TikTok

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.507
Поени од реакции
2.642
Што бара 10 годишно дете на ТикТок или било која социјална мрежа? :(
Како најлесно да отарасиш дете од себе.Дај му мобилен и завршена работа.Син ми 5 год има и махер е за јутуб сам влегува и го барата телефонот на татко ми.Можам да замислам дете од 10 год што се може да направи (за жал)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.318
Поени од реакции
9.895
За тик ток разбрав дека постои од внукот, кој има само осум години :facepalm: он ми се пофали дека си направил акаунт, а има и на јутуб( срам ми е дури да кажам а и уште не ми се верува како можат овие мали мозочиња да имаат толку знаење, а да го прашаш колку е 9x5 незнае.
Ми покажа што има на таа мрежа и малтене коса ми се крена на глава...тешки глупости за собирање на лајкови, опасни предизвици кои можат да ги доведат до фатални последици.
Родителите се криви пак ке кажам, друштвото...и Бог нека ги чува, живееме во лудо време:(
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Немојте да заборавете да и кажете дека постои и Likee на децата (y)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.250
Поени од реакции
3.821
Нема ништо чудно ако 10-годишно дете сега во 2021-година има социјална мрежа. Не знам за другите, јас на 10 години имав МСН (и тоа затоа што цел клас имаше, јас бев меѓу последните), после се појавија тие Hi5, Piczo и останатите :D

Самото воспитување на родителите, и самото дете си се одговорни за нивните постапки. Исто е и со било кој порок, или штетна навика, или лошо однесување.

Ако се до толку смотани, да си го загрозуваат животот, да се повредуваат за лајкови и да се брукаат на интернет, тогаш најверојатно и го заслужуваат тоа. Не, не зборам за 3-4 годишни дечиња што појма немаат од животот, збориме веќе на 9-10 години, каде што полека почнуваш да распознаваш што е нормално, а што не.

Имаше муабети што најверојатно биле вистина, ама не сум сигурен, кога беа актуелни Телетабиси, деца се фрлале во шахта...

Дел се криви и цртаните/социјалните мрежи, ама и самите деца треба да знаат што е добро за нив, а што не :)

Дека тикток е несоодветна апликација за деца под 13 години се согласувам, ама само поради провокативните содржини што ги има во голем број. За тоа што се глупираат на видеа, толку им е паметот :D
 
C

CoolIris

Гостин
Ако се до толку смотани, да си го загрозуваат животот, да се повредуваат за лајкови и да се брукаат на интернет, тогаш најверојатно и го заслужуваат тоа. Не, не зборам за 3-4 годишни дечиња што појма немаат од животот, збориме веќе на 9-10 години, каде што полека почнуваш да распознаваш што е нормално, а што не
А 9-10 годишни деца имаат појма од жквотот? Тоа е баш периодот кога децата се најранливи. Периодот кога зовриените хормони управуваат со нив, а не разумот и свеста.

Што знам, океј е да имаат социјални мрежи бидејќи невозможно е во 21 век да го заштитиш детето од таквиот начин на живот. Не е убаво ни да го чуваш во стаклено ѕвоно и да го изолираш скроз. Ама да воспоставиш авторитет и да контролираш како твоето дете се однесува на интернет секако дека можеш.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
2.134
Ја на десет године ако ги испрљаше панталоне к'д си играше с'с другари едеше ќутек ко магаре. А с'к деца на 10 године имав Тик-ток на телефон. Или напреднале деца или ја сам т'к бил заостанат. Жално за овој дете што умрело ради глупости.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.260
Поени од реакции
81.416
Tiktok не смее да се забрани.
Мислам дека у рамковниот е внесено ова.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Ја ижам Тик-Ток,го симнав за тепање време дур лежев во болница со Корона,па снимав видеа каде што ја парадирам короната,видеа со медицинските сестри,отн итн.Топ апликацика за тепање време.
Не сум подпишан на никој од македонските Тиктокери
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.754
Поени од реакции
12.076
Ние со другарите од детството Блекаут игравме уште во почетокот на деведесеттите. По цели денови, на училиште, на улица, дома, секаде и никогаш не се случи ниту слушнавме за инцидент.
Сега единствени пријатели им се социјалните мрежи и телефоните. Тажно.

ТикТок инсталирав ко бев во изолација од грип и издржав дури два дена до деинсталација. Идиотизам на тацна за собирање на поголема бројка на следачи кои лајкнуваат и споделуваат глупирања.

Ми се згади, физички. Буквално.

Нешто сериозно не е во ред.

Господ нека им е напомош на децата!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.260
Поени од реакции
81.416
Ја ижам Тик-Ток,го симнав за тепање време дур лежев во болница со Корона,па снимав видеа каде што ја парадирам короната,видеа со медицинските сестри,отн итн.Топ апликацика за тепање време.
Не сум подпишан на никој од македонските Тиктокери
eхеј, полека малку
многу брзо го помина делот со видеата со медицински сестри
какви видеа, какви сестри, полека.... има луѓе тука детаљи што ценат
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
eхеј, полека малку
многу брзо го помина делот со видеата со медицински сестри
какви видеа, какви сестри, полека.... има луѓе тука детаљи што ценат
Во основно глупирање и снимање дуети ))) тик ток е мн.популарен тука.Скоро на нивото на Инстаграм.Многу јавни личности имат тикток
 

Kajgana Shop

На врв Bottom