Tilt-Shift Photography

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
еве и од мене нешто...ова е АСНОМ-мултикултурнот центар во Кочани до него е старата касарна.. позззз, втората слика е дел од Кочани, поточно тоа е Бавчалук :)

П.С
барам критика

tilt-shifting.jpg DSCN0003KKK.jpg
 
D

Deleted member 19276

Гостин
Ај ќе ве замолам да ми објасните како се прави ова и да ми дадете фото шоп да симнам линк или закачете го ве молам ;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
еве и од мене нешто...ова е АСНОМ-мултикултурнот центар во Кочани до него е старата касарна.. позззз, втората слика е дел од Кочани, поточно тоа е Бавчалук :)

П.С
барам критика

Прегледај го приврзокот 22079Прегледај го приврзокот 22081
критика, аголот ти е лош. треба да сликаш од повисоко
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
јас работам фотошоп во склоп на Адобе мастер колекшн ЦС4.... големина на пакет негде околу 8 Гигабајти плус во Битола сум. Не е тешко да најдеш бе фотошоп било кој (ЦС2, 3, 4...) сигурно некој од другарите и приателите го има
 
D

Deleted member 19276

Гостин
јас работам фотошоп во склоп на Адобе мастер колекшн ЦС4.... големина на пакет негде околу 8 Гигабајти плус во Битола сум. Не е тешко да најдеш бе фотошоп било кој (ЦС2, 3, 4...) сигурно некој од другарите и приателите го има
Тоа е најтрагичното што никој го нема сега симнувам некој цс5 ама мислам дека е триал верзија. Уште нешто дали ќе можам да го направам овој ефект ако сликам со телефон кој има карл зеис оптика и со обичен апарат (идиотче) телефонот има многу добро макро и камера, дури и подобро макро што го имам на апаратот затоа што на апаратот треба да правам и комбинација од зум :( 30 дена е цс5-ва можеш да ми најдеш линк да симнам фул безразлика дали цс3 или 4 или 5
--- надополнето: Sep 5, 2011 3:46 PM ---
или пак цд кеи
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Тоа е најтрагичното што никој го нема сега симнувам некој цс5 ама мислам дека е триал верзија. Уште нешто дали ќе можам да го направам овој ефект ако сликам со телефон кој има карл зеис оптика и со обичен апарат (идиотче) телефонот има многу добро макро и камера, дури и подобро макро што го имам на апаратот затоа што на апаратот треба да правам и комбинација од зум :( 30 дена е цс5-ва можеш да ми најдеш линк да симнам фул безразлика дали цс3 или 4 или 5
--- надополнето: Sep 5, 2011 3:46 PM ---
или пак цд кеи
ja сум џентлемен не спуштам софтвери од интернет, јас ги купувам така да не можам тука многу да ти помогнам, а слики со телефон.... покакај му се ма каква оптика имал. Сензорот внатре е зрнце прашинка (а мегапикселите не играат голема улога во квалитет на слика. Никогаш не сум пробал да сликам и направам нешто со слика од мобилен. Кога ќе нанишаниш со канон 5Д (најефтин ДСЛР апарат со фул фрејм сензор) а на него опната 24-105 Л објектив се на се околу 5.000 евра роба (то е најефтина професионална комбинација) ќе сфатиш дека си во друг свет каде владеат други закони, обичаи традиции и тогаш ќе престанеш да бараш мобилни со камери... на мобилни ќе гледаш само да има бројчиња од 0 до 9 , зелено дугме да се јавиш и црвено да завршиш повик.
 
D

Deleted member 19276

Гостин
ja сум џентлемен не спуштам софтвери од интернет, јас ги купувам така да не можам тука многу да ти помогнам, а слики со телефон.... покакај му се ма каква оптика имал. Сензорот внатре е зрнце прашинка (а мегапикселите не играат голема улога во квалитет на слика. Никогаш не сум пробал да сликам и направам нешто со слика од мобилен. Кога ќе нанишаниш со канон 5Д (најефтин фул фрејм ДСЛР апарат со фул фрејм сензор) а на него опната 24-105 Л објектив се на се околу 5.000 евра роба (то е најефтина професионална комбинација) ќе сфатиш дека си во друг свет каде владеат други закони, обичаи традиции и тогаш ќе престанеш да бараш мобилни со камери... на мобилни ќе гледаш само да има бројчиња од 0 до 9 , зелено дугме да се јавиш и црвено да завршиш повик.
Баш ќе пробам ќе видам што ќе бидне ќе ставам една слика па ќе видиме слика од телефонот и од апаратот истата слика па направи споредба може ? ;)
 
D

Deleted member 19276

Гостин
дслр апарат?
Па незнам баш што значи ДСЛР апарат али Дигиталец е така да. Види имам проблем со она фокусот кај што треба да го наместам со тоа црвеното како и да повлечам линија се ми ја дава од доле или од страна никако неможам долниот дел да го привлечам нагоре за фокусот да ми дојде скоро на средина се ми испаѓа доле фокусот како да направам да биде погоре ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Па незнам баш што значи ДСЛР апарат али Дигиталец е така да. Види имам проблем со она фокусот кај што треба да го наместам со тоа црвеното како и да повлечам линија се ми ја дава од доле или од страна никако неможам долниот дел да го привлечам нагоре за фокусот да ми дојде скоро на средина се ми испаѓа доле фокусот како да направам да биде погоре ?
D igital
S ingle
L ense
R eflex

дигитален апарат на ист принцип како и класичните филмски апарати само што наместо филм има сензор (Цмос или ЦЦД) кои ја “фаќаат“ сликата. Не е секој “дигиталец“ - дигиталец, имаш тука и “идиоти“, просумери , ДСЛР... а во самите ДСЛР имаш разлики. Значи некој сони сајбершот или Никон изишер иако се дигиталци исто како и Канон 550, или 60 или 1Д се мнооогу различни во можностите и квалитетот. Еднаш ако се заразиш со фотографија и земеш некој макар и основен модел на ДСЛР апарат, ќе се сетиш на овој муабет и ќе речеш “имаше право стариот...“

Јас од филмски апарат преминав кратојк период на просумер и после на ДСЛР и воопшто не помислуванм на било што друго освен на подобар ДСЛР.

е сега не м е баш најјасно за што ме прашуваш и за кој моидел на апарат (то со фокусот) али претпоставувам дека се работи за автофокус каде апаратот сам си одбира точка на фокус а ти сакаш тој да фокусира на нешто друго.... обично има дугме и менија каде можеш да одбереш фокус ако не прати ми модел на апарат за кој прашуваш па да пребарам ја по ентернето..... и запомни, и половен, неколку години стар модел на ДСЛР ти е подобар избор од колку најнов “идиот“ па и просумер.
 
D

Deleted member 19276

Гостин
Untitled.png
D igital
S ingle
L ense
R eflex

дигитален апарат на ист принцип како и класичните филмски апарати само што наместо филм има сензор (Цмос или ЦЦД) кои ја “фаќаат“ сликата. Не е секој “дигиталец“ - дигиталец, имаш тука и “идиоти“, просумери , ДСЛР... а во самите ДСЛР имаш разлики. Значи некој сони сајбершот или Никон изишер иако се дигиталци исто како и Канон 550, или 60 или 1Д се мнооогу различни во можностите и квалитетот. Еднаш ако се заразиш со фотографија и земеш некој макар и основен модел на ДСЛР апарат, ќе се сетиш на овој муабет и ќе речеш “имаше право стариот...“

Јас од филмски апарат преминав кратојк период на просумер и после на ДСЛР и воопшто не помислуванм на било што друго освен на подобар ДСЛР.

е сега не м е баш најјасно за што ме прашуваш и за кој моидел на апарат (то со фокусот) али претпоставувам дека се работи за автофокус каде апаратот сам си одбира точка на фокус а ти сакаш тој да фокусира на нешто друго.... обично има дугме и менија каде можеш да одбереш фокус ако не прати ми модел на апарат за кој прашуваш па да пребарам ја по ентернето..... и запомни, и половен, неколку години стар модел на ДСЛР ти е подобар избор од колку најнов “идиот“ па и просумер.
Не не фокусот неможам да го преусмерам на фотошопот еве ти скрин шот, а иначе имам PRAKTICA DPiX 750Z со него имам проблем со батериите многу брзо ми ги троши и ми требаат 1,6 волтни батерии еве сликичето за фокусот што неможам да го поместам никако другше освен доле да биде или горе или од страна на средина никако неможам
 

Gixxer

Premier Сasual Dating - Verified Ladies
Член од
9 декември 2010
Мислења
131
Поени од реакции
89
На Nikon D3100 го има како вграден ефект (miniature), не е оригинал tilt-shift, ама интересен ефект во секој случај..

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Прегледај го приврзокот 33657

Не не фокусот неможам да го преусмерам на фотошопот еве ти скрин шот, а иначе имам PRAKTICA DPiX 750Z со него имам проблем со батериите многу брзо ми ги троши и ми требаат 1,6 волтни батерии еве сликичето за фокусот што неможам да го поместам никако другше освен доле да биде или горе или од страна на средина никако неможам
ко ќе одбереш gradient tool не влечи вертикално линија туку хоризонтално (од лево на десно или од десно на лево
 

Kajgana Shop

На врв Bottom