The Witcher

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Едно испоштување шо да ти кажам, ако сега имаше критики дека новата серија отстапувала во некои делови од оригиналниот материјал, тогаш полската по тие критериуми треба да се забрани.
Не го користам баш терминот испоштува и очигледно не знам точно у кој контекст се употребува.
Испоштува, во случајов, го цитирав од членката и го разбрав како: Кога Полска ќе си сними свој Вичер нека глумат колку скаат белци таму.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.368
Поени од реакции
19.932
Нема тема да нема вакви коментари. Кога Полска ќе реши да го испоштува делото на нивниот автор, тогаш кој сака од белава раса нека си го земе за улога.
Не е до гледачите, до филмовите/сериите е.

Каква врска има државата Полска со Вичер? Вичер не припаѓа на Полска, ниту пак Полска е автор на тој универзум, не знам зошто мислиш дека Полска има било каква должност да прави филм во врска со него.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Не е до гледачите, до филмовите/сериите е.

Каква врска има државата Полска со Вичер? Вичер не припаѓа на Полска, ниту пак Полска е автор на тој универзум, не знам зошто мислиш дека Полска има било каква должност да прави филм во врска со него.
Не е должна Полска ништо да прави. Америка ја прави серијата, Америка си кастнува кој сака. Америка е полна со црнци, кинези, индијци, латиноси и се што постои на земјава. Не знам што толку ве дирнуваат расите, ко модерни поданици на Хитлер сте.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.368
Поени од реакции
19.932
Не е должна Полска ништо да прави. Америка ја прави серијата, Америка си кастнува кој сака. Америка е полна со црнци, кинези, индијци, латиноси и се што постои на земјава.
Америка не ја прави серијата туку Нетфликс. Голема разлика.

Имаат право да си ја прават серијата, јас си имам право на мое мислење.

Не знам што толку ве дирнуваат расите, ко модерни поданици на Хитлер сте.
Ад хоминем не е аргумент.
 
Член од
29 декември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
1
Голем фан сум на Witcher универзумот и игрите па од тој аспект мислам дека има многу мани серијава. Но, секој со своите очекувања, има многу што тоа не им е битно. На мене лично ми го нема тој тон кој го поставува играта, меланхоличен и мрачен тон кој сепак го има чуството на средновековна европска фантазија. Нетфликс комплетно ја менуваат атмосферата и има сосема друго Холивудско чуство. Ликовите ми се малце бледо изработени и глумата кај другите освен Кавил не е ништо посебно, можеби и тоа се должи на начинот на кој се напишани ликовите.Има премногу непотребни промени кој што не ми се до крај јасни зошто би ги промениле. Темпото на кој се одвива приказната ми е исто така многу брз и натрупан со разни случки кој ми се повеќе квантитет од колку квалитет. Но, сепак неможам да негирам дека има интересни авантури кој што ја прават серијава интересна и забавна. Да ми беше комплетен промашај немаше ни да ја гледам.

На луѓе кој што не се запознаени со Вичер книгите/игрите би им ја препоралач серијата поради тоа што има фактор на забава, на фановите кој што потекнуваат од таа област би им кажал да не очекуваат многу.
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Fun fact about Henry Cavill's workout routine.
He is said to have done little to no weightlifting during "The witcher"'s production, just mainly cardio, due to the fact that his muscles were just almost always flexed from carrying the entire fucking show.
:pos::pos::pos:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.994
Сега дека болен најпосле стасав да ја изгледам и ептен ми легна.

Сценариото на секоја битка беше добро, а биткава на магојве со огромнава армија епска.

Добра е ново ниво над ГОТ.

И најјака ми е Џенифер :love:, малце е слаба за мој вкус, ама сексипил упм. И супер го тера карактерот што го гради, трансформација упм.

Иначе јас појма немам нит од книги, нит од игра, никогаш не ми биле интересни тој тип на игри.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Еве ја глеам со сила пак. Ради жанрот, ништо друго.
Тежок халмарк. Халмарк продукција риборн.

На страна чизинесот и лошото сценарио, мислам дека кастувањето на грди жени е дел од некаков тренди фемино-булшит, според кој жените не треба да бидат сексуално привлечни. До толку на изглед се глумициве уличен просек (или испод просек), што личи дека намерно е така.

Глумецов, не ми е јасно како може, со оваа неприродна бела коса, дебељуцкав, на жените да им биде поубав од улогата која ја има во Супермен. А јасно ми е зашто уопште им е убав. Истакната вилица и широки рамења ги тригеруваат нивните примални пориви и приоритети, кои им се у фон.

Едино нешто што е добро, се тепачките (како се снимени).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Две епизоди пред крај, морам да надополнам дека од четврта се подобрува серијава, у некои параметри.

Има на моменти прилично добра сценографија и костимографија. А има и лоши моменти во врска со тоа.

Како што изгледав неколку епизоди, се повеќе и повеќе станува woke. На две пред крај више е неподносливо woke. Мора ли денес секоја ебана екранска уметност да биде загадена од идеологијава?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.595
Мене ми беше забавна. Во 1 ден ја изгледав. Почна екстремно лошо, првата епизода ко намерно да е направена да те одврати, втората - онака, третата се подоправи, ама од четврта веќе се навлеков. Искрено, ми сметаа временските разлики во тајмлајните, и тука не гледам некоја причина, освен претенциозност, зошто ги ставиле. Верувам дека со линеарен тек на дејството, серијата ќе добиеше на гледливост. Ама ај ваљда од втора сезона ќе почне со линеарен тек. Тоа што викате дека била евтина, шо знам, мене па баш убаво ми изгледаше визуелно. Убава камера, убави костими, битките беа прекрасни, особено двобоите и Гералт vs. чудовишта битките... Е сега, имаше ликови кои ми беа плитки, како некои од волшебничките, на пример. Или тој кралот небитен. Јаскиер и Јенефер - најдобри. И да, Toss A Coin... не излегува од глава со денови. Забавна.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
До кога ќе се преправаме дека Toss a Coin to Your Witcher не е ништо повеќе од евтин рипоф на далеку посупериорниот и култен хит Dayman на потценетиот артист Чарли Кели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom