Tolku sum iziritiran od Telekom

T

Trajce Vasilev

Гостин
Bas koga ke se iselam ke dojdat da mi namestat optika,ali se dzabe ke otidam u germanija neka mi go liz.t od telekom tamu vo germanija odma ke namestat optika ne ko tuka si gi ladat gaz.vite po luksuzni mesta(so toa sto zimaat duplo od predvidenoto...primer smetki od 3 iljadi pa nagore).Gi nema 7 meseci da dojdat,im ides ti vikaat crveno pokazuval sistemot.Ma nemoj ziti se,drugari dvajca(ziveat vo Aerodrom so mene oddaleceni na 1 do 2km)i niv gi priklucija na optika za 2 dena,a mene ni za 7 meseci...kaj go ima be ova lugje...znam vo germanija go nema.
Druga rabota(dokaz deka rabotat so vrski):
Kaj mojata zgrada dole eden Kafic,Banka i advokat vekje imaat optika[Pravev speed test i se dokaza](i da od istata opticka mreza sto odi niz razdelnik pa eden kabel ide u zgrada kaj mene,a eden dole kaj dukjanite i gore na mezanin).Me cudi kako se povrzani kon optika koga od Telekom 7 meseci vikaat DEKA SISTEMOT POKAZUVAL CRVENO I DEKA KAJ STO ZIVEAM IMA OPTICKI KABEL NO NEMA PRIKLUCENO OPTICKA MREZA.
Eeeh da imav vrski i ja do pred 6 meseci uste koga zavrsija so mestenje na opremata ke se povrzev ali nisto..
Ima sve toa ormari aparati,nekoi so brojki,nekoi bez(gi mrzelo kabtel da gi cepnat)nekoi bez no funkcionalni,itn...

I inace...
Ima nova taksi kompanija.
Se vika: Kabtel
 
Последно уредено од модератор:
T

Trajce Vasilev

Гостин
У реду е Буги смири се, такси компанија се отвара или нет не ти местат дома?
Brat mnogu sum iziritiran,kaj go ima ova be...[DOUBLEPOST=1504827579][/DOUBLEPOST]Imame nov rekord vo Telekom
Sistemot pokazuva crveno za 7 meseci :D
Moze li do 1 godina da stigne
50 godini ke bide ginisov rekord
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.265
Поени од реакции
3.619
Ај веќе кога плачиш за оптика еве јас шо ја имам 5 години да поплачам ми се ресетира ИП на секои 12 часа и никако не можам да се убедам дека тоа системот не дозволува да рестартот е кога јас сакам на неопределено туку мора на максимум 12 часа или ако ресетирам конекција на побрзо. Пред оптиката имав АДСЛ исто со динамичка и тогаш можев да држам стабилна линија колку јас сакам. За нова ИП ресетирав но на оптика сама се ресетира на 12часа, што ми е тотално без врска :(
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Во Германија може 3 месеци да чекаш за приклучок иако има инсталација, не се џиткај многу.
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Во Германија може 3 месеци да чекаш за приклучок иако има инсталација, не се џиткај многу.
Kako be 3 meseca,odma ti mestat a ne ko Telekom 7 meseci nisto,za pari gledaat da zemat povekje ne deka ke ti namestat...se e od korist vo 2017[DOUBLEPOST=1504874812][/DOUBLEPOST]
пали колата и улетај им у салон
Hhh bev 100 pati nisto,se edno isto vrti suci pa duri im kazav cel stan ke vi go viknam a oni kazaa ne mora ke ve priklucime sigurno ke vi pratime pismo koga ke moze otprilika za 1 mesec,i sto se desava posle eden mesec:
Nisto
I pak isto sranje sekoj mesec.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.686
Поени од реакции
11.917
Kako be 3 meseca,odma ti mestat a ne ko Telekom 7 meseci nisto,za pari gledaat da zemat povekje ne deka ke ti namestat...se e od korist vo 2017

Hhh bev 100 pati nisto,se edno isto vrti suci pa duri im kazav cel stan ke vi go viknam a oni kazaa ne mora ke ve priklucime sigurno ke vi pratime pismo koga ke moze otprilika za 1 mesec,i sto se desava posle eden mesec:
Nisto
I pak isto sranje sekoj mesec.
Дете, кој дел од "оди во одделението за технички услуги за корисници, а не во салонот" не го разбра ?

Оди во локалната зграда на Македонски Пошти во твојата населба и во истата зграда се наоѓа одделението за технички услуги за корисници на Македонски Телеком - таму треба да се жалиш, а не во салонот.

Веќе ти реков дека вработените во салонот само продаваат, наплаќаат и ставаат печат и потпис на договори за користење на услуги, а за техничката природа на услугите треба да се обратиш во одделението за технички услуги за корисници на Македонски Телеком во твојот реон.

Ако живееш во Аеродром, тогаш треба да појдеш во поштата во Ново Лисиче, каде што се наоѓа одделението за технички услуги за реон Лисиче, под кој спаѓа и Аеродром - освен ако живееш накај Железничка, во тој случај тој дел може да спаѓа под друг реон, но не верувам, сепак Ново Лисиче е поблиску од Центар или Кисела Вода.

Во салонот во Капитол Мол нема ништо да добиеш, техничките услуги не се нивна работа, туку продажбата на телефони и услуги, ставањето потпис и печат на договори за користење на услуги, и наплаќањето на сметки.
 
Последно уредено:
T

Trajce Vasilev

Гостин
Дете, кој дел од "оди во одделението за технички услуги за корисници, а не во салонот" не го разбра ?

Оди во локалната зграда на Македонски Пошти во твојата населба и во истата зграда се наоѓа одделението за технички услуги за корисници на Македонски Телеком - таму треба да се жалиш, а не во салонот.

Веќе ти реков дека вработените во салонот само продаваат, наплаќаат и ставаат печат и потпис на договори за користење на услуги, а за техничката природа на услугите треба да се обратиш во одделението за технички услуги за корисници на Македонски Телеком во твојот реон.

Ако живееш во Аеродром, тогаш треба да појдеш во поштата во Ново Лисиче, каде што се наоѓа одделението за технички услуги за реон Лисиче, под кој спаѓа и Аеродром - освен ако живееш накај Железничка, во тој случај тој дел може да спаѓа под друг реон, но не верувам, сепак Ново Лисиче е поблиску од Центар или Кисела Вода.

Во салонот во Капитол Мол нема ништо да добиеш, техничките услуги не се нивна работа, туку продажбата на телефони и услуги, ставањето потпис и печат на договори за користење на услуги, и наплаќањето на сметки.
Dobro togas,ke pocekam uste 1 mesec i ke vidime ako dojde nekoj kaj nas na burek mozda ke prasame,ako ne ke treba da ideme do posta pa da vidime...
Kopaat vo Aerodrom,okolu,na treta makedonska brigada nekoi sahti,pa ke vidime mozda ke dojdat.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.686
Поени од реакции
11.917
Dobro togas,ke pocekam uste 1 mesec i ke vidime ako dojde nekoj kaj nas na burek mozda ke prasame,ako ne ke treba da ideme do posta pa da vidime...
Kopaat vo Aerodrom,okolu,na treta makedonska brigada nekoi sahti,pa ke vidime mozda ke dojdat.
Ти рече дека оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком веќе е достапна во твојата зграда, поточно достапна е за банката, адвокатот и локалниот кафе бар.

Исто така, во темата T-Home ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми) спомна дека веќе се поставени сандачињата низ твојата зграда, но сеуште не е пуштен оптичкиот кабел кој треба да поминува низ тие сандачиња.

Ако главниот оптички кабел веќе е пристигнат до твојата зграда и веќе има приклучени корисници на истиот тој кабел, тогаш нема повеќе зошто да чекаш да помине копање на не знам која улица, бидејќи оптичкиот кабел веќе е пристигнат до твојата зграда.

Ако планираш да се жалиш, тогаш појди и жали им се во одделението за технички услуги на корисниците на Македонски Телеком, кое е сместено во истата зграда во која е сместена главната административна зграда на Македонски Пошти во твојата населба или во случајот со Аеродром, во главната административна зграда на Македонски Пошти во Ново Лисиче.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.686
Поени од реакции
11.917
Moze vo Makedonski Posti kaj zeleznicka??
Tamu mi e najblisku
Си видел возила од Македонски Телеком да излегуваат од таму ?

Не постои реон Аеродром, премногу мало подрачје е за да има сопствен реон, и затоа спаѓа под реон Лисиче. Можеби мал дел спаѓа под реон Центар или под реон Кисела Вода, но сепак најголемиот дел од Аеродром спаѓа под реон Лисиче, што значи дека ќе треба да одиш во административната зграда на Македонски Пошти во Ново Лисиче за да се жалиш во тамошното одделение за технички услуги за корисници на Македонски Телеком.

Бидејќи живееш поблиску до Железничка, можеби твојата зграда спаѓа под реон Центар или под реон Кисела Вода, но за тоа најдобро ќе се информираш во административната зграда на Македонски Пошти во Ново Лисиче.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Bas koga ke se iselam ke dojdat da mi namestat optika,ali se dzabe ke otidam u germanija neka mi go liz.t od telekom tamu vo germanija odma ke namestat optika ne ko tuka si gi ladat gaz.vite po luksuzni mesta(so toa sto zimaat duplo od predvidenoto...primer smetki od 3 iljadi pa nagore).Gi nema 7 meseci da dojdat,im ides ti vikaat crveno pokazuval sistemot.Ma nemoj ziti se,drugari dvajca(ziveat vo Aerodrom so mene oddaleceni na 1 do 2km)i niv gi priklucija na optika za 2 dena,a mene ni za 7 meseci...kaj go ima be ova lugje...znam vo germanija go nema.
Druga rabota(dokaz deka rabotat so vrski):
Kaj mojata zgrada dole eden Kafic,Banka i advokat vekje imaat optika[Pravev speed test i se dokaza](i da od istata opticka mreza sto odi niz razdelnik pa eden kabel ide u zgrada kaj mene,a eden dole kaj dukjanite i gore na mezanin).Me cudi kako se povrzani kon optika koga od Telekom 7 meseci vikaat DEKA SISTEMOT POKAZUVAL CRVENO I DEKA KAJ STO ZIVEAM IMA OPTICKI KABEL NO NEMA PRIKLUCENO OPTICKA MREZA.
Eeeh da imav vrski i ja do pred 6 meseci uste koga zavrsija so mestenje na opremata ke se povrzev ali nisto..
Ima sve toa ormari aparati,nekoi so brojki,nekoi bez(gi mrzelo kabtel da gi cepnat)nekoi bez no funkcionalni,itn...

I inace...
Ima nova taksi kompanija.
Se vika: Kabtel
stv loso, kai mene e isto samo kabli i nema nist, ja mislev ke mozeme da staime od netot ali nema - dzabe se nadevav, crveno pokasuva i kaj mene isto vikat.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.686
Поени од реакции
11.917
stv loso, kai mene e isto samo kabli i nema nist, ja mislev ke mozeme da staime od netot ali nema - dzabe se nadevav, crveno pokasuva i kaj mene isto vikat.
И ти треба да го бараш одговорот за проблемот во реонското одделение за технички услуги за корисници на Македонски Телеком - во локалната административна зграда на Македонски Пошти - во истиот влез од каде што излегуваат возила со технички екипи на Македонски Телеком.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom