Tilt-Shift Photography

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
939
Tilt-Shift е техника на фотографирање која прави светот да изгледа минијатурно.

Уживајте во фотографиите 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Како се прави ова?

Прв пат слушам, а сликите се прекрасни. Интересна работа.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Знам за ова техника, порано беше многу популарна , го заборавив човекот како се викаше што започна со овој тип на фотографија. За ова мислам се користат посебни објективи така нешто многу јака работа е .
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
674
Поени од реакции
1
ууууууу нааајс, дајте уште нешто за ова
 
Член од
31 март 2007
Мислења
43
Поени од реакции
0
Tilt Shift е техника каде што објективот го ставаш под агол од сензорот/филмот и се добива ваков градиентен фокус. Прилично интересни резултати се добиваат, а поради краткиот DoF се добива претстава дека се е минијатурно.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.058
Одлични фотографии.Интересно:wink:
 
Член од
3 август 2008
Мислења
251
Поени од реакции
2
Ама баш ептен... Незнаеш дали се вистински уствари или минијатурно градче :wink::wink:
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Интересно, ќе експериментирам во photoshop, па ќе ви ги презентирам резултатите, нормално ако се успешни =))
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.189
Поени од реакции
181.341


Eве мене што ми излезе. Колку е успешно, проценете самите :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Направив нешто и јас се надевам дека ќе ви се свиѓа :D

 
S

Sweet666

Гостин
Бидејќи не би сакала да закачувам негови слики тука, разгледајте го профилов http://www.flickr.com/photos/angel_bbb/3171745308/in/photostream/ Последните 10тина му се такви и одлични фотографии. Јас бев амејзд и одма почнав да барам леќите како идат, што како.. Еве неколку леќи со кои може да се прави тилт шифт, иако може и да си направиш сам али ако сакаш да си го уништиш капачето за телото на апаратот :)

http://www.dpreview.com/news/0809/08092307lensbaby_threelenses.asp
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.926
Поени од реакции
3.801


Еве нешто и од мене...шо би рекол ја малку макети да поглеаме :)
 
На врв Bottom