Tolku sum iziritiran od Telekom

Член од
24 април 2008
Мислења
10.689
Поени од реакции
11.923
На форумов имаме јаки тепачи, да се збираме да ги направиме салата овие од Телеком, а Трајче ? :sneaky::LOL:
Имотот на Македонски Телеком го обезбедува СГС - Скопскиот Го_нојадец Сашо, па мисли му ја како ќе правите салата од нив.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.265
Поени од реакции
3.619
Имотот на Македонски Телеком го обезбедува СГС - Скопскиот Го_нојадец Сашо, па мисли му ја како ќе правите салата од нив.
Некој пред некој ден не рече дека СГС веќе не се кај телеком? :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.689
Поени од реакции
11.923
Некој пред некој ден не рече дека СГС веќе не се кај телеком? :D
Јас баш спротивното го прочитав по Интернет порталите и на вести - дека и понатаму ги бираат на тендери бидејќи биле најевтини.

Но за волја на вистината, не сум поминал од поодамна до реонска централа на Македонски Телеком за да можам да потврдам дали сеуште СГС ги обезбедува или одбрале друга агенција.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Имотот на Македонски Телеком го обезбедува СГС - Скопскиот Го_нојадец Сашо, па мисли му ја како ќе правите салата од нив.
Декстере мене тој Сашо од рака ми јаде, а СГС стражарите немој да ги нема оти нема да ги има, Поздрав :P
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Vaka rabotejki,iskociv nadvor i mi kaza Majkami deka go videla toj covekot sto kopase opticki kabel.
Otidov i zborev so neko i mi kaza samiot deka nego i negoviot tim gi brzale mnogu,i ic ne bil zadovolen od drugastrana bidejki mnogu skapo plakjal smetki a nemal popust.Se zacudi koga mu kazav deka 7 meseci + cekam za optika i nisto.Kaza deka ne e povrzan direkno so telekom posto tie sto kopaa bea od privatna gradezna kompanija.Eden drug komsija isto taka kaza deka bil na optika ali signalot na max tv-to mu kocel.Ja mu preporacav set top boxot da si go smeni(mi kaza imal crn)i da zeme od tie sivite(najnovite)\
Ali za optikava doagjaat kaj nas momcite od kabtel,pa ke se rasprasame.[DOUBLEPOST=1505298971][/DOUBLEPOST]Inace da prasam,koga ke me povrzat so optika,dali ke mozam direkno preku lan porta da povrzam opticki kabel(se razbira so nesto sto ke go smeni optickiot kabel vo lan),ne da mi ide samo do ruter,tuku i od ruter do kompjuter/laptop...ili ne moze ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.689
Поени од реакции
11.923
Vaka rabotejki,iskociv nadvor i mi kaza Majkami deka go videla toj covekot sto kopase opticki kabel.
Otidov i zborev so neko i mi kaza samiot deka nego i negoviot tim gi brzale mnogu,i ic ne bil zadovolen od drugastrana bidejki mnogu skapo plakjal smetki a nemal popust.Se zacudi koga mu kazav deka 7 meseci + cekam za optika i nisto.Kaza deka ne e povrzan direkno so telekom posto tie sto kopaa bea od privatna gradezna kompanija.Eden drug komsija isto taka kaza deka bil na optika ali signalot na max tv-to mu kocel.Ja mu preporacav set top boxot da si go smeni(mi kaza imal crn)i da zeme od tie sivite(najnovite)\
Ali za optikava doagjaat kaj nas momcite od kabtel,pa ke se rasprasame.

Inace da prasam,koga ke me povrzat so optika,dali ke mozam direkno preku lan porta da povrzam opticki kabel(se razbira so nesto sto ke go smeni optickiot kabel vo lan),ne da mi ide samo do ruter,tuku i od ruter do kompjuter/laptop...ili ne moze ?
Дете, знаеме дека си средношколец, но дури и средношколец треба да направи некои најосновни истражувања пред да постави прашање, Интернетот не е само за видео игри, филмови, музика и порничи.

Мрежниот кабел останува мрежен кабел и него не можеш на никаков начин да го замениш или да го комбинираш со оптички кабел, за оптичкиот кабел ќе ти дадат оптички мрежен терминал, односно оптички рутер кој ќе го прима оптичкиот телекомуникациски сигнал преку оптичкиот кабел, а Интернетот, телевизијата и фиксната телефонија и понатаму ќе ги превземаш преку мрежни кабли и преку телефонски кабли кои ќе ги превземаат Интернет сигналот, телевизискиот сигнал и телефонскиот сигнал од оптичкиот рутер.

Тие кои копале за оптичките кабли нормално дека се од приватна фирма, бидејќи Македонски Телеком од поодамна ангажира локални приватни фирми за да копаат и за да ги пуштаат каблите, а од јуни 2016/јули 2016, оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком ја проширува и ја одржува Ериксон, кој ангажира локални приватни фирми за да копаат и за да ги пуштаат каблите, како што се Кабтел и Фибернет МК - кои специјализираат во телекомуникациски мрежи и мрежни системи, или компании како Жикол - градежна фирма која можеби копала за тие оптички кабли, што држи вода, бидејќи се градежна фирма и нормално е да се занимаваат со копање и пуштање на телекомуникациски кабли и останата инфраструктура.

На почетокот од наредниот месец ќе ти пристигне сметка за телекомуникациските услуги кои ги користиш, и на таа сметка убаво пишува кој ти ја овозможува таа услуга, а ако пишува Македонски Телеком, тогаш значи користиш услуги од Македонски Телеком, а не од приватната фирма која ја раскопувала улицата и ги пуштала каблите.

И веќе ти спомнав безброј пати - за поплаки треба да се обратиш во главната административна зграда на Македонски Пошти во твојот реон - во истиот влез од каде што излегуваат техничките екипи со возила на Македонски Телеком или на Ериксон - кој е задолжен за проширување и одржување на телекомуникациската мрежа на Македонски Телеком.

Немаш што да се распрашуваш кај човекот кој ти ја раскопувал улицата, пуштал оптички кабли или со луѓето од Кабтел, сите тие фирми и нивните работници работат по налози кои доаѓаат од одделението за технички услуги за корисниците на Македонски Телеком во реонот во кој живееш - за Аеродром тоа е реон Лисиче, освен ако живееш во некој дел кој можеби - ама само можеби - е дел од реон Центар или реон Кисела Вода, но лично не верувам, повеќе од сигурен сум дека цел Аеродром спаѓа под реон Лисиче.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.689
Поени од реакции
11.923
Во Германија оптика ќе ти стават Дојче Телеком.
Користиш оптички телекомуникациски приклучок од Дојче Телеком во Германија за да го потврдиш ова, или така ти кажале ?

Чисто информативно, дури и да е вистина ова што го тврдиш, Дојче Телеком е компанија сопственик на Македонски Телеком и директивите за работа доаѓаат од Дојче Телеком.

Не знам за Германија, но за Македонија Дојче Телеком е компанијата која има потпишано договор со Ериксон за проширување и одржување на телекомуникациската мрежа на Македонски Телеком.

Исто така, треба да знаеш дека во Македонски Телеком до јуни 2016 или јули 2016 користеа македонски софтвер кој одлично работеше и беше лесен за работење, но бидејќи Дојче Телеком пред некоја година потпишале некаков партнерски договор со јапонски NEC, сега сите компании ќерки на Дојче Телеком - вклучувајќи го и Македонски Телеком - мораат да го користат тој софтвер, кој ем е на англиски јазик, ем е полн со софтверски дупки и грешки, со што само им ја отежнува работата на монтерите и техничарите на терен.

Ако швабите применуваат двојни аршини - едни правила во Германија, а други правила во Германија, треба на нив да им се жалиш за тоа, бидејќи кај нив е коренот на проблемот, а не кај нашинците.
 
Последно уредено:
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.464
Користиш оптички телекомуникациски приклучок од Дојче Телеком во Германија за да го потврдиш ова, или така ти кажале ?

Чисто информативно, дури и да е вистина ова што го тврдиш, Дојче Телеком е компанија сопственик на Македонски Телеком и директивите за работа доаѓаат од Дојче Телеком.

Не знам за Германија, но за Македонија Дојче Телеком е компанијата која има потпишано договор со Ериксон за проширување и одржување на телекомуникациската мрежа на Македонски Телеком.

Ако швабите применуваат двојни аршини - едни правила во Германија, а други правила во Германија, треба на нив да им се жалиш за тоа, бидејќи кај нив е коренот на проблемот, а не кај нашинците.
Скраја да е, не сум јас Германец мигрант па да користам интернет во Германија.
Авторот на темата имаше напишано дека ќе оди во Германија со мисла дека ќе им побегне на Телеком некако.
Поентата ми е - нема бегање од гиганти.

Ако добро разбирам, се работи за различни организациони единици, кои што иако функционираат автономно, следат генерално правило на „ќе правиме повеќе пари“ и гледаат колку толку брендот и неговите карактеристики да бидат бегло спазени.
Т-Мобиле МК и Телеком МК беа во тој поглед автономни тела до пред некое време.

Нивната оправданост, нивното постоење, мора сами да си го обезбедат и да произведат пари, а не да бидат грижа повеќе за гигантот.

Како беше она: "Money goes up, shit goes down."
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.689
Поени од реакции
11.923
Скраја да е, не сум јас Германец мигрант па да користам интернет во Германија.
Авторот на темата имаше напишано дека ќе оди во Германија со мисла дека ќе им побегне на Телеком некако.
Поентата ми е - нема бегање од гиганти.

Ако добро разбирам, се работи за различни организациони единици, кои што иако функционираат автономно, следат генерално правило на „ќе правиме повеќе пари“ и гледаат колку толку брендот и неговите карактеристики да бидат бегло спазени.
Т-Мобиле МК и Телеком МК беа во тој поглед автономни тела до пред некое време.

Нивната оправданост, нивното постоење, мора сами да си го обезбедат и да произведат пари, а не да бидат грижа повеќе за гигантот.

Како беше она: "Money goes up, shit goes down."
Е па тоа ти следува кога работиш за странски профитери, или ќе направиш што е можно повеќе пари за нив, или ќе си бараш работа на друго место.
 
И

Име И Презиме

Гостин
https://www.aliexpress.com/item/Huawei-HG8346M-wireless-GPON-Terminal-ONU-SIP-2POTS-4FE-1USB-1WiFI-H-248-SIF-Router-Echolife/32809963444.html?spm=2114.search0302.3.43.CBpWt3&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_0_10051_10050_10053_10052_10338_10339_10055_10099_10054_10056_10059_10532_10179_10534_10533_10060_100031_10107_10307_10341_10065_10142_10340_10068_10343_10342_10103_10102_10344_10073_10152_10151_10110_10154_10079_10112_10078_10111_10155_10114_10312_10113_10314_10313_10080_10082_10081_10084_10083,searchweb201603_0,ppcSwitch_0&algo_pvid=44dd38a2-0ab1-4b9e-858c-5d36734a7105&algo_expid=44dd38a2-0ab1-4b9e-858c-5d36734a7105-6
Vaka rabotejki,iskociv nadvor i mi kaza Majkami deka go videla toj covekot sto kopase opticki kabel.
Otidov i zborev so neko i mi kaza samiot deka nego i negoviot tim gi brzale mnogu,i ic ne bil zadovolen od drugastrana bidejki mnogu skapo plakjal smetki a nemal popust.Se zacudi koga mu kazav deka 7 meseci + cekam za optika i nisto.Kaza deka ne e povrzan direkno so telekom posto tie sto kopaa bea od privatna gradezna kompanija.Eden drug komsija isto taka kaza deka bil na optika ali signalot na max tv-to mu kocel.Ja mu preporacav set top boxot da si go smeni(mi kaza imal crn)i da zeme od tie sivite(najnovite)\
Ali za optikava doagjaat kaj nas momcite od kabtel,pa ke se rasprasame.[DOUBLEPOST=1505298971][/DOUBLEPOST]Inace da prasam,koga ke me povrzat so optika,dali ke mozam direkno preku lan porta da povrzam opticki kabel(se razbira so nesto sto ke go smeni optickiot kabel vo lan),ne da mi ide samo do ruter,tuku i od ruter do kompjuter/laptop...ili ne moze ?
Moже нормално .Еве го моделот на телекомските рутери за оптика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom