценка за сезонава 6/10. Не вреди да се објаснувам, да пишувам реферати, да објаснувам разни ситници, едноставно ме мрзи за тоа. :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Првата беше подобра сезона од вторава, доминација. Многу ликови од почеток, тоа не им требаше, нешто најлошо, приказната во првата сезона исто беше подобра од оваа во вторава сезона, актерите океј, глумата ми се допадна, велкоро крал, ама метју си е метју <3. Е во вторава најмногу ми се допаднаа сцените со музиката во барот (ако има торент некој нека праќа да симнам). Ја лично не сум за трета сезона, доста беше. И генерална оценка за сезонава 6/10. Не вреди да се објаснувам, да пишувам реферати, да објаснувам разни ситници, едноставно ме мрзи за тоа. :)
:cautious:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Втората сезона беше подобра, пред се во динамиката на дејствието и тоа е собрано во 8 епизоди.
Првата можеше со 4-5 епизоди да помине, а не 8 и има доста досадни работи и развлечено дејствие т.е непотребно трошење на време.
Втората е комплексна, динамична, повеќе слоја и ликови и крајот многу ме потсетува на The Bad sleep well од Куросава. Исто втората го ја задржа големата слика од првата т.е на средина неуспешна акција и во втората половина подинамично дејствие.
Се надевам дека третата сезона ќе биде повеќе детективска и нелинеарна приказна, како првата, но динамично дејствие како втората.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.245
Поени од реакции
27.594
Треба да има трета сезона што ќе заврши со бум. Не Мајкл Беј бум туку мозочен бум.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Не мора да се брзат, како што направија со вторава. Ако им требаше година и кусур да ја скоцкаат втора, нека си земат повеќе време за трета. Ако треба и до 2017-та ќе ја чекаме.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
После ова најлесно е да се напише трета сезона :D

plot line: Безеридис случајно се сретнува со Раст Кол затоа што вториов се уште ја истражува сектата и се поврзува со нејзиниот татко, тој во култот. Двајцата кршат кичми на кој ќе стигнат. На крај Раст евентуално умира ради спектакл и тоа е тоа.
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Јас гледав само 4 епизоди и некако не можам да ги гледам останатите пошо не ме бендисува втората сезона и неам желба да продолжам да ги гледам останатите.
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Само што ја догледав првата сезона супер серија ама очекував појче во финалето мислев дека ќе има некој пресврт. Ми останаја неколку нејасни работи со Гај Францис, со кој зборуваше на телефон? и од кај знаеше дека не е умрен убиецот? И како се поврзани Тутлс и Ерол?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
Првата ја немам гледано, втората ја финиширав вчера.
Прво и основно - многу ме нервираше Lana del ray базираниот депра инди рок што онаа певаљката го пееше у клубот кај што се сретнуваа Колин и Винс, дури и премногу беше присутна музикава.
Друго, до 6та епизода све си беше топ. Дејство, перипетии, ликови, далавери, криминали, случки од минатото на ликовите и тн. Значи се си беше одлично. Но крајот... Ептен некреативно завршија 2ве последни епизоди. Неќам да откривам спојлери (ради култура), ама дефинитивно тоа не беше начин да се заврши сезоната.
True Detective сезона 2 - оценка 6.5 според мене.
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
699
Поени од реакции
975
Првата ја немам гледано, втората ја финиширав вчера.
Прво и основно - многу ме нервираше Lana del ray базираниот депра инди рок што онаа певаљката го пееше у клубот кај што се сретнуваа Колин и Винс, дури и премногу беше присутна музикава.
Друго, до 6та епизода све си беше топ. Дејство, перипетии, ликови, далавери, криминали, случки од минатото на ликовите и тн. Значи се си беше одлично. Но крајот... Ептен некреативно завршија 2ве последни епизоди. Неќам да откривам спојлери (ради култура), ама дефинитивно тоа не беше начин да се заврши сезоната.
True Detective сезона 2 - оценка 6.5 според мене.
Првата уште полошо заврши според мене :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom