The Witcher

Член од
5 декември 2014
Мислења
379
Поени од реакции
384
Поради сетингот би можело да се занемари чизинесот и кампинес, али тоа што ме запрепасти е како успеале волку ефтино да ја реализираат да изгледа серијава со проценет буџет на некој си 15 миљона по епизода, кога споредбено со сличен буџет, Мандалоријан и GOT заднава сезона изгледаа ко Фјури Роуд наспрема халмарк продукција. Други фрапантни примери, The Boys со дупло помал буџет и уште посоодветно GOT првата сезона исто скоро дупло мањак извадија далеку боље костими,сценографија,cgi... очигледен е недостигот на компетенција у буџет алоцирање и продукција.
Пишувањето исто прилично просек, Хенри на плеќи ја истурка сам сезонава... се надевам 2ра сезона ќе имаат боље идеја знаејќи дека наративот сега ќе е пофокусиран, во спротивно ова не би доживеало 6-7 сезони на ова ниво колку што им се планирани, носејќи се само од бранот на rabid фанови на светот, пред се игрите.
 
Последно уредено:

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
До 5-та стасав. Интересна ми е скроз, си вози онака. Немав никакви очекувања пред да ја пуштам, игрите не ми се играни, само знам дека постојат и затоа не ја знам суштината на сите тие светови. Ама тоа не ми менува, во секоја епизода има по нешто интересно што ми причинува задоволство, ме опушта дури гледам.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Серијава ја изгледав во еден здив. Ја знаев играта, знаев што да очекувам и навистина ги исполнија моите очекувања, баш ми се допадна. Макар што сум поборник на тезата дека секогаш може и подобро.
Хенри ме воодушеви :vozbud: слаба сум на такви борбени типови со таков сериозен пристап :love:знам дека е голем фан и на играта, па не се ни сомневав дека ќе го донесе ликот на таков начин. Она што ми пречеше беше неговиот глас, премногу извештачено, премногу труд, неговата рапавост и боја на гласот ми ги параше ушите, ама затоа со појавата компензираше, мислам дека премногу се трудеше да го пренесе баш ликот од играта.
Yennefer, солидна, ми се допадна.Сири, Денди, Каланти :cuc: Мислам дека со кастингот завршиле голема работа.
Костимографија, сценографија, музика, визуелните ефекти, користењето магии прекрасно доловено. Заклучок: Филмовите како и книгите се секогаш прашање на вкус, така и овој пат. Секогаш ќе има луѓе на кои им се допаѓа и луѓе на кои не им се допаѓа.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Топ прва сезона, искрено ќе гледам до онаа сезона кога ќе ги сјебат дијалозите и ќе го поминат материјалот од игрите...

Ne zamaraj.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 мај 2016
Мислења
492
Поени од реакции
937
Дечки, каде можат да се најдат книгите кај нас?
Го обожавам овој жанр..

Ја изгледав сезонава, Хенри и од супермен ми е еден од омилените актери, ама сега изгази буквално тука, Каланте исто така...иако не ја знам глумицата..ама баш екстра одглумено.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Дечки, каде можат да се најдат книгите кај нас?
Го обожавам овој жанр..

Ја изгледав сезонава, Хенри и од супермен ми е еден од омилените актери, ама сега изгази буквално тука, Каланте исто така...иако не ја знам глумицата..ама баш екстра одглумено.
Кај нас ги нема (на македонски), ако разбираш англиски можеш било каде да ги нарачаш онлајн, на српски исто онлајн од Dobra knjiga-српски сајт.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
ја немам играно играта, ги немам читано книгите ама серијата ми се свиѓа, супер направена, карактетор Гералд најбољи, за разлика од Џон Сноу, Гералд е фраер не ебе жива сила ни кралеви ни ѓаволи ни пичке материне, нема лични проблеми знае кој е - што е па решава туѓи, ебе курви у секоја прилика а не као Џон Сноу. :)
 

TRICKO

LEGEND
Член од
2 јули 2019
Мислења
416
Поени од реакции
326
Феноменална 1 сезона , овој како што гу изгледа 1 сезону мислу дека овај серија ке гу замени GOT , свака препорука за серију. Според мене 1 сезона на Witcher ми е подобра него 1сезона на GOT, 1 сезона од ГОТ смор
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.297
Поени од реакции
19.622
Стигнав до втора епизода. Многу едукативна серија, не сум знаел дека имало црнци во Полска за време на средниот век. Се надевам нема да ги заборават Индијанците, Аборџините, Латиноамериканците и сите останати малцинства.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Стигнав до втора епизода. Многу едукативна серија, не сум знаел дека имало црнци во Полска за време на средниот век. Се надевам нема да ги заборават Индијанците, Аборџините, Латиноамериканците и сите останати малцинства.
Па не е во Полска сместено дејството.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.297
Поени од реакции
19.622
Па не е во Полска сместено дејството.
Туку во измислен свет доминиран од полска, словенска, викингшка/норска и германска култура. Нилфгаард на пример е Римската Империја, Скелиге се Викинзи, Тусант се Французи, слободниот град Новиград е слободниот град Гдањск/Данзинг, Темериа е Полска, Офир е Арабија итн.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Нема тема да нема вакви коментари. Кога Полска ќе реши да го испоштува делото на нивниот автор, тогаш кој сака од белава раса нека си го земе за улога.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Туку во измислен свет доминиран од полска, словенска, викингшка/норска и германска култура. Нилфгаард на пример е Римската Империја, Скелиге се Викинзи, Тусант се Французи, слободниот град Новиград е слободниот град Гдањск/Данзинг, Темериа е Полска, Офир е Арабија итн.
Знам де, ама оваа е малце американизирана верзија на оригиналниот материјал и ок си е за тоа, ако серијата е добра не треба да сметаат неколку небели статисти во позадина.

Tаква е филмската и ТВ индустрија денес и не треба многу да се обраќа внимание на тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.204
Поени од реакции
78.732
Нема тема да нема вакви коментари. Кога Полска ќе реши да го испоштува делото на нивниот автор, тогаш кој сака од белава раса нека си го земе за улога.
Колку што знам Полска одамна веќе си го испоштува делото.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Колку што знам Полска одамна веќе си го испоштува делото.
Едно испоштување шо да ти кажам, ако сега имаше критики дека новата серија отстапувала во некои делови од оригиналниот материјал, тогаш полската по тие критериуми треба да се забрани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom