Tolku sum iziritiran od Telekom

Член од
24 април 2008
Мислења
10.686
Поени од реакции
11.917
Јасно ми е дека сакаш да помогнеш, но не вреди да трошиш време и нерви на 16 годишното дете, кое мисли дека комшијата користи оптички Интернет од некоја приватна фирма која копала и ги пуштала оптичките кабли, а не од Македонски Телеком.

Бидејќи Македонски Телеком не ја копал улицата и не ги пуштал оптичките кабли, по автоматизам и Интернетот не е од Македонски Телеком.

Според ваквата логика, ако јас платам градежна фирма да ми изгради куќа на мое земјиште, градежната фирма ќе биде сопственик на куќата, а не јас кој сум платил за изградба на куќата на мое земјиште. :tapp:

Сега очекувај да те праша дали ќе може со негов рутер да го користи оптичкиот Интернет, а не со рутер кој ќе му го дадат на користење од Македонски Телеком.
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Уште си изиритиран?
Se dur ne dobijam optika.
A vaka izglea nema nikogas da dobijam.Ali posle 2 godini sigurno ke furam na Neotel bidejki tie koristat mreza od Telekom,no sepak toa nema da gi spreci da postavat optika.[DOUBLEPOST=1507541607][/DOUBLEPOST]Inace istrazuvav nesto na internet i go najdov ova:
https://www.quora.com/Can-I-plug-a-fiber-cable-directly-to-my-computer
Drugo nesto sto najdov bese(slikata podolu)i svativ deka ustvari moze fajber optika direkno do kompjuter no mora da ja ima ovaa specijalna internet kartica,ako ne se gresam.
 

Attachments

Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom